Chleb żytni na zakwasie
- Mąka żytnia typ 2000 - 3 szklanki (400 g)
- Zakwas żytni (25 g)
Przepis na chleb żytni na zakwasie krok po kroku
Do dużej miski przesiej mąkę, dodaj odrobinę soli, cukru i wsyp zakwas. Do całości wlej 1,5 szklanki wody i dokładnie wszystko wymieszaj.
Ciasto wyrób rękami i odstaw na 3 godziny do wyrośnięcia.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i przełóż do niej ciasto. Całość pozostaw do wyrośnięcia na 45 minut.
Chleb piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 60 minut.
Więcej informacji na temat chleba żytniego na zakwasie
Chleb żytni na zakwasie to wspaniała propozycja dla wszystkich miłośników tradycyjnego pieczywa. W tej wersji chleb jest niezwykle miękki i delikatny, dlatego przypadnie do gustu wszystkim, którzy kochają wspaniałe domowe wypieki. Ten chleb idealnie sprawdzi się jako baza pysznych kanapek, gdyż jego smak jest naprawdę uniwersalny i pasuje do wszystkiego.
Ten chleb robi się na zakwasie żytnim. Najlepiej skorzystać z gotowego zakwasu w proszku, dzięki czemu całość można zrobić niezwykle szybko i sprawnie. Można również wykorzystać zakwas domowy, robiony samodzielnie, jednak w tym wypadku dobrze jest użyć znacznie większej porcji, by całość dobrze pracowała, a ciasto wyrosło naprawdę spore.
Przepis na chleb żytni na zakwasie jest niezwykle łatwy i można go zrobić w kilka chwil. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej mąki. W tym przepisie zaproponowana została mąka pełnoziarnista, która jest najzdrowszym wyborem dla wszystkich. Dobrze jest używać mąki pełnoziarnistej, gdyż wtedy dostarcza się znacznie więcej błonnika i witamin. Oczyszczona mąka nie jest źródłem wartościowych substancji prozdrowotnych, dlatego najlepiej jej unikać i zamieniać ją na opcję pełnowartościową. Mąka żytnia jest świetnym źródłem witamin z grupy B, które wpływają pozytywnie na cały organizm, a zwłaszcza na układ nerwowy.
Jeśli zastanawiasz się jak upiec chleb żytni na zakwasie, który będzie naprawdę dobry, a przy tym pełen smaku i bardzo zdrowy to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. powstaje z niego chleb idealny, o bardzo miękkim środku i chrupiącej skórce. To świetny wybór dla wszystkich miłośników pysznego pieczywa. Chleb robi się w piekarniku i wystarczy godzina, by móc cieszyć się jego wspaniałym smakiem.
Ten pyszny i szybki chleb świetnie sprawdzi się na śniadanie i kolacje. Najlepiej smakuje, gdy jest świeży, zwłaszcza tuż po upieczeniu. Ten sprawdzony przepis jest idealny również dla początkujących osób, które chcą stworzyć naprawdę wspaniały wypiek, który na pewno się uda i będzie smakował wyśmienicie.
Alergeny w chlebie żytnim na zakwasie
Lista alergenów dla chleba żytniego na zakwasie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka żytnia typ 2000
- Zakwas żytni
Wartości odżywcze chleba żytniego na zakwasie
Ten chleb jest zdrowym wyborem, gdyż zawiera sporo błonnika.
Energia i białka
(45g)
Węglowodany
(45g)
Tłuszcze
(45g)
Witaminy
(45g)
Składniki mineralne
(45g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.