Chipsy z soczewicy
- Soczewica czerwona - z puszki (300 g)
- Mąka orkiszowa (30 g)
- Olej rzepakowy - do smażenia (500 ml)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na chipsy z soczewicy krok po kroku
Soczewicę umieść w malakserze, dodaj jajko, mąkę i przyprawy.
Rozdrobnij, aż powstanie gładka masa.
W garnku lub na wysokiej patelni rozgrzej olej rzepakowy.
Łyżką nakładaj porcję ciasta na chipsy i smaż, aż będą złote.
Odsącz nadmiar tłuszczu na ręczniku papierowym.
Więcej informacji na temat chipsów z soczewicy
Chipsy z soczewicy to doskonała propozycja na zdrowe chipsy. Domowe chipsy są zawsze dużo zdrowsze niż te dostępne w sklepach spożywczych. Chipsy zazwyczaj powstają z ziemniaków, pokrojonych w bardzo cienkie plasterki i usmażonych na głębokim tłuszczu. Dodatek przypraw pozwala uzyskać różne smaki. Chipsy są bardzo kaloryczne, zawierają sporo soli i konserwantów oraz wzmacniaczy smaku. Jakość oleju, na którym są smażone także pozostawia wiele do życzenia. Dlatego jeśli chcesz wybrać dobre chipsy czytaj etykiety. Na rynku dostępne są różne alternatywy tradycyjnych chipsów. Bardzo popularne stały się chipsy warzywne, które są znacznie droższe, ale również zdrowsze. Pomysł na domowe chipsy możesz wykorzystać podając je dla dzieci jako przekąskę. Idealnie sprawdzą się także na imprezę w gronie znajomych. Do zrobienia chipsów potrzebne będą następujące produkty spożywcze: soczewica z puszki, jajko, papryka ostra, czosnek granulowany, sól, oregano, pieprz ziołowy, olej rzepakowy, mąka orkiszowa.
Jak zrobić chipsy z soczewicy? Możesz do tego użyć także zielonej soczewicy, którą należy wcześniej ugotować. Chipsy z soczewicy czerwonej z puszki są dużo szybsze do zrobienia. Soczewicę umieść w malakserze, dodaj jajko, mąkę i przyprawy. Rozdrobnij aż powstanie gładka masa. W garnku lub na wysokiej patelni rozgrzej olej rzepakowy. Łyżką nakładaj porcję ciasta na chipsy i smaż aż będą złote. Odsącz nadmiar tłuszczu na ręczniku papierowym.
Soczewica jest rośliną strączkową bogatą w wiele składników odżywczych. Między innymi jest wspaniałym źródłem białka roślinnego. Z uwagi, iż nie jest ono pełnowartościowe, czy nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów należy je łączyć z produktami zbożowymi. Świetnie sprawdza się w dietach wegańskich i wegetariańskich. Zawarte w niej węglowodany złożone powoli podnoszą poziom cukru we krwi, co za tym idzie są idealne dla osób chorujących na cukrzycę. Soczewica zawiera duże ilości potasu, cynku i fosforu. Rośliny strączkowe są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje poziom cholesterolu we krwi i poprawia perystaltykę jelit.
Podsumowując pyszne domowe chipsy to świetny pomysł na przekąskę podczas różnych uroczystości. Szybkie do przygotowania chipsy można podawać na zimno z dodatkiem różnych sosów. Będą stanowiły zdrowe nachosy na bazie soczewicy.
Alergeny w chipsach z soczewicy
Lista alergenów dla chipsów z soczewicy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka orkiszowa
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze chipsów z soczewicy
Chipsy z soczewicy to świetna i zdrowa przekąska. Chipsy nie są produktem niskokalorycznym, dlatego nie powinny ich spożywać osoby na diecie redukcyjnej. Smażone chipsy nie będą także dobrą propozycją dla osób z problemami z woreczkiem żółciowym.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.