Chleb gruziński
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (500 g)
- Sól - 1 łyżeczka (5 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (30 ml)
- Drożdże suche (7 g)
- Mleko 3,2% - 1/2 szklanki (125 ml)
- Masło - 1 łyżka (10 g)
- Ser twarogowy chudy - 1 kostka (200 g)
- Mascarpone - 2 łyżki (20 g)
Przepis na chleb gruziński krok po kroku
Dodatkowo przygotuj 1/2 szklanki wody.
Mąkę przesiej przez sitko, dodaj drożdże i sól. Wymieszaj.
Mleko wlej do garnka, dodaj masło.
Podgrzane mleko wlej do mąki i wymieszaj. Zacznij wyrabiać ciasto w rękach.
Odłóż ciasto do miski i odstaw do wyrośnięcia na godzinę.
Twaróg połącz z mascarpone i dopraw do smaku.
Podziel ciasto na 6 mniejszych części, rozwałkuj i dodaj farsz. Zawiń ciasto tak, aby farsz znalazł się w środku.
Usmaż chleb na patelni z rozgrzaną oliwą. Po 5 minutach chlebek będzie dobry do spożycia.
Więcej informacji na temat chleba gruzińskiego
Tradycyjny chleb gruziński to nic innego jak płaskie pieczywo z farszem, najczęściej serowym. Co ciekawe pieczywo gruzińskie możesz przygotować w swoim domu, powstaje ono bez użycia patelni.
Koniecznie poznaj mój dzisiejszy przepis i przekonaj się, jaki jest on prosty. Chleb puri jest niezwykle efektowny, na pewno zrobi wrażenie na Twoich gościach.
W moim przepisie na tradycyjny chleb gruziński użyłam mąkę pszenną, która naturalnie zawiera w swoim składzie gluten. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Odstawienie glutenu ze swojej diety na własną rękę może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania.
Farsz powstał na bazie twarogu i serka mascarpone. Pamiętaj, że serek mascarpone, który użyłam to wersja tradycyjna, która jest wysokooenergetyczna. Swoją kremową konsystencję zawdzięcza wysokiej zawartości tłuszczu maślanego w swoim składzie, co ściśle wiąże się z dużą zawartością cholesterolu. W 100 g produktu znajduje się, aż 44 g tłuszczu, w tym większość to nasycone kwasy tłuszczowe niekorzystne dla naszego organizmu oraz 123 g cholesterolu. Jeśli, bardzo lubisz smak serka mascarpone w deserach, ale przerażają Cię ilości tłuszczu i cholesterolu, nic straconego.
Możesz skorzystać z serka mascarpone w wersji light.
Zawiera on w swoim składzie zdecydowanie niższą ilość tłuszczu i cholesterolu.
Zwróć uwagę na ilość soli, która została użyta w przepisie. Jej zawartość może wydawać się wysoka jednak będzie ona podzielona na 5 części.
Dokładnie jak zrobić chleb gruziński w domu opisuję nieco niżej. Wykorzystaj mój przepis na chleb gruziński
Alergeny w chlebie gruziński
Lista alergenów dla chleba gruzińskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
- Ser twarogowy chudy
- mascarpone
Wartości odżywcze chleba gruzińskiego
Farsz może powstać też z sera feta lub mozzarelli.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.