Chrupki z soczewicy
- Soczewica czerwona (300 g)
- Mąka pszenna typ 500 (30 g)
- Olej rzepakowy (500 ml)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na chrupki z soczewicy krok po kroku
Soczewicę ugotuj do miękkości.
Wymieszaj soczewicę z jajkiem, mąką i przyprawami.
Zblenduj na gładką masę.
Na patelni rozgrzej olej.
Łyżką nakładaj niewielkie porcje masy formując chrupki.
Smaż aż będą złociste.
-
Lawasz
-
Rolada szpinakowa
-
Churros
-
Ciasto dyniowe
-
Rogaliki drożdżowe
-
Bajaderki
-
Mochi
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Corn dog
-
Pieguski
-
Chlebek ziołowy
-
Ciasto francuskie na słono
-
Pączki serowe
-
Babeczki waniliowe
-
Chlebek ziołowy Thermomix
-
Cannoli
-
Sernikobrownie z truskawkami
-
Tamale
-
Przekąski na Halloween
Więcej informacji na temat chrupek z soczewicy
Chrupki z soczewicy to świetny pomysł na zdrowe, szybkie i smaczne przekąski, które sprawdzą się jako alternatywa dla tradycyjnych chipsów i innych słonych krakersów. Są znacznie zdrowsze, nie zawierają zbędnych dodatków, możesz też lepiej kontrolować ilość tłuszczu wykorzystanego do smażenia, a tym samym ich kaloryczność. Dodatkowo soczewica jest bardzo wartościowym produktem. Dostarcza białka, witamin, składników mineralnych i błonnika, warto więc włączać ją do diety pod różnymi postaciami. Pyszne chrupki z soczewicy z powodzeniem przygotujesz z soczewicy czerwonej lub z soczewicy zielonej. To świetny sposób na zdrowe, dobre przekąski również dla dzieci. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić chrupki z soczewicy, koniecznie czytaj dalej, aby poznać sprawdzony, prosty przepis, który będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Idealnie sprawdzą się jako przekąska do filmu lub na imprezę. Aby je przygotować potrzebujesz wyłącznie ugotowanej soczewicy, mąki, jajka, przypraw oraz oleju. Dla ułatwienia i oszczędności czasu możesz też wykorzystać soczewicę w puszce. Dzięki temu, że samodzielnie decydujesz o tym, jakie przyprawy dodasz i w jakich ilościach, możesz przygotować chrupki z soczewicy w wielu wersjach smakowych, na przykład łagodnej, pikantnej lub ziołowej. Dobrze sprawdzają się m.in. mielona papryka ostra i słodka, czosnek granulowany, suszona bazylia i oregano, pieprz, a także majeranek lub rozmaryn. Nie bój się eksperymentować w kuchni i bawić przyprawami. Przepis na chrupki z soczewicy jest bardzo prosty, wystarczy, że zblendujesz soczewicę z jajkiem, mąką i przyprawami, a następnie porcje uzyskanej masy będziesz smażyć na oleju. Przed podaniem pamiętaj, aby nadmiar tłuszczu odsączyć papierowym ręcznikiem, dzięki czemu chrupki będą mniej kaloryczne i tłuste oraz lepiej strawne. Jeśli szukasz zdrowszej alternatywy dla chipsów i słonych przekąsek ze sklepu, koniecznie poznaj nasz przepis na domowe chrupki z soczewicy. Na pewno zostanie w Twojej kuchni na długo.
Alergeny w chrupkach z soczewicy
Lista alergenów dla chrupek z soczewicy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze chrupek z soczewicy
Przed zjedzeniem odsącz nadmiar tłuszczu za pomocą papierowego ręcznika.
Energia i białka
(215g)
Węglowodany
(215g)
Tłuszcze
(215g)
Witaminy
(215g)
Składniki mineralne
(215g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.