Chałka maślana
- Mąka pszenna typ 550 - 500 g do ciasta i 100 g do kruszonki (600 g)
- Drożdże świeże (30 g)
- Mleko 2% (200 ml)
- Masło - 100 g do ciasta i 50 g do kruszonki (150 g)
- Cukier - 100 g do ciasta i 50 g do kruszonki (150 g)
- Jajko - 1 do ciasta i 1 do posmarowania wierzchu (2 szt.)
Przepis na chałkę maślaną krok po kroku
Lekko podgrzej mleko i dodaj do niego drożdże oraz 2 łyżki mąki i cukru. Dokładnie wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce na 10-15 minut.
Gdy zaczyn podrośnie, wsyp do miski mąkę, dodaj zaczyn, cukier i jajko. Ciasto dokładnie zagnieć.
Następnie porcjami dodawaj masło i cały czas zagniataj, aby uzyskać jednolitą masę.
Ciasto odstaw w ciepłe miejsce na 30 minut, żeby wyrosło.
Po tym czasie wyłóż na stolnicę i ponownie zagnieć.
Ciasto podziel na 3 części i uformuj wałki. Złącz je na górze i zapleć jak warkocz.
Zaplecioną chałkę przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i odstaw w ciepłe miejsce na 30 minut.
Rozgrzej piekarnik do 180 C.
Z pozostałej mąki, cukru, masła i opakowania cukru wanilinowego, zagnieć kruszonkę, rozcierając ze sobą składniki.
Roztrzep jajko.
Gdy chałka wyrośnie posmaruj ją jajkiem i posyp kruszonką.
Piecz w 180 C. przez 30-40 minut, aż chałka będzie złota.
Więcej informacji na temat chałki maślanej
Chałka maślana to puszyste, drożdżowe ciasto, które zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Z tego przepisu dowiesz się jak zrobić chałkę maślaną oraz jak zrobić kruszonkę na chałkę, ponieważ najlepsza chałka to taka z kruszonką na wierzchu.
Przepis na chałkę maślaną składa się tylko z 7 głównych składników. Jest to mąka, suche lub świeże drożdże, mleko, masło, cukier, cukier wanilinowy (lub ekstrakt z wanilii) i jajko.
Chałkę robimy tak jak klasyczne ciasto drożdżowe, zaczynając od zaczynu z drożdży, ciepłego mleka, 2 łyżek cukru i mąki. Zwróć szczególną uwagę na mleko, aby nie było za ciepłe, ponieważ to zniszczy całe ciasto. Gorące mleko lub zbyt wysoka temperatura otoczenia, w trakcie wyrastania ciasta, zabije drożdże i ciasto nie wyrośnie. Zaczyn z mleka z drożdżami przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 10-15 minut. Do dużej miski wsypujemy przesianą mąkę i cukier. Gdy rozczyn urośnie, dodajemy go razem z jajkami do miski z mąką i wyrabiamy. Możesz robić to ręcznie lub przy pomocy dobrego miksera z końcówkami do ciasta. Ciasto powinno mieć jednolitą konsystencję. Następnie stopniowo dodajemy do ciasta miękkie masło i cały czas wyrabiamy. Po dodaniu całego masła przykrywamy ciasto ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 30 minut. Po tym czasie przechodzimy do zaplatania chałki. Ciasto przekładamy na stolnice oprószoną mąką i chwilkę zagniatamy ciasto. Możemy podzielić je na mniejsze części, jeśli chcesz uzyskać kilka mniejszych chałek lub zrobić jedną dużą z całego ciasta. Potem ciasto dzielimy jeszcze na 3 lub 4 części i formujemy wałeczki. Bierzemy wałki i złączamy na górze. W wałków zaplatamy chałkę w zwykły warkocz lub bardziej skomplikowany sposób zaplatania. Na koniec sklejamy ze sobą końcówki wałków. Gotową chałkę maślaną przekładamy na natłuszczoną blaszkę. Przykrywamy ściereczką i ponownie odstawiamy ciasto do wyrośnięcia na około 30-40 minut w ciepłe miejsce. W tym czasie możesz przygotować kruszonkę i rozgrzać piekarnik do 180 stopni Celsjusza.
Jeżeli nie chcesz posypywać chałki kruszonką, możesz pominąć ten krok, ale domowa chałka maślana z kruszonką jest naprawdę pyszna i warto ją przygotować. Kruszonkę robimy z miękkiego masła, cukru, mąki i cukru wanilinowego lub ekstraktu z wanilii. Dłońmi rozcieramy masło z resztą składników, aby powstało sypkie ciasto w postaci grudek.
Na koniec chałkę smarujemy roztrzepanym jajem i posypujemy kruszonką.
Pieczemy ją około 30-40 minut w 180 stopniach Celsjusza, aż zrobi się złoto-brązowa. Po upieczeniu pozwalamy jej chwilę przestygnąć, a potem możemy zabierać się za jedzenie. Jak widzisz przepis na chałkę maślaną wymaga trochę pracy, ale gotowe ciasto jest tego warte.
Alergeny w chałce maślanej
Lista alergenów dla chałki maślanej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze chałki maślanej
Chałka maślana ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej powinny ograniczyć jej spożycie.
Energia i białka
(83g)
Węglowodany
(83g)
Tłuszcze
(83g)
Witaminy
(83g)
Składniki mineralne
(83g)
-
mąka pszenna,
mleko,
masło,
cukier,
jajka,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.