Chleb na kefirze
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (500 g)
- Drożdże suche - 2 łyżeczki (20 g)
- Kefir - 2 szklanki (500 g)
Przepis na chleb na kefirze krok po kroku
Mąkę przesiej przez sitko i wsyp do miski.
Dodaj drożdże i wlej kefir.
Całość dokładnie wymieszaj i zagnieć ciasto.
Przykryj ciasto bawełnianą ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia.
Po 30 minutach wlej ciasto do keksówki i upiecz w piekarniku przez 45 minut w 200 stopniach C.
Więcej informacji na temat chleba na kefirze
Przygotowanie chleba w domu kojarzy Ci się z ciężką, mozolną pracą i długim czekaniem?
Nic z tego, koniecznie poznaj mój przepis na chleb na kefirze, który nie dosyć, że jest pyszny i zdrowy to dodatkowo szybki i prosty w przygotowaniu.
Do jego przygotowania będą potrzebne Ci tylko 3 składniki, które z pewnością masz w swoim domu, a jeśli nie, łatwo dostaniesz je w każdym sklepie.
Potrzebujemy mąkę, drożdże, kefir i odrobinę soli. W moim przepisie użyłam mąki pszennej, która naturalnie zawiera gluten w swoim składzie, jeśli chcesz, możesz zamienić ją na taką, która nie zawiera glutenu. Może to być mąka naturalnie bezglutenowa np. gryczana lub mieszanka mąk bezglutenowych. W moim przepisie użyłam drożdże suche, nie ma to znaczenia, na jakie Ty się zdecydujesz. Możesz postawić na tradycyjne drożdże świeże lub drożdże typu instant.
Zatem, jak zrobić chleb na kefirze? Poznaj mój sprawdzony przepis.
Zacznijmy od przesiania mąki przez sito, wtedy będzie ona bardziej pulchna i napowietrzna, przez co nasz chleb po upieczeniu będzie jeszcze bardziej delikatny.
Następnie, połącz mąkę z drożdżami i kefirem. Dokładnie wymieszaj całą masę i zostaw w misce przykrytą bawełnianą ściereczką. Po około 30 minutach, gdy ciasto pięknie wyrośnie przełóż je do foremki. Najlepiej sprawdzi się tutaj długa, podłużna forma tzw. keksówka.
Przed wlaniem ciasta, warto nasmarować ją odrobiną masła. Dzięki temu chleb nie przyklei się do dna.
Tak przygotowany chleb będziemy piec w piekarniku w 200 stopniach.
Po około 40 minutach pyszny, domowy chleb z chrupiącą skórką gotowy.
Przed rozpoczęciem pieczenia możesz naciąć ciasto na wierzchu.
Sam widzisz ile czasu potrzeba do przygotowania chleba w swoim domu, jest to bardzo szybka i prosta sprawa. Poradzi sobie z nią każdy, nawet osoba zaczynająca swoją przygodę w kuchni. Skoro już wiesz jak upiec i jak przygotować ciasto, koniecznie spróbuj sam i zaserwuj zdrowy chleb wolny od konserwantów, barwników i spulchniaczy dla całej swojej rodziny. Postaw na zdrowe dodatki, pyszne śniadanie gotowe.
Alergeny w chlebie na kefirze
Lista alergenów dla chleba na kefirze przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Kefir
Wartości odżywcze chleba na kefirze
Zdecydowanie warto postawić na chleb czy innego rodzaju pieczywo przygotowywane w domu.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.