Chaczapuri z kurczakiem
- Mięso mielone z kurczaka (800 g)
- Cebula (100 g)
- Ser cheddar (70 g)
- Mąka pszenna typ 500 (450 g)
- Sól (5 g)
- Drożdże suche (7 g)
- Cukier (5 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
Przepis na chaczapuri z kurczakiem krok po kroku
Szklankę wody podgrzej, by była ciepła, ale nie gorąca. Połącz z drożdżami i cukrem. Odstaw na 15 minut.
Dodaj mąkę, sól i oliwę (1 łyżkę). Całość dokładnie wymieszaj i wyrób rękami elastyczne ciasto. Odstaw na 50 minut do wyrośnięcia.
W czasie wyrastania na patelni rozgrzej 1 łyżkę oliwy. Podsmaż posiekaną cebulę.
Na patelnię dodaj mielone mięso. Przypraw solą, pieprzem i przyprawą do mięsa. Podsmażaj do przyrumienienia.
Do mięsa dodaj starty ser i dokładnie wymieszaj.
Wyrośnięte ciasto podziel na 4 części i rozpłaszcz na stolnicy podsypanej mąką. Na każdy placek nałóż farsz, złóż na pół i delikatnie rozwałkuj.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 st. C i piecz ok. 20 minut.
Więcej informacji na temat chaczapuri z kurczakiem
Chaczapuri z kurczakiem jest ciekawą odmianą najpopularniejszego gruzińskiego dania. Jest odżywcze, ale również proste w przygotowaniu, udowadnia to ten przepis.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić chaczapuri z kurczakiem, by było pyszne i szybkie, to ten prosty przepis będzie doskonałym rozwiązaniem. Choć tradycyjnie robi się je na bazie twarogu, można nieco urozmaicić jego nadzienie. W tym wypadku farsz robi się z mięsem i serem żółtym. Danie to pochodzi z rejonu Kaukazu, gdzie niezwykle popularne jest serowarstwo, dlatego dodatek sera do popularnych dań nie jest niczym dziwnym. Chaczapuri jest na tyle sycące, że spokojnie zaspokoi duży głód. Jest to coś w rodzaju dobrze wszystkim znanej pizzy tyle, że z nadzieniem.
Przepis na chaczapuri z kurczakiem stanowi doskonały pomysł na smaczny obiad, czy kolację. Choć niektórzy jedzą je również na śniadanie. To tradycyjne danie kuchni gruzińskiej. Do tej pory kuchnia gruzińska nie była raczej zbyt popularna w Polsce. Jednak coraz częściej znaleźć można restauracje, serwujące te dania, które czynią ją bardziej przystępną i popularną. Warto sięgnąć po przepisy na tradycyjne dania i przekonać się jak wspaniale mogą smakować. Zwłaszcza że do większości nie potrzeba wyszukanych i drogich produktów spożywczych. Podobnie jest z chaczapuri. Choć jest proste, to właśnie ten minimalizm zachwyca najbardziej. Na pewno zaskoczy się połączenie placka z dużą ilością sera. Możesz wzbogacić je również o dodatek jajka, który sprawia, że całość jest jeszcze bardziej odżywcza. Występuje w licznych różniących się od siebie odmianach. Może być podawane również z dodatkami, na przykład z sosem adżika. Ciężko jest znaleźć jeden tradycyjny przepis na chaczapuri. To dlatego, że w każdym domu gospodyni wykonuje je nieco inaczej. Jedno jednak jest pewne, w chaczapuri nie może braknąć mąki i sera. Choć zwykle stawia się na twaróg, to w tym wypadku najlepiej wybrać ser żółty, który znacznie lepiej łączy się z mięsem i nieco wzbogaca jego delikatny smak. Możesz zdecydowanie sięgnąć po żółty ser, który ma dość mocny i charakterystyczny smak. Dzięki temu danie nie będzie nudne i smutne.
Alergeny w chaczapuri z kurczakiem
Lista alergenów dla chaczapuri z kurczakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser cheddar
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- przyprawa do mięsa mielonego
Wartości odżywcze chaczapuri z kurczakiem
To opcja, która ma dość wysoki indeks glikemiczny, więc nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(367g)
Węglowodany
(367g)
Tłuszcze
(367g)
Witaminy
(367g)
Składniki mineralne
(367g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.