Chateaubriand
- Polędwica wołowa (500 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
- Cebula szalotka - 3 sztuki (60 g)
- Ocet winny - 2 łyżki (20 ml)
- Wino białe wytrawne - 2 łyżki (20 ml)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Masło - 1/2 kostki (125 g)
Przepis na chateaubriand krok po kroku
Zacznij od przygotowania sosu.
Szalotki obierz i drobno posiekaj.
Przełóż do rondelka, zalej winem, octem, dodaj estragon i gotuj na małym ogniu.
Przecedź przez sitko i znowu przelej do rondelka.
Rondelek umieść w naczyniu z gotującą się wodą i całość ubijaj trzepaczką, dodając kolejno po jednym żółtku i kawałki masła, aż sos zgęstnieje.
Dopraw.
Przygotuj stek. Polędwicę pokrój w grube (ok. 6 cm) plastry. Każdy plaster skrop oliwą.
Rozgrzej patelnię i każdy plaster smaż po ok. 5 minut z każdej strony. Dopraw solą i pieprzem.
Podawaj z sosem.
-
Stek
-
Grillowany stek z kalafiora z serem i ketchupem oraz pieczonym pieczywem
-
Stek z polędwicy wołowej
-
Stek z tuńczyka
-
Stek z antrykotu
-
Antrykot wołowy
-
Stek z rostbefu
-
Stek wieprzowy
-
Stek z cebulką
-
Stek z grilla
-
Antrykot drobiowy
-
Stek siekany
-
Marynata do steka
-
Stek z łososia
-
Stek wołowy z grilla
-
Steki z udźca wołowego
-
Stek z grilla elektrycznego
-
Stek z cielęciny
-
Steki
Więcej informacji na temat chateaubriand
Chateaubriand to jedno z najbardziej wykwintnych dań kuchni francuskiej. Oznacza befsztyk wołowy podawany najczęściej z sosem berneńskim. Przepis na to pyszne danie francuskie z polędwicy wołowej pochodzi najprawdopodobniej z XIX wieku, a wymyślił je ówczesny, dziewiętnastowieczny pisać, polityk i dyplomata Francois Rene. To na jego polecenie pierwszy raz przyrządzono polędwicę w ten sposób. Jeśli lubisz francuską kuchnię, dania mięsne i szukasz pomysłu na smaczne, wykwintne danie koniecznie sprawdź jak zrobić Chateaubriand niczym z prawdziwej, francuskiej restauracji. To danie bardzo dobre na uroczyste okazje. Przepis na Chateaubriand z pozoru może wydawać się łatwy i prosty, wymaga jednak pewnej wprawy. Aby polędwica była smaczna, czas smażenia powinien być idealnie zaplanowany i kontrolowany. Najczęściej zaleca się jej smażenie przez około 5 minut z każdej strony – otrzymujemy wtedy średnio wysmażony, lekko krwisty w środku befsztyk wołowy. Dość wymagające jest również przygotowanie sosu – składniki, z których powstaje to szalotka, ocet winny, białe wytrawne wino, masło oraz żółta jaj. Najlepiej przygotować go przez usmażeniem polędwicy, ponieważ zajmuje więcej czasu. Choć tradycyjnie francuski befsztyk wołowy podaje się z sosem berneńskim, możesz też podać go z innym ulubionym sosem, na przykład z borowikami. Polędwica wołowa jest mięsem o wysokiej zawartości białka i żelaza o wysokiej biodostępności dla organizmu. Najbardziej kalorycznym elementem dania jest wspomniany sos, który powstaje w głównej mierze z masła i żółtek jaj. Jeśli to danie pojawia się w Twojej kuchni okazjonalnie, nie musisz się tym przejmować, jednak jeśli przygotowujesz je często, warto ograniczyć dodatek sosu. Pamiętaj też, że ze względu na to, że mięso jest lekko surowe w środku, najlepiej wybierać to z dobrych, pewnych źródeł, oraz że nie powinny go spożywać kobiety w ciąży.
Alergeny w chateaubriand
Lista alergenów dla chateaubriand przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
- Wino białe wytrawne
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
W przepisie na chateaubriand nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- estragon świeży
Wartości odżywcze chateaubriand
Polędwica wołowa jest bardzo dobrym źródłem żelaza o wysokiej biodostępności.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.