Chleb żytni pełnoziarnisty
- Mąka żytnia typ 2000 - 3 szklanki (600 g)
- Drożdże świeże - pół kostki (50 g)
- Jajko (2 szt.)
- Cukier - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
Przepis na chleb żytni pełnoziarnisty krok po kroku
Drożdże rozprowadź dokładnie w 300 ml ciepłej wodzy z dodatkiem cukru, odstaw na 15 minut.
Przesiej mąkę do miski, dodaj sól, nasiona słonecznika, jedno jajko i zaczyn drożdżowy.
Wyrób gładkie ciasto i odstaw do wyrośnięcia na około 2 godziny.
Foremkę keksową posmaruj masłem i wysyp bułką tartą.
Ciasto na chleb umieść w formie i pozostaw jeszcze na około 20 minut.
Jajko wymieszaj z wodą i posmaruj wierzch chleba.
Piecz w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku przez 40 minut.
Więcej informacji na temat chleba żytniego pełnoziarnistego
Chleb żytni pełnoziarnisty to świetny pomysł na zdrowy domowy chleb, który możesz podać na śniadanie lub inny posiłek w ciągu dnia. Chleb na drożdżach nie utrzymuje świeżości tak długo, jak chleby na zakwasie, pamiętaj o tym, piekąc chleb. Przepis na chleb żytni pełnoziarnisty jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go upiec. Do zrobienia domowego chleba potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka żytnia razowa, drożdże, cukier, sól, nasiona słonecznika, jajko.
Jak zrobić żytni chleb pełnoziarnisty? Drożdże rozprowadź dokładnie w ciepłej wodzie z dodatkiem cukru, odstaw na 15 minut. Przesiej mąkę do miski, dodaj sól, nasiona słonecznika, jajko i zaczyn drożdżowy. Wyrób gładkie ciasto i odstaw do wyrośnięcia na około 2 godziny. Foremkę keksową posmaruj masłem i wysyp bułką tartą. Ciasto na chleb umieść w formie i pozostaw jeszcze na około 20 minut. Jajko wymieszaj z wodą i posmaruj wierzch chleba. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 40 minut.
Mąka żytnia chlebowa dostępna jest w sklepach ze zdrową żywnością. Mąka pełnoziarnista jest zdrowsza niż oczyszczone białe mąki. Mąka żytnia to raz zmielone ziarno nieoczyszczone z otrąb. Całe ziarno zboża jest źródłem wielu składników mineralnych oraz błonnika wpływającego korzystnie na perystaltykę naszych jelit. Mąka razowa zawiera składniki mineralne takie jak witaminy z grupy B oraz witaminę E. Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowych przemian energii w naszym organizmie. Witamina E z kolei jest silnym przeciwutleniaczem, zwana jest witaminą młodości nie bez powodu, wpływa ona na dobry stan naszych włosów, skóry i paznokci.
Podsumowując wiesz już jak upiec dobry chleb żytni. Ciasto na chleb możesz przygotować dzień wcześniej i przechować je w lodówce przez noc. Zdrowy chleb jest świetnym źródłem błonnika pokarmowego. Chleb możesz wzbogacić także pestkami dyni lub orzechami włoskimi zamiast nasion słonecznika. Wybierając mąkę w sklepie, zwróć uwagę na jej jakość, nie tylko na niską cenę.
Alergeny w chlebie żytnim pełnoziarnistym
Lista alergenów dla chleba żytniego pełnoziarnistego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka żytnia typ 2000
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze chleba żytniego pełnoziarnistego
Chleb żytni pełnoziarnisty to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Domowy chleb możemy przygotować z lepszej jakości mąki niż pieczywo z piekarni. Wypiekając chleb w domu, mamy pewność co do jego składu.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.