Chleb owsiany
- Mąka owsiana pełnoziarnista - 3,5 szklanki (400 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (100 g)
- Drożdże suche - 1 opakowanie (7 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
Przepis na chleb owsiany krok po kroku
Do dużej miski przesiej mąki. Dodaj drożdże, odrobinę soli i cukier. Wlej olej i dodaj 1,5 szklanki ciepłej wody. Całość wymieszaj razem łyżką, do połączenia składników.
Ciasto wyrób rękami i odstaw na 2 godziny do wyrośnięcia.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia i przelej ciasto.
Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 60 minut.
Więcej informacji na temat chleba owsianego
Chleb owsiany jest świetną alternatywą dla pieczywa pszennego, gdyż wyróżnia się niezwykle łagodnym smakiem i ciemniejszym kolorem. Ma również więcej witamin. To idealny wybór również dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, gdyż bez problemu można dostać mąkę owsianą w wersji bez tego białka. Tak przygotowany chleb świetnie sprawdzi się na kanapki, ale także do wszelkich tostów czy grzanek.
Przepis na domowy chleb owsiany jest niezwykle prosty i niczym nie różni się od podstawowego przepisu na chleb pszenny. Dzięki dużej łatwości przygotowania może gościć na stole każdego dnia. Do jego wykonania najlepiej jest użyć mąki owsianej, a można również posiłkować się płatkami owsianymi zmielonymi w młynku. Ta receptura, ze względu na małe skomplikowanie świetnie sprawdzi się również dla początkujących kucharzy, którzy dopiero próbują swoich sił w pieczeniu chleba. Ten z przepisu zawsze się udaje, więc jest świetnym sposobem na zaczęcia, a także pozwala zaskoczyć wszystkich domowników niezwykłym smakiem i zapachem.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić chleb owsiany, by był niezwykle smaczny, a przy tym bardzo zdrowy, to te przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Powstaje z niego wspaniałe pieczywo z mąki owsianej pełnoziarnistej, które jest wspaniałym zamiennikiem dla zwykłego białego chleba. Zawiera więcej błonnika, który dba o zdrowie układu pokarmowego i korzystnie wpływa na mikroorganizmy w jelitach. Wpływa również pozytywnie na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, a także poziomu cukru. To lepszy wybór również dla osób z cukrzycą i insulinoopornoscią.
Chleb robi się na drożdżach, dzięki czemu całość jest naprawdę miękka i puszysta. Po upieczeniu skórka staje się chrupiąca, natomiast środek pozostaje aksamitny. Ten chleb jest tak smaczny, że nie potrzebuje żadnych dodatków, jednak wspaniale komponuje się również z wszelkiego rodzaju wędlinami i pastami. Ten prosty przepis pozwala na przygotowanie zdrowego i naprawdę fantastycznego chleba, który jest również bezglutenowy. To pieczywo idealne dla wszystkich miłośników zdrowego odżywiania.
Alergeny w chlebie owsianym
Lista alergenów dla chleba owsianego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na chleb owsiany
Wartości odżywcze chleba owsianego
Chleb owsiany jest dobrą alternatywą dla pszennego, gdyż zawiera więcej witamin.
Energia i białka
(54g)
Węglowodany
(54g)
Tłuszcze
(54g)
Witaminy
(54g)
Składniki mineralne
(54g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.