Chasz
- Kości wołowe (200 g)
- Łopatka wołowa (200 g)
- Czosnek (135 g)
- Tortilla pełnoziarnista (180 g)
- Natka pietruszki (100 g)
- Bazylia świeża (50 g)
- Koperek (50 g)
Przepis na chasz krok po kroku
Kości i mięso włóż do dużego garnka.
Całość zalej 5 l wody, dodaj sól i pieprz. Całość zagotuj.
Czosnek obierz i zetrzyj na tarce. Dodaj do zupy.
Zioła bardzo drobno posiekaj i dodaj do garnka.
Zupę gotuj przez 2 godziny. Po tym czasie kości wyłów, a mięso pokrój w dość sporą kostkę. Przypraw solą, pieprzem, kminkiem, kuminem, papryką i kurkumą.
Zupę podawaj z pokrojoną w kostkę tortillą, wrzuconą do środka.
Więcej informacji na temat chaszu
Chasz to tradycyjna pasterska zupa armeńska, która zaskakuje nie tylko ciekawą nazwą, ale również wspaniałym aromatem. To niezwykle esencjonalny wywar, pełen smaku.
Przepis na chasz to doskonały pomysł na zupę, która jest tak dobra, że nie sposób jest przejść obok niej obojętnie. To najlepsza opcja dla miłośników prostych, mięsnych posiłków. Z tego przepisu wychodzi tradycyjna, domowa zupa. Wszystkie składniki znajdziesz z powodzeniem w każdym większym sklepie. Tradycyjnie, zupa ta jest dosyć specyficzna, a jej smak nie wszystkim odpowiada. To wywar z kawałka nogi baraniej lub wołowej, czasem wieprzowej, który gotowany jest do kilkunastu godzin. Woda podczas przygotowywania posiłku zmieniana jest kilkakrotnie po zagotowaniu, a dopiero ostatnia zmiana staje się właściwym wywarem. Do gotowania używa się dużej ilości przypraw i ziół (czosnku, pieprzu, kminku, bazylii, cząbru, papryki, kolendry oraz soli, dzięki czemu potrawy są pikantne i aromatyczne. Zupa gotowana na kości wołowej, zawiesista i bardzo słona, do smaku przyprawiana dużą ilością zmielonego czosnku na pewno skradnie serca miłośników egzotycznych dań.
Jeśli zastanawiasz się jak ugotować zupę chasz, by była smaczna, prosta i szybka, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym rozwiązaniem. Ta ormiańska zupa to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników mięsnych dań. To pyszna opcja na obiad lub kolację. Do tego posiłku często podawane są kiszone warzywa, najczęściej ogórki, okra i biała rzodkiew. Obowiązkowo rozlewana jest też lokalna wódka. Zupę hasz gotuje się całą noc – aby z rana spożyć ją w rodzinnym gronie. W Armenii spotkać można całe sekcje stoisk na bazarach oferujące wszelkie niezbędne do przygotowania tego dania produkty. Przygotowuje się ją długo, można do jej wykorzystania użyć ogona, flaczków oraz nóg wołu. Istotny jest też lawasz – zazwyczaj cienki chlebek, suchy i kruszony. Kuchnia ormiańska uważana jest za jedną z najstarszych na świecie, a wiele nowoczesnych potraw mięsnych ma kaukaskie pochodzenie. I jedno z dawnych potraw, które są uwielbiane nawet teraz, jest uważane za zupę chasz, popularną na Kaukazie.
Alergeny w chaszu
Lista alergenów dla chaszu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- tortilla pełnoziarnista
Wartości odżywcze chaszu
To danie ze względu na duży udział czerwonego mięsa nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(492g)
Węglowodany
(492g)
Tłuszcze
(492g)
Witaminy
(492g)
Składniki mineralne
(492g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.