Chleb z cukinii
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (500 g)
- Drożdże świeże - 1/3 opakowania (30 g)
- Jajko (1 szt.)
- Cukinia - 1 sztuka (300 g)
Przepis na chleb z cukinii krok po kroku
W misce połącz mąkę i drożdże. Wymieszaj z odrobiną cukru.
Dodaj 1/2 szklanki ciepłej wody. Dokładnie wyrób ciasto. Pozostaw w misce przykryte bawełnianym ręcznikiem i odstaw do wyrośnięcia.
W tym czasie obierz cukinię i zetrzyj ją na tarce w cienkie paski.
Do wyrośniętego ciasta dodaj jajko i zagnieć ciasto.
Do ciasta dodaj cukinię i dokładnie wymieszaj.
Foremkę natłuść masłem lub wyłóż papierem do pieczenia.
Wlej masę i upiecz w piecu przez 45-50 minut w 180 stopniach.
Więcej informacji na temat chleba z cukinii
Pieczywo nie zawsze musi oznaczać połączenie mąki, drożdży oraz długie czekanie na zaczyn niezbędny do przygotowania domowego chleba. Na szczęście możemy skorzystać z przepisu na chleb z cukinii. To nietypowe połączenie daje nam delikatny, puszysty i niesamowicie wilgotny domowy chleb. Wystarczy połączyć ze sobą kilka podstawowych składników, na które składają się te charakterystyczne do wypieku chleba. Na końcu dodajemy cukinię, która idealnie sprawia, że pieczywo jest wilgotne. Potrzebujesz jedynie keksówki i możesz wypiekać pieczywo w piekarniku. Jeśli zmagasz się z celiakią lub innymi chorobami dietozależnymi, gdzie zabronione jest spożycie glutenu. Możesz wykonać przepis w bezglutenowy sposób. Wybierając mąkę w wersji bezglutenowej lub taką, która naturalnie nie zawiera glutenu w swoim składzie czyli np. ryżowa, kukurydziana, owsiana lub gryczana. W mojej wersji przepisu wymagane jest dodanie jednego jajka, jeśli jednak z powodu rodzaju diety, na której jesteś nie możesz sobie pozwolić na jego dodatek śmiało wypróbuj wersje bez jajek. Ten przepis idealnie sprawdzi się jako podstawa fit śniadania. Dietetyczny chlebek możesz wykonać w wersji na słodko dodając do masy ciasta zbiedowane daktyle lub syrop klonowy.
Wersja wytrawna i na słodko to pyszny pomysł na przekąskę w ciągu dnia. Idealnie sprawdzi się jako główny składnik śniadania lub kolacji. Polubią go na pewno nie tylko dorośli ale tez dzieci. Chlebek przez dodatek startej cukinii będzie miał charakterystyczny lekko zielony kolor, który może zaciekawić najmłodszych. Dodatkowo jest to świetny sposób na przemycenie do diety najmłodszych większej ilości warzyw. Tak samo w przypadku dorosłych, dużo osób nie pokrywa dziennego zapotrzebowania na warzywa i owoce dlatego, także dla nas dorosłych to dobry pomysł jak urozmaicić naszą dietę i sprawić by była bogatsza w cenne warzywa, które są bogactwem witamin i składników mineralnych.
Nic tylko robić wypieki domowe, które ucieszą każdego domownika.
Jak zrobić chleb z cukinii? Poznaj prosty przepis na chleb z cukinii.
Alergeny w chlebie z cukinii
Lista alergenów dla chleba z cukinii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze chleba z cukinii
Możesz zastąpić mąkę wersją bezglutenową.
Energia i białka
(80g)
Węglowodany
(80g)
Tłuszcze
(80g)
Witaminy
(80g)
Składniki mineralne
(80g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.
Drożdże świeże 30 g 1/3 opakowania
Jajko 1 szt.
Cukinia 300 g 1 sztuka. Nie wiem kto pisze te przepisy....