Chipsy z tortilli
- Tortilla - 1 sztuka (62 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na chipsy z tortilli krok po kroku
Placek tortilli pokrój na 4 paski.
Z pasków wykrój trójkąty.
Wymieszaj oliwę z przyprawami: po pół łyżeczki soli, słodkiej papryki, ostrej papryki, oregano i czosnku granulowanego.
Wycięte trójkąty smaruj przygotowaną pastą z przypraw.
Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Piecz 13 minut w 160 stopniach.
Po wyciągnięciu z piekarnika odczekaj chwilę aż chipsy stwardnieją i staną się bardziej chrupiące.
Więcej informacji na temat chipsów z tortillą
Tortilla jest płaskim, cienkim, okrągłym plackiem z mąki pszennej lub kukurydzianej oraz wody. Wywodzi się z Meksyku, gdzie pieczona jest na specjalnych patelniach. Ze względu na duże zainteresowanie tym produktem, na półkach sklepowych znajdziemy wersję z mąki pełnoziarnistej, a także z dodatkami takimi jak: różne nasiona, suszone pomidory lub szpinak. Te ostatnie nadają tortilli fantazyjnych kolorów.
Tortilla wykorzystywana jest często do dań na ciepło, np. w formie wrapów, tacos lub quesadilla, gdzie ciepły farsz zostaje zawinięty w podgrzany placek tortilli. Podczas podgrzewania placek zmienia swoją konsystencję na bardziej kruchą i miękką jednocześnie. Mimo to bardzo często spożywana jest również jako przekąska na zimno, np. na imprezę, gdzie użyte dodatki są zimne, a całość zostaje pokrojona na mniejsze kawałki idealne do dzielenia się z bliskimi. Z tortilli można przyrządzić również smaczne pieczone chipsy z tortilli pszennej, które będą świetną przekąską.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić chipsy z tortilli to trafiłeś w odpowiednie miejsce. Nasz przepis na chipsy z tortilli to szybkie i łatwe rozwiązanie jeśli masz ochotę coś „pochrupać” a jedyne co właśnie masz w domu to placki z tortilli i oliwa z oliwek.
Domowe chipsy wyróżnia przede wszystkim to, że są pieczone. Z dodatkiem ulubionych przypraw i oliwy zasmakują każdemu, kto chciałby zrezygnować z niezdrowych, sklepowych chipsów. Dla porównania 20g (garść) tradycyjnych chipsów dostarcza do 120kcal, natomiast 20g chipsów z tortilli to tylko 94kcal. Dlatego to dobre rozwiązanie na zdrowszą przekąskę np. do oglądania filmu lub na imprezę.
Takie przyprawy jak czosnek granulowany, papryka ostra i słodka nadają im wyrazistości. Dowolnie możesz dodawać również inne, pyszne przyprawy, dzięki czemu uzyskasz swój wymarzony smak. Jeśli chcesz dodaj również do pasty łyżkę startego parmezanu lub grana padano. Dzięki temu smak będzie jeszcze lepszy.
Przyrządzenie takich chipsów samodzielnie to dobry pomysł na rozrywkę dla całej rodziny.
Alergeny w chipsach z tortilli
Lista alergenów dla chipsów z tortillą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- tortilla
Wartości odżywcze chipsów z tortillą
Domowe chipsy wyróżnia przede wszystkim to, że są pieczone. Z dodatkiem ulubionych przypraw i oliwy zasmakują każdemu, kto chciałby zrezygnować z niezdrowych, sklepowych chipsów.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.