Chipsy z buraka
- Burak - 3 małe sztuki (300 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki stołowe (30 ml)
Przepis na chipsy z buraka krok po kroku
Buraki umyj, obierz i zetrzyj na tarce na cienkie plastry.
Buraki skrop sokiem z cytryny, oliwą z oliwek oraz dopraw do smaku przyprawami.
Przygotowane buraki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Piekarnik nagrzej do 150 st. C, ustaw program termoobieg.
Buraki piecz przez około 30 minut.
Po tym czasie chipsy wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Więcej informacji na temat chipsów z buraka
Chipsy z buraka to doskonała propozycja na domowe przekąski dla dzieci i dorosłych. Domowe chipsy są zawsze dużo zdrowsze niż te dostępne w sklepach spożywczych. Chipsy zazwyczaj powstają z ziemniaków, pokrojonych w bardzo cienkie plasterki i usmażonych na głębokim tłuszczu. Dodatek przypraw pozwala uzyskać różne smaki. Chipsy są bardzo kaloryczne, zawierają sporo soli i konserwantów oraz wzmacniaczy smaku. Przepis na chipsy z buraka jest bardzo prosty, dlatego nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do zrobienia chipsów potrzebne będą następujące produkty spożywcze: buraki, oliwa z oliwek, sól, pieprz oraz sok z cytryny.
Jak zrobić chipsy z buraka? Buraki umyj, obierz i zetrzyj na tarce na cienkie plastry. Buraki skrop sokiem z cytryny, oliwą z oliwek oraz dopraw do smaku przyprawami. Przygotowane buraki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzej do 150°C, ustaw program termoobieg. Buraki piecz przez około 30 minut. Po tym czasie chipsy wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Burak ćwikłowy jest rośliną powszechnie uprawianą w naszych ogródkach, nie jest wymagający w uprawie. Burak jest warzywem bogatym w witaminę C oraz witaminę B1. Witamina C odpowiada za wspomaganie odporności naszego organizmu oraz za wzmacnianie naczyń krwionośnych. Swój piękny kolor buraki zawdzięczają betacyjanom, które mają właściwości zapobiegające rozwojowi nowotworów. Buraki mają także właściwości zasadotwórcze, dlatego podaje się je w towarzystwie mięsa, które zakwasza organizm.
Podsumowując prosty przepis na pieczone chipsy z buraka możesz wykorzystać podając je dla dzieci jako przekąskę. Smaczne i szybkie chipsy możesz przygotować w domu. Świetnie sprawdzą się również jako przekąska podczas imprez rodzinnych. Dobre i łatwe chipsy są dość tanie, ponieważ nie potrzebujesz dużej ilości produktów spożywczych, a cena za niezbędne do ich przygotowania produkty jest dość niska. Chipsy domowe będą stanowiły doskonały i zdrowszy zamiennych chipsów dostępnych w sklepach.
Alergeny w chipsach z buraka
Lista alergenów dla chipsów z buraka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na chipsy z buraka
Wartości odżywcze chipsów z buraka
Chipsy z buraka to doskonały zamiennik gotowych chipów. Wykonanie ich w piekarniku sprawia, że zawierają mniej kalorii, a samodzielne przyprawienie przyczynia się do mniejszej zawartości soli.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.