Przepis na chałwowcu bez pieczenia krok po kroku

Składniki
To będzie niezbędne
mikser, blender, blacha do pieczenia 20x25 cm, miska

Serek mascarpone zblenduj z chałwą.

Śmietankę ubij.

Wymieszaj masę chałwową ze śmietanką.

Na dnie blachy ułóż herbatniki i polej je kawą, wyłóż na nie połowę kremu, następnie znowu herbatniki z kawą i krem. Posyp po wierzchu kakao.

Schłodź ciasto.

Chałwowiec bez pieczenia na białym talerzyku, ozdobionym rozpuszczoną czekoladą.
chałwowiec bez pieczenia
Koszt przygotowania dania
24.04 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
468 kcal
Liczba alergenów w daniu
4
80

Chałwowiec bez pieczenia - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
Dieta:
 • Od autora
 • Wartości odżywcze
 • Alergie
 • Koszt potrawy

Więcej o chałwowcu bez pieczenia

Chałwa jest wysokokalorycznym smakołykiem, który pochodzi z Bliskiego Wschodu. Najczęściej jest zrobiona z nasion sezamu. Natomiast w Rosji wytwarza się ją z nasion słonecznika. Ziarna są wysokokalorycznymi składnikami, przez co chałwa także ma dużo kalorii. 100 g chałwy to około 550 kcal. Dodatkowo do chałwy dodaje się syropu glukozowego i cukru, który nie tylko zawiera dużo kalorii, to także ma wysoki indeks glikemiczny. Przez to cała chałwa także ma wysoki indeks glikemiczny i powinna być ograniczana przez osoby na diecie o niskim indeksie glikemicznym, diecie przeciwzapalnej i u zdrowych osób, jako prewencja cukrzycy. Nawet będąc zdrowym, warto wziąć pod uwagę indeks glikemiczny, a także zwracać uwagę na ogólne zasady zdrowego żywienia, ponieważ nieprawidłowe odżywienie może prowadzić do rozwoju wielu chorób, jak cukrzyca typu drugiego, nadciśnienie, miażdżyca itp. Dlatego, nawet jeżeli aktualnie wydaje Ci się, że możesz jeść wszystko i nie zwracać uwagi na dietę, bo jesteś szczupła, to nie znaczy, że efekty złej diety teraz nie dadzą o sobie znać w przyszłości. Ze względu na swoją wysoką kaloryczność należy jeść ją z umiarem. Ciasto z kremem chałwowym też jest kaloryczne, dlatego uważaj na ilość, bo łatwo przesadzić. Chałwowiec bez pieczenia to bardzo smaczne ciasto zrobione na herbatnikach z serkiem mascarpone. Na wierzchu można udekorować go bezikami, ale taki chałwowiec z bezami będzie jeszcze słodszy. W przygotowaniu jest to bardzo szybki placek, podawany na zimno. Żeby zrobić ten placek z chałwą, wystarczy ułożyć na blasze herbatniki i przekładać je kremem chałwowym. Robi się go z chałwy zmiksowanej z serkiem mascarpone. Żeby nadać kremu puszystości, dodaje się jeszcze ubitą śmietankę. Takim kremem smaruje się herbatniki. Można zrobić kilka takich warstw lub tylko jedną. Na wierzchu można posypać ciasto całymi lub pokruszonymi małymi bezikami. Dzięki temu ciasto chałwowe uzyska fajną chrupiącą warstwę, ale też więcej kalorii i będzie jeszcze słodsze, bo bezy także zawierają dużo cukru, dlatego jest to opcjonalny dodatek. Pamiętaj, żeby zachować umiar w jedzeniu tego pysznego ciasta na zimno, mimo że jest to bardzo ciężkie, bo jest ono niezwykle smaczne.

Wartości odżywcze chałwowca bez pieczenia

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(137g)
Energia (kalorie)
342.16 kcal
468.75 kcal
Białko
4.14 g
5.68 g

Węglowodany w chałwowcu bez pieczenia

Na 100g
Na porcję
(137g)
Węglowodany
15.57 g
21.33 g
Węglowodany przyswajalne
14.21 g
19.47 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(137g)
Tłuszcz
28.64 g
39.23 g
Brak danych dla: kawa, gotowy napar bez cukru.
czytaj dalej
Tłuszcze nasycone
23.27 g
31.88 g
Brak danych dla: kawa, gotowy napar bez cukru.
czytaj dalej

Składniki mineralne w przepisie na chałwowcu bez pieczenia

Na 100g
Na porcję
(137g)
Sód
187.60 mg
257.01 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny chałwowca bez pieczenia 80
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w chałwowcu bez pieczenia

Lista alergenów dla chałwowca bez pieczenia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

 • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Herbatniki
 • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
  • Herbatniki
  • mascarpone
  • Śmietanka kremowa 30%
 • Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Chałwa
 • Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Chałwa

Cena przygotowania chałwowca bez pieczenia

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Herbatniki
140 g
1.50
Za 100,0 g
Liczba opakowań 2
2.10
Za 140 g
Chałwa
150 g
11.00
Za 250,0 g
Liczba opakowań 1
6.60
Za 150 g
Mascarpone
250 g
6.50
Za 250,0 g
Liczba opakowań 1
6.50
Za 250 g
Śmietanka kremowa 30%
500 g
3.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 3
7.50
Za 500 g
Kakao niesłodzone
15 g
5.00
Za 80,0 g
Liczba opakowań 1
0.94
Za 15 g
Kawa, gotowy napar bez cukru
100 ml
1.00
Za 250,0 ml
Liczba opakowań 1
0.40
Za 100 ml
Liczba porcji:
Koszt składników
35.50
Jak oceniasz przepis na chałwowcu bez pieczenia
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 0,0% osób