Chleb arabski
- Drożdże suche - 1 saszetka (7 g)
- Mąka pszenna typ 500 - ok. 3,5 szklanek (500 g)
- Sól - 1 łyżeczka (5 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (5 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na chleb arabski krok po kroku
Mąkę, sól i drożdże wymieszaj w misce.
W szklance ciepłej wody rozpuść cukier i dodaj do suchych składników.
Całość zagniataj ręcznie ok. 5 min, do otrzymania jednolitego, elastycznego ciasta.
Odstaw do wyrośnięcia na 2-3 godziny.
Wyrośnięte ciasto podziel na ok.8 części i każdą cienko rozwałkuj.
Placki piecz ok. 7 minut w 230 stopniach
Więcej informacji na temat chleba arabskiego
Chleb arabski, po arabsku nazywany khobez to dobrze znany większości z nas, tradycyjny arabski chlebek pita, który często można spotkać jako dodatek do bliskowschodnich dań w większości restauracji. Pieczywo arabskie jest bardzo uniwersalną przekąską, która sprawdzi się zarówno do sosów, dań mięsnych, jak i wegetariańskich. Przepis na chleb arabski, który będzie smakował i wyglądał niczym z krajów Bliskiego Wschodu, nie należy do najłatwiejszych. Jednak z pewnością jego samodzielne przygotowanie w warunkach domowych daje ogromną satysfakcję. Niezwykle ważne są czynniki takie jak odpowiednia temperatura piekarnika, czas pieczenia i bardzo cienkie rozwałkowanie ciasta. Samo przygotowanie ciasta nie jest niczym bardzo skomplikowanym - wystarczy zagnieść wszystkie składniki (najlepiej ręcznie) i odstawić ciasto, aby wyrosło i podwoiło swoją objętość. Jakie składniki są niezbędne do tego aby prawidłowo przygotować przepis na placki arabskie? Są to produkty łatwo dostępne, tanie, które większość z nas na co dzień ma w swoich domach. Potrzebne będą mąka, drożdże, woda, sól, miód lub cukier oraz odrobina oliwy z oliwek. Z tych prostych składników powstaje pyszne arabskie pieczywo, które możesz wykorzystać na wiele sposobów. Świetnie sprawdzą się jako przekąska na imprezę. Idealnie komponują się z wieloma sosami i dipami, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Są też świetnym dodatkiem do dań, zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich i wegańskich. Sprawdzą się nie tylko do typowych arabskich, bliskowschodnich posiłków, ale również do tych przygotowywanych w innych stylu, o innych smakach i aromatach. Choć chlebek arabski, nie do końca można zaliczyć do zdrowych przekąsek, ponieważ nie niesie ze sobą większych wartości odżywczych, od czas do czasu może stanowić ciekawe urozmaicenie diety, zwłaszcza dla osób lubiących kuchnie bliskowschodnie. Jeśli nie powiesz jak zrobić arabski chlebek pita w warunkach domowych ten przepis będzie dla Ciebie świetną wskazówką i inspiracją.
Alergeny w chlebie arabskim
Lista alergenów dla chleba arabskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze chleba arabskiego
Chlebek arabski nie jest przekąską bogatą w witaminy i składniki mineralne, a jednocześnie jest stosunkowo kaloryczny oraz posiada wysoki indeks glikemiczny. Dlatego powinien stanowić okazjonalne urozmaicenie diety, a nie jej podstawę.
Energia i białka
(70g)
Węglowodany
(70g)
Tłuszcze
(70g)
Witaminy
(70g)
Składniki mineralne
(70g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.