Chleb ze słonecznikiem
- Mąka żytnia typ 2000 (200 g)
- Mąka pszenna typ 750 (250 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
- Drożdże świeże (20 g)
- Cukier (5 g)
- Słonecznik nasiona łuskane (60 g)
Przepis na chleb ze słonecznikiem krok po kroku
Do miseczki wlej 1 szklankę ciepłej wody. Dodaj rozkruszone drożdże i szczyptę cukru. Wszystko razem wymieszaj i odstaw na 15 minut.
Do dużej miski przesiej mąkę i sól, wlej olej i dodawaj małymi porcjami zaczyn. Wszystko wymieszaj dokładnie, by powstała zwarta masa.
Do masy dodaj nasiona słonecznika.
Ciasto wyrób rękami przez 5 minut, następnie przykryj je ściereczką i odstaw na 40 minut do wyrośnięcia.
Foremkę wyłóż papierem do pieczenia i przełóż do niej ciasto.
Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 50 minut.
Więcej informacji na temat chleba ze słonecznikiem
Chleb ze słonecznikiem to doskonały przepis na tradycyjny wypiek, który świetnie sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i kolację. Jest smaczny, a przy tym bardzo zdrowy. Pieczywo jest podstawą diety wielu osób. To domowe ma to do siebie, że smakuje najlepiej, zwłaszcza gdy jest jeszcze ciepłe. Ma chrupiącą i twardą skórkę i niesamowicie delikatny miękisz. Dzięki temu świetnie sprawdzi się do kanapek i nie tylko. To wspaniały dodatek do wielu dań, który sprawia, że wszystko jest jeszcze lepsze.
Przepis na chleb ze słonecznikiem jest prosty, a przy okazji niezwykle smaczny. To wariacja na temat tradycyjnego pieczywa z dodatkiem nasion słonecznika, które wzbogacają całość o zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Choć całość może się wydawać trudna czy czasochłonna, wcale tak nie jest. To danie, które zabiera mało czasu, a do jego wykonania nie są potrzebne specjalne umiejętności. To zdecydowanie najlepszy, a przy tym najłatwiejszy sposób na pieczywo. Można do niego użyć zarówno mąki pszennej, jak i żytniej lub nawet je połączyć. Dzięki mieszaniu mąk jest korzystniejszy dla zdrowia. Zawiera więcej błonnika, który pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego. Jest też świetnym źródłem witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić chleb ze słonecznikiem, który nie jest zbyt pracochłonny czy skomplikowany, to ta receptura na pewno idealnie się sprawdzi. Dzięki niej możesz przygotować chleb bardzo chrupiący, z miękkim środkiem, który zachwyci każdego, kto choć raz go spróbuje. To pomysł na pieczywo idealne. Choć robiony w domu, smakuje jak z najlepszej piekarni. Ma puszysty miękisz, który świetnie komponuje się z wszelkiego rodzaju pastami kanapkowymi, twarogiem czy wędlinami. To świetna alternatywa dla wszystkich produktów sklepowych, które nie tylko są bardziej kaloryczne i ciężkostrawne, ale zawierają również więcej konserwantów. Ten domowy chleb zawiera tylko kilka prostych składników i można go zrobić w naprawdę łatwy sposób. To idealny wybór dla wszystkich, którzy dbają o zdrowe odżywianie.
To dobry wypiek dla każdego, kto szuka receptury na pyszny, ale prosty domowy chleb, który ma dobry skład. Pieczywo jest bardzo bogate w ziarna, dzięki czemu smakuje obłędnie.
Alergeny w chlebie ze słonecznikiem
Lista alergenów dla chleba ze słonecznikiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka żytnia typ 2000
- Mąka pszenna typ 750
Wartości odżywcze chleba ze słonecznikiem
To zdrowy dodatek do kanapek.
Energia i białka
(57g)
Węglowodany
(57g)
Tłuszcze
(57g)
Witaminy
(57g)
Składniki mineralne
(57g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.