Chleb z mąki orkiszowej
- Mąka orkiszowa - typ 1850 lub 2000 (500 g)
- Drożdże świeże (30 g)
- Cukier - 1 plaska łyżka stołowa (10 g)
- Słonecznik nasiona łuskane (40 g)
Przepis na chleb z mąki orkiszowej krok po kroku
Do szklanki pokrusz drożdże, dodaj cukier, dwie łyżki wody oraz jedną płaską łyżkę mąki. Składniki dokładnie wymieszaj i odstaw do wyrośnięcia.
Do miski przesiej mąkę, dodaj do niej szczyptę soli oraz ziarna słonecznika. Składniki dokładnie wymieszaj przy pomocy drewnianej łyżki.
Do mąki dodaj wyrośnięte drożdże, delikatnie wymieszaj i dodaj 400 ml letniej wody.
Składniki dokładnie wymieszaj i wyrabiaj przez około 10 minut, aż ciasto zacznie odchodzić od brzegów miski.
Ciasto przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia na około 60 minut (ciasto powinno podwoić swoją objętość).
Następnie ciasto na chleb wyrabiaj przez 2 minuty, przełóż je do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i wygładź jego powierzchnię.
Chleb w keksowe odstaw ponownie do wyrośnięcia na około 15-20 minut.
Po tym czasie chleb piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 60 minut.
Upieczony chleb wyciągnij z piekarnika, przełóż go z blaszki na kratkę i pozostaw do wystudzenia.
Wystudzony chleb podawaj z ulubionymi dodatkami.
-
Pasta z awokado
-
Sałatka na grilla
-
Filet z kurczaka
-
Pasztet z królika
-
Kapusta wigilijna
-
Ceviche
-
Kotlety z soczewicy
-
Dorsz pieczony
-
Bataty z piekarnika
-
Pałki z kurczaka
-
Pieczone buraki
-
Ryba z piekarnika
-
Sałatka z pomidorów
-
Kaszotto z warzywami w pomidorowym sosie z posypką z orzeszków
-
Sałatka z kurczakiem i mango
-
Sałatka z tuńczykiem i jajkiem
-
Koktajl sirt
-
Makaron z fasolką szparagową, kurczakiem i pesto
-
Dietetyczna kolacja
Więcej informacji na temat chleba z mąki orkiszowej
Chleb z mąki orkiszowej to doskonały pomysł na pyszny dodatek do wielu potraw. Domowy chleb możesz wykorzystać do przygotowania kanapek, podać jako dodatek do zup lub wykorzystać go jako dodatek do mięs z grilla. Przepis na chleb z mąki orkiszowej jest dość prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania chleba potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka orkiszowa, drożdże świeże, cukier, słonecznik oraz sól.
A jak zrobić chleb z mąki orkiszowej? Do szklanki pokrusz drożdże, dodaj cukier, dwie łyżki wody oraz jedną płaską łyżkę mąki. Składniki dokładnie wymieszaj i odstaw do wyrośnięcia. Do miski przesiej mąkę, dodaj do niej szczyptę soli oraz ziarna słonecznika. Składniki dokładnie wymieszaj. Do mąki dodaj wyrośnięte drożdże, delikatnie wymieszaj i dodaj 400 ml letniej wody. Składniki wymieszaj i wyrabiaj przez około 10 minut, aż ciasto zacznie odchodzić od brzegów miski. Ciasto przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia na godzinę. Następnie ciasto na chleb wyrabiaj przez 2 minuty, przełóż je do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i wygładź jego powierzchnię. Chleb w keksowe odstaw ponownie do wyrośnięcia na około 15-20 minut. Po tym czasie chleb piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 60 minut.
Drożdże stanowią doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Do witamin obecnych w drożdżach zaliczyć możemy większość witamin z grupy B, natomiast do składników mineralnych fosfor, żelazo, selen, potas, wapń, magnez oraz cynk. Drożdże bogate są w biotynę, która spożywana w odpowiednio ilości sprawia, że włosy stają się sprężyste i mniej wypadają.
Podsumowując chleb z mąki orkiszowej to doskonała propozycja na smaczny składnik śniadań i kolacji. Najlepszy chleb jest dobry do spożycia po przestudzeniu. Temperatura pieczenia chleba wynosi 180°C. Produkty niezbędne do wykonania chleba dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w chlebie z mąki orkiszowej
Lista alergenów dla chleba z mąki orkiszowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka orkiszowa
Wartości odżywcze chleba z mąki orkiszowej
Chleb z mąki orkiszowej to doskonała propozycja na pyszne, domowe pieczywo. Mąka wykorzystana do przygotowania pieczywa stanowi doskonałe źródło błonnika pokarmowego.
Energia i białka
(55g)
Węglowodany
(55g)
Tłuszcze
(55g)
Witaminy
(55g)
Składniki mineralne
(55g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.