Chaczapuri z serem
- Mąka pszenna typ 500 (250 g)
- Śmietana 12% - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Drożdże suche (8 g)
- Ser gouda - tarty (100 g)
- Ser parmezan - tarty (50 g)
- Ser Feta - pokrojony na mniejsze kawałki (50 g)
- Jajko (2 szt.)
- Cukier - 1 płaska łyżeczka (5 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki stołowe (20 ml)
Przepis na chaczapuri z serem krok po kroku
Do miski przesiej mąkę pszenną i dodaj odrobinę soli.
Drożdże wymieszaj w szklance ciepłej wody, dodaj cukier i całość wlej do miski z mąką.
Składniki dokładnie wymieszaj.
Następnie dodaj olej oraz śmietanę i składniki połącz.
Stolicę podsyp mąką, wyłóż na nią ciasto i dokładnie je wyrób.
Ciasto podziel na dwie części, ułóż je w dwóch osobnych miseczkach, owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki na około godzinę.
Wyrośnięte ciasto połóż na blat posypany mąką i rozwałkuj na prostokąt.
Brzegi posyp tartym serem gouda i roluj boki ciasta do środka. Następnie końce ciasta zlep, aby nadać mu kształt łódki.
Powstały otwór posyp parmezanem oraz pokrojonym na drobne kawałki serem feta.
Łódeczki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstaw w ciepłe miejsce na około 10 minut.
Następnie do każdej łódeczki wybij jajko.
Chaczapuri piecz w piekarniku nagrzanym do 250 st. C przez około 10 minut.
Więcej informacji na temat chaczapuri z serem
Chaczapuri z serem to tradycyjne danie gruzińskie. Domowe chaczapuri to doskonały pomysł na pyszne śniadanie na ciepło. Sprawdzony przepis na chaczapuri z serem jest dość prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, śmietana 12%, drożdże, ser gouda, parmezan, ser feta, jajka, cukier, olej rzepakowy oraz sól. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Jak zrobić chaczapuri z serem? Do miski przesiej mąkę pszenną i dodaj odrobinę soli. Drożdże wymieszaj w szklance ciepłej wody, dodaj cukier i całość wlej do miski z mąką. Składniki dokładnie wymieszaj. Następnie dodaj olej oraz śmietanę i składniki połącz. Stolicę podsyp mąką, wyłóż na nią ciasto i dokładnie je wyrób. Ciasto podziel na dwie części, ułóż je w dwóch osobnych miseczkach, owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki na około godzinę. Wyrośnięte ciasto połóż na blat posypany mąką i rozwałkuj na prostokąt. Brzegi posyp tartym serem gouda i roluj boki ciasta do środka. Następnie końce ciasta zlep, aby nadać mu kształt łódki. Powstały otwór posyp parmezanem oraz pokrojonym na drobne kawałki serem feta. Łódeczki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i odstaw w ciepłe miejsce na około 10 minut. Następnie do każdej łódeczki wybij jajko. Chaczapuri piecz w piekarniku nagrzanym do 250°C przez około 10 minut.
Jajka zawarte w przepisie są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A oraz witaminy z grupy B. Zawierają składniki mineralne takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka.
Podsumowując pyszne danie gruzińskie można podać na śniadanie lub kolację. Faszerowane ciasto przygotować można także z innymi dodatkami. To, jaki ser wybrać zależy od twoich preferencji smakowych. Można użyć także sera pleśniowego lub serka mascarpone. Domowe chaczapuri jest dobre do spożycia od razu po upieczeniu.
Alergeny w chaczapuri z serem
Lista alergenów dla chaczapuri z serem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
- Ser gouda
- Ser parmezan
- Ser Feta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze chaczapuri z serem
Chaczapuri z serem to doskonała propozycja na śniadanie lub kolację podaną na ciepło. Danie jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.