Chłopski garnek
- Kiełbasa domowa (150 g)
- Papryka czerwona - 1 sztuka (230 g)
- Ziemniaki średnie - 4 sztuki (360 g)
- Cebula - 2 sztuki (210 g)
- Kapusta biała (400 g)
- Bulion drobiowy (400 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (200 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na chłopski garnek krok po kroku
Kiełbasę pokrój w kostkę i podsmaż w garnku z olejem.
Czosnek drobno posiekaj a cebulę i paprykę pokrój w kostkę i dodaj do kiełbasy.
Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Kapustę poszatkuj.
Dodaj do garnka pokrojone warzywa, przyprawy (2 liście laurowe, 4 ziarenka ziela angielskiego, 0,5 łyżeczki imbiru i pieprzu, po 1 łyżeczce papryki słodkiej i ostrej oraz 0,25 łyżeczki soli) i bulion.
Gotuj wszystko pod przykryciem około 20 minut.
Po tym czasie dodaj przecier pomidorowy i gotuj jeszcze 10 minut.
Więcej informacji na temat chłopskiego garnka
Chłopski garnek to pyszne danie jednogarnkowe, które przypadnie do gustu miłośnikom prostych i pożywnych posiłków. Jest połączeniem gulaszu, z bigosem i ziemniakami.
U mnie składniki wybierane są na podstawie takiego trochę czyszczenia lodówki. Bazą są ziemniaki, a reszta składników często zależy od zawartości lodówki. Jest to świetny pomysł na obiad, gdy chcesz wysprzątać kuchnię ;) Przepis na chłopski garnek, który Ci pokazuje, jest moim zdaniem, najpopularniejszą wersją tego dania, ale na spokojnie możesz wypełnić swój kociołek innymi dodatkami.
Najczęściej przygotowuje się go z kiełbasą, ale możesz też użyć jakiegoś mięsa, które zostało Ci, na przykład z poprzedniego obiadu lub w wegańskiej wersji z nasionami roślin strączkowych. Od ciebie zależy też czy użyjesz jednego koloru papryki lub kilku i wiele tego typu zmian.
Jak zrobić chłopski garnek?
Zaczynamy od pokrojenia kiełbasy w kostkę i podsmażenia jej w garnku na oleju. Gdy kiełbasa się smaży, kroimy w kostkę cebulę, paprykę i ziemniaki, a kapustę szatkujemy. Dodajemy wszystkie warzywa, zalewamy bulionem i dokładnie mieszamy. Dodajemy ziele angielskie, liść laurowy, paprykę słodką i ostrą, imbir i pieprz. Dusimy na wolnym ogniu pod przykryciem około 20 minut. Po tym czasie dodajemy koncentrat pomidorowy i gotujemy, już bez przykrycia, około 10 minut. Na koniec w razie potrzeby jeszcze doprawiamy solą i pieprzem. Jeżeli wolisz gęstszą potrawę, to dodaj mąkę, rozprowadzoną w bulionie lub wodzie.
Możesz też na koniec, w miseczce, zabielić swoją porcję chłopskiego garnka przy pomocy śmietanki lub jogurtu i posypać posiekaną natką pietruszki.
Taki domowy, wiejski garnek nie dość, że jest bardzo prosty w przygotowaniu, to do jego przygotowania wykorzystujemy tylko nóż, deskę do krojenia, garnek i łyżkę, żeby zamieszać całość. To też sprawia, że po gotowaniu nie ma sterty brudnych naczyń do zmywania.
Chłopski garnek to też świetny pomysł na obiad dla całej rodziny na chłodne, jesienne dni, gdy potrzebujemy czegoś, co nas rozgrzeje i doda energii na resztę dnia.
Alergeny w chłopskim garnku
Lista alergenów dla chłopskiego garnka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
Wartości odżywcze chłopskiego garnka
Chłopski garnek jest daniem bezglutenowym, jeżeli użyjesz kiełbasy, która nie zawiera glutenu.
Energia i białka
(493g)
Węglowodany
(493g)
Tłuszcze
(493g)
Witaminy
(493g)
Składniki mineralne
(493g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.