Chaczapuri megruli
- Mąka pszenna typ 500 (200 g)
- Drożdże świeże (7 g)
- Jogurt bałkański - 1,5 łyżki (35 g)
- Cukier - pół łyżeczki (3 g)
- Olej rzepakowy - 2,5 łyżki (20 ml)
- Ser owczy - bundz (250 g)
- Masło - 1,5 łyżki (30 g)
- Mleko 2% (25 ml)
Przepis na chaczapuri megruli krok po kroku
Zagrzej mleko (ciepłe, nie gorące).
Drożdże skrusz do miski i wymieszaj z cukrem.
Gdy staną się płynne dodaj mleko i wymieszaj. Odstaw na 10 minut w ciepłe miejsce (przykryj ściereczką).
Przesiej mąkę do dużej miski.
Wlej olej, jogurt, wsyp szczyptę soli i zaczyn.
Zagrzej wodę - około 75 ml (ciepła, nie gorąca).
Do ciasta wlewaj stopniowo wodę (ilość wody zależy od tego, jak chłonna jest mąka). Zagniataj ciasto.
Jak ciasto będzie jednolite umieść je w misce (na dno wsyp trochę mąki). Przykryj miskę ścierką i pozostaw na 60 minut, by wyrosło (w ciepłe miejsce).
Po tym czasie wyrób krótko ciasto i podziel je na 4 równe części.
Każdy kawałek rozwałkuj na grubość około 1,5 cm (ma być okrągły kształt).
Na środek okręgu włóż 1/4 części sera startego na tarce na dużych oczkach.
Brzegi zlep ze sobą (powstaje sakiewka).
Sakiewkę spłaszcz dłonią.
Rozwałkuj sakiewkę na placek o grubości około 2 cm.
Rozgrzej patelnię.
Rozgrzej piekarnik do 220 st C, a blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Na patelnię bez tłuszczu wyłóż placki i smaż kilka minut do uzyskania chrupiącej skorupki.
Placki ułóż na blaszce i piecz przez 15 minut.
Po upieczeniu posmaruj placki roztopionym masłem z wierzchu i podawaj.
Więcej informacji na temat chaczapuri megruli
Pyszne gruzińskie chaczapuri megruli, czyli drożdżowe placki z owczym serem. To najlepszy, bardzo prosty przepis – zobacz, jak zrobić chaczapuri megruli. Tradycyjne chaczapuri megruli wygląda podobnie do pizzy. Jest okrągłe, zarumienione i bardzo smaczne. Przepis na chaczapuri megruli zawiera proste składniki. Najlepsze jest z serem owczym, ale możesz je zastąpić innymi serami. Gruzińskie chaczapuri pyszne jest samo w sobie, ale można je podawać z różnymi dobrymi dodatkami – wszystko według gustu.
Chaczapuri megruli są tradycyjnym, gruzińskim, bardzo smacznym daniem. To niewielkie, okrągłe, bardzo dobre placki drożdżowe z serowym nadzieniem. Ten prosty przepis składa się z takich składników jak mąka, drożdże, woda, mleko, jogurt bałkański, sól, olej, ser owczy i masło. Zaleca się, by chacapuri megruli miało stosunek ciasta do farszu odpowiadający 1:1. Jednakże można zmieniać ilość farszu według uznania. Jeżeli uwielbiasz kuchnię gruzińską, chaczapuri megruli to jest posiłek, który musisz spróbować.
Jeśli chodzi o ser owczy (bundz, bunc), jest to bardzo wartościowy produkt. Ma dużą zawartość witaminy D3 oraz witamin z grupy B. Jest źródłem wapnia, magnezu, żelaza (i innych). Bundz dostarcza białko i tłuszcz.
Jak zrobić chaczapuri megruli? Z takim prostym przepisem zrobisz je szybko i bez żadnego problemu. Najpierw przygotuj zaczyn, a następnie przygotuj składniki ciasta drożdżowego. Zagnieć wszystko (wodę dodawaj stopniowo). Ciasto odstaw, by urosło. Wyrośnięte ciasto podziel na części, rozwałkuj i każdą nadziej serem. Odpowiednio formuj placki. Zamknij ser w cieście, tworząc sakiewkę (poprzez zlepienie brzegów). Następnie sakiewkę zgnieć dłonią i rozwałkuj na okrągły placek. Nie jest on zbyt gruby (około 2 centymetry grubości). Smaż placki na suchej patelni, a następnie upiecz je w piekarniku. Po upieczeniu posmaruj je roztopionym masłem. Smacznego!
Jak zrobisz chaczapuri megruli będzie to dobry pomysł na pyszną przekąskę. Przepis na chaczapuri megruli daje 4 placki, idealne na obiad, kolację czy nawet śniadanie. Najlepsze są na gorąco. Jest smaczne w połączeniu z różnego rodzaju sosami (czosnkowy, ketchup). Możesz podawać je np. do mięsa.
*Tradycyjne chaczapuri megruli robi się z serem owczym i serem korycińskim. Ich smak jest najbardziej podobny do oryginału. Jednak możesz nie mieć do nich dobrego dostępu. Zamiast bundzu do przepisu na chaczapuri megruli dobre będzie też wykorzystanie ser mozzarella wymieszanego 1:1 z serem feta. Te sery są częściej spotykane w sklepie.
Alergeny w chaczapuri megruli
Lista alergenów dla chaczapuri megruli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt bałkański
- ser owczy
- Masło
- Mleko 2%
Wartości odżywcze chaczapuri megruli
Przepis dostarcza wszystkie makroskładniki. Jest dosyć wysokokaloryczny. Ser zrobiony jest z mleka owczego, który jest odżywczy i wartościowy.
Energia i białka
(142g)
Węglowodany
(142g)
Tłuszcze
(142g)
Witaminy
(142g)
Składniki mineralne
(142g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.