Chałka z kruszonką Thermomix
- Mąka krupczatka (30 g)
- Cukier waniliowy - 20 g + 20 g (20 g)
- Masło - 100 g + 25 g (125 g)
- Jajko (2 szt.)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Drożdże świeże (40 g)
- Mleko 3,2% (150 ml)
- Mąka pszenna typ 550 (500 g)
- Sól (5 g)
Przepis na chałkę z kruszonką z thermomixa krok po kroku
W naczyniu Thermomixa umieść mąką krupczatkę, 25 g masła, 20 g cukru waniliowego. Wymieszaj przez 10 sekund / obroty 4. Przełóż do innego naczynia i odstaw do lodówki.
W naczyniu Thermomixa umieść 1 jajko, dodaj 2 żółtka, 100 g masła, cukier, 20 g cukru waniliowego, drożdże oraz mleko. Całość podgrzewaj przez 4 minuty / 37 stopni / obroty 2.
Wsyp mąkę, dodaj łyżeczkę soli i wyrabiaj Interwał / 3 minuty. Następnie zostaw do wyrośnięcia na 30 minut.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia.
Gdy ciasto wyrośnie, podziel je na dwie części. Każdą część podziel na trzy, równe części i uformuj je w podłużny wałeczek. Z trzech kawałków ciasta zapleć warkocz. Powtórz czynność z drugą częścią ciasta.
Gotowe warkocze ułóż obok siebie na blasze. Przykryj ściereczką i odstaw na 15 minut.
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni.
Pozostałe jajko rozmieszaj i posmaruj nim wierzch wyrośniętego ciasta. Z góry posyp przygotowaną kruszonką.
Piecz przez około 20-25 minut, aż ładnie zbrązowieją.
Więcej informacji na temat chałki z kruszonką z thermomixa
Chałka z kruszonką Thermomix to pyszny wypiek, które świetnie sprawdzi się jako dodatek do posiłku nie tylko dla dzieci. W kuchni polskiej przygotowuje się ją na słodko, zaś w kuchni żydowskiej chałkę podaje się lekko słoną. Mianem chałki określa się puszyste, drożdżowe pieczywo pszenne podane w formie zaplecionego warkocza. Dlatego też spotkać można ją pod nazwą plecionki.
Przepis na chałkę z kruszonką z Thermomixa warto rozpocząć od przygotowania kruszonki. Wystarczy wymieszać masło, cukier i mąkę w naczyniu Thermomixa. Następnie zagnieść w kulę i schować w lodówce. Ciasto na chałkę wykonasz z mąki, masła, cukru, jajek, żółtek, mleka i drożdży. Umieść w naczyniu Thermomixa umieść jajko, żółtka, masło, cukier, drożdże oraz mleko. Całość podgrzewaj, mieszając. Następnie dodaj pozostałe składniki i wyrabiaj ciasto przez 3 minuty. Zostaw ciasto na 30 minut w naczyniu Thermomixa, by wyrosło. W tym czasie blachę do pieczenia wyłóż papierem. Gdy ciasto wyrośnie, podziel je na pół. Każdą połowę podziel na 3 części i uformuj z nich wałeczki. Teraz zapleć ciasto w warkocz. W taki sam sposób przygotuj drugą część ciasta. Dzięki temu otrzymasz dwie chałki. Ułóż warkocze na blasze i zostaw jeszcze na 15 minut do wyrośnięcia. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 180 st. C. Pozostałe jajko rozmieszaj i posmaruj wierzch chałek, po czym posyp je przygotowaną wcześniej kruszonką. Piecz przez 20-25 minut, aż ładnie zbrązowieją.
Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić chałkę z kruszonką w Thermomixie. Sam widzisz, że jest szybka w wykonaniu. Ta pyszna chałka będzie najlepsza nie tylko na śniadanie, ale również na kolację.
Ja bardzo często podaję tak wykonaną chałkę z masłem i konfiturą owocową lub wersji wytrawnej z szynką drobiową i warzywami. W obu tych wydaniach jest niezwykle dobra i smakuje całej rodzinie. Jeśli natomiast (jakimś cudem zapomniany) kawałek chałki się zeschnie, spokojnie można wykorzystać go do wykonania pulpetów mięsnych, warzywnych lub rybnych.
Alergeny w chałce z kruszonką z thermomixa
Lista alergenów dla chałki z kruszonką z Thermomixa przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka krupczatka
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 3,2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze chałki z kruszonką z thermomixa
Pieczywo domowe, nawet w słodkiej wersji, to bardzo dobry dodatek do śniadań i kolacji.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.