Chłodnik
- Buraki gotowane (90 g)
- Botwina (70 g)
- Rzodkiewka (50 g)
- Jogurt naturalny (300 ml)
- Kefir (250 g)
- Koperek (20 g)
- Natka pietruszki (25 g)
Przepis na chłodnik krok po kroku
Buraka i rzodkiewki zetrzyj na tarce, a botwinę i koperek dowolnie posiekaj.
Wszystkie warzywa wymieszaj z jogurtem i kefirem oraz szczyptą soli i pieprzu.
Odstaw chłodnik na godzinę do lodówki.
-
Chłodnik z botwiny
-
Chłodnik litewski
-
Chłodnik z buraka
-
Chłodnik koperkowy
-
Chłodnik ogórkowy
-
Chłodnik z buraczków
-
Salmorejo
-
Chłodnik na zimno
-
Chłodnik biały
-
Chłodnik z botwiny ogórka i rzodkiewki
-
Chłodnik pomidorowy
-
Bułgarski chłodnik
-
Chłodnik ogórkowy z rzodkiewką
-
Chłodnik na maślance
-
Chłodnik z awokado
-
Chłodnik thermomix
-
Chłodnik
Więcej informacji na temat chłodnika
Chłodnik z botwiny świetnie sprawdzi się w upalny dzień, kiedy szukasz orzeźwienia. Przepis na chłodnik jest niezwykle prosty. Jego przygotowanie zajmie ci do 20 minut. Składniki do przygotowania takiej zupy to: burak, jogurt naturalny i/lub kefir, botwinka, rzodkiewki, ogórek, koperek i przyprawy. Botwina to młode liście buraka ćwikłowego. Sezon na botwinkę trwa tylko od maja do lipca, więc warto w tym czasie, korzystać ile się da z tego składnika. Taki domowy chłodnik ma nie tylko prosty przepis i jest pyszny, ale można go też uznać za fit potrawę. Wszystkie składniki, które zawiera, są bardzo zdrowe. Fermentowane produkty mleczne, czyli kefiry i jogurty, to źródło żywych bakterii, które mogą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie, poprzez wspieranie naszej mikrobioty jelitowej, a także wzmocnić kości, dzięki zawartości wapnia. Natomiast burak jest źródłem żelaza niehemowego, potasu, wapnia, a także niestety kwasu szczawiowego. Zawiera też azotany, które mają pozytywny wpływ na układ krążenia, i beta-alaniny wykazujące właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Do tego witamina C i błonnik pokarmowy z warzyw, które zawiera ten pyszny chłodnik i mamy bardzo zdrowy posiłek.
Przejdźmy już do tego, jak ugotować chłodnik. Jest to bardzo prosta zupa na zimno. Zaczynamy od obrania, starcia na tarce i ugotowania buraka. W międzyczasie bierzemy się za pokrojenie w paski botwiny. Pod koniec gotowania dodajemy botwinkę i gotujemy 2-3 minuty. Po przestudzeniu mieszamy buraka razem z rzodkiewkami i zielonym ogórkiem. Koperek siekamy i dodajemy do warzyw. Zalewamy wszystko jogurtem z kefirem lub samym jogurtem. Dodajemy do smaku sól i pieprz i odstawiamy do lodówki, żeby składniki się „przegryzły”. Jeżeli chcesz, możesz ugotować jajko i dodać do zupy przed samym podaniem.
Po około godzinie w lodówce buraczany chłodnik jest gotowy. Jest to najlepszy pomysł na letnią zupę. Możesz go dodatkowo posypać świeżo posiekanym koperkiem lub szczypiorkiem, a na wierzchu ułożyć przekrojone na pół, ugotowane na twardo jajko. Sprawdź dokładny przepis jak zrobić ten bardzo dobry chłodnik.
Alergeny w chłodniku
Lista alergenów dla chłodnika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
- Kefir
Wartości odżywcze chłodnika
Chłodnik mogą jeść osoby na diecie bezglutenowej i o niskim indeksie glikemicznym.
Energia i białka
(402g)
Węglowodany
(402g)
Tłuszcze
(402g)
Witaminy
(402g)
Składniki mineralne
(402g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.