Chałka
- Mąka pszenna typ 500 - 700 do chałki i 60 do kruszonki (760 g)
- Drożdże suche (12 g)
- Mleko 2% (320 ml)
- Masło - 120 do chałki i 80 do kruszonki (200 g)
- Cukier - 80 do chałki i 50 do kruszonki (130 g)
- Jajko (2 szt.)
Przepis na chałkę krok po kroku
Podgrzej mleko do temperatury około 30 stopni Celsjusza.
Do ciepłego mleka dodaj 2 łyżki cukru, 2 łyżki mąki i drożdże i dokładnie wymieszaj. Przykryj zaczyn ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 10-15 minut.
Przesiej mąkę do dużej miski i dodaje resztę cukru na chałkę.
Do mąki wlej zaczyn, dodaj 1 jajko i wrabiaj ciasto, do uzyskania jednolitego, gładkiego ciasta.
Następnie stopniowo dodawaj miękkie masło i cały czas wyrabiaj.
Po dodaniu całego masła odstaw ciasto do wyrośnięcia, w ciepłe miejsce, na 30 minut.
Wyrośnięte ciasto podziel najpierw na 2 części, a następnie każdą część na 3 (powstaną 2 chałki).
Z każdego kawałka uformuj wałki.
Na górze zlep ze sobą 3 wałki i zaplataj jak warkocz. Końcówki warkocza zlep ze sobą.
Chałki połóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia (zostaw odstęp między chałkami, ponieważ jeszcze urosną) i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 30 minut.
Rozgrzej piekarnik do 180 C.
Z części mąki, cukru, masła i cukru wanilinowego przygotuj kruszonkę. Rozetrzyj w palcach masło z resztą składników.
Pozostałe jajko roztrzep i posmaruj nim wyrośnięte chałki.
Posyp chałki kruszonką i piecz około 30-40 minut w 180 C, aż zrobią się złoto-brązowe.
Więcej informacji na temat chałki
Chałka to drożdżowe ciasto, które nie tylko niesamowicie wygląda, ale też smakuje. Najlepsza chałka to oczywiście ta z kruszonką, dlatego właśnie taką przyrządzisz z tego przepisu.
Przepis na chałkę składa się tylko z 7 głównych składników. Jest to mąka, suche drożdże (mogą być też świeże), mleko, masło, cukier, cukier wanilinowy (lub ekstrakt z wanilii) i jajko.
Jak zrobić chałkę?
Chałkę robimy tak jak normalne ciasto drożdżowe. Zaczynamy od zaczynu z drożdży, ciepłego mleka, 2 łyżek cukru i maki. Pamiętaj, aby mleko nie było za ciepłe, ponieważ może zabić drożdże i zaczyn nie wyrośnie. Mleko z drożdżami przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 10-15 minut. Do dużej miski wsypujemy przesianą mąkę i cukier. Gdy rozczyn urośnie, dodajemy go razem z jajkami do miski z mąką i wyrabiamy. Możesz robić to ręcznie lub przy pomocy dobrego miksera z końcówkami do ciasta. Ciasto powinno mieć jednolitą konsystencję. Następnie stopniowo dodajemy do ciasta miękkie masło i cały czas wyrabiamy. Po dodaniu całego masła przykrywamy ciasto ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu na 30 minut. Po tym czasie przechodzimy do zaplatania chałki. Ciasto przekładamy na stolnice oprószoną mąką i chwilkę zagniatamy ciasto. Dzielimy je na 2 równe części (możesz na więcej, jeżeli zamiast 2 dużych chałek chcesz zrobić kilka małych). Potem każdą część dzielimy jeszcze na 3. Z ciasta formujemy wałeczki. Następnie bierzemy wałki i łączymy je na górze. Teraz zaplatamy jak zwykły warkocz (jest też wiele innych wersji zaplatania chałki, ale ta jest najłatwiejsza). Końcówki sklejamy ze sobą. Gotową chałkę przekładamy do natłuszczonej blaszki. Przykrywamy ściereczką i ponownie odstawiamy ciasto do wyrośnięcia na około 30-40 minut w ciepłe miejsce. W tym czasie możesz przygotować kruszonkę i rozgrzać piekarnik do 180 stopni Celsjusza.
Jak zrobić kruszonkę na chałkę?
Jeżeli nie chcesz posypywać chałki kruszonką, możesz pominąć ten krok.
Kruszonkę robimy z miękkiego masła, cukru, mąki i cukru wanilinowego lub ekstraktu z wanilii. Dłońmi rozcieramy masło z resztą składników, aby powstało sypkie ciasto.
Chałki smarujemy roztrzepanym białkiem jaja i posypujemy kruszonką.
Jak upiec chałkę?
Pieczemy ją około 30 minut w 180 stopniach Celsjusza, aż zrobi się złoto-brązowa. Po upieczeniu pozwalamy jej chwilę przestygnąć, a potem możemy zabierać się za jedzenie.
Domowa chałka wychodzi pyszna, jest delikatna, maślana.
Alergeny w chałce
Lista alergenów dla chałki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze chałki
Chałka ma wysoki indeks glikemiczny, który możesz obniżyć zamieniając część cukru na erytrytol oraz część białej mąki na pełnoziarnistą.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
-
mąka pszenna,
mleko,
masło,
cukier,
jajka,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.