Chipsy domowe
- Ziemniaki średnie - 6 sztuk (540 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
Przepis na chipsy domowe krok po kroku
Nagrzej piekarnik do 170 stopni.
Ziemniaki obierz i umyj. Osusz ręcznikiem papierowym ziemniaki.
Pokrój ziemniaki w bardzo cienkie plasterki, około 1 mm. Osusz ponownie plasterki ręcznikiem papierowym z nadmiaru wilgoci.
Na blasze rozłóż papier do pieczenia. Na papier wlej połowę oleju i rozprowadź go po całym papierze z użyciem pędzelka.
Ułóż plasterki ziemniaka na blasze, jeden obok drugiego. Wierzch posmaruj pozostałym olejem.
Piecz przez około 50-60 minut w piekarniku. W połowie czasu obróć plasterki na drugą stronę.
-
Lawasz
-
Rolada szpinakowa
-
Churros
-
Ciasto dyniowe
-
Rogaliki drożdżowe
-
Bajaderki
-
Mochi
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Corn dog
-
Pieguski
-
Chlebek ziołowy
-
Ciasto francuskie na słono
-
Pączki serowe
-
Babeczki waniliowe
-
Chlebek ziołowy Thermomix
-
Cannoli
-
Sernikobrownie z truskawkami
-
Tamale
-
Przekąski na Halloween
Więcej informacji na temat chipsów domowych
Chipsy domowe pieczone to smaczny sposób na przygotowanie popularnej przekąski. Wystarczy kilka chwil pracy i godzina w piekarniku by te pyszne chipsy pojawiły się na Twoim stole.
Przepis na chipsy domowe Nagrzej piekarnik do 170 stopni. Ziemniaki obierz i umyj. Osusz ręcznikiem papierowym ziemniaki. Pokrój ziemniaki w bardzo cienkie plasterki, około 1 mm. Osusz ponownie plasterki ręcznikiem papierowym z nadmiaru wilgoci. Na blasze rozłóż papier do pieczenia. Na papier wlej połowę oleju i rozprowadź go po całym papierze z użyciem pędzelka. Ułóż plasterki ziemniaka na blasze, jeden obok drugiego. Wierzch posmaruj pozostałym olejem. Piecz przez około 60 minut w piekarniku. W połowie czasu obróć plasterki na drugą stronę. Gotowe chipsy ziemniaczane posyp ulubionymi przyprawami i podawaj. W tych kilku krokach wiesz już jak zrobić chipsy domowe. Wystarczy, że masz w domu kilka ziemniaków i olej. Taka przekąska to świetny pomysł na zdrowy zamiennik dla tradycyjnych smażonych chipsów. Są nie tylko zdrowsze, ale również dużo bardziej smaczne.
Ziemniaki to warzywo, które pomimo swoich wartości odżywczych ma wielu wrogów. Mało kto wie, że ich zła passa wynika zdecydowanie z dodatków, z którymi są podawane lub ze sposobu przyrządzenia, niż z nich samych. Ziemniaki pieczone to dużo zdrowszy wybór niż takie smażone. Są produktem lekkostrawnym i niskokalorycznym, zawierają tylko 77 kcal w 100 g produktu. To bogate źródło potasu, który sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi. Zawiera również magnez łagodzący stany zmęczenia i stresu. Z witamin ziemniaki zasobne są witaminę C. W zależności od wieku bulwy mogą jej mieć więcej (młode) lub mniej (starsze ziemniaki).
Te wspaniałe warzywa można również podzielić pod względem typów. Typ A określany jest jako sałatkowy. Te ziemniaki są najtwardsze i nie rozpadają się w trakcie gotowania. Typ B, tak zwany ogólnoużytkowy ma więcej skrobi i jest mniej wilgotny i podczas gotowania pęka na powierzchni.
Występuje również typ C, mączysty bardzo bogaty w skrobię.
Dobre skomponowanie diety w warzywa, w tym ziemniaki, zapewni odpowiednią podaż, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.
Alergeny w chipsach domowych
Lista alergenów dla chipsów domowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na chipsy domowe
Wartości odżywcze chipsów domowych
Z witamin ziemniaki zasobne są witaminę C. W zależności od wieku bulwy mogą jej mieć więcej (młode) lub mniej (starsze ziemniaki).
Energia i białka
(275g)
Węglowodany
(275g)
Tłuszcze
(275g)
Witaminy
(275g)
Składniki mineralne
(275g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.