Cebularz
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Drożdże suche (15 g)
- Masło (100 g)
- Cukier - 1 łyżka (15 g)
- Cebula - 5 cebul (525 g)
- Olej rzepakowy - 1,5 łyżki (15 ml)
- Mak suchy - 3 łyżki (30 g)
Przepis na cebularz krok po kroku
Podgrzej mleko i dodaj do niego cukier, 2 łyżki mąki i drożdże. Dokładnie wymieszaj i odstaw zaczyn na 15 minut w ciepłe miejsce.
W międzyczasie obierz cebulę, pokrój w kostkę i zeszklij na patelni z oliwą.
Rozpuść masło.
Do miski wsyp resztę mąki, łyżeczkę soli i dodaj zaczyn. Dokładnie wyrób ciasto.
Dolej do ciasta masło i ponownie wyrób.
Wyrobione ciasto odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce.
Cebulę wymieszaj z 0,5 łyżeczki soli i pieprzu oraz 4 łyżkami maku.
Wyrośnięte ciasto ponownie wyrób i podziel na mniejsze kulki.
Każdą kulkę lekko rozwałkuj, ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wyłóż na nie cebulę. Pamiętaj, aby zostawić odstępy między bułeczkami, żeby się nie pozlepiały.
Odstaw cebularze na 30 minut do wyrośnięcia.
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza.
Wyrośnięte bułeczki piecz 20 minut w 180 stopniach Celsjusza.
-
Chlebek ziołowy
-
Pizza margherita
-
Lahmacun na drożdżach
-
Szybka pizza
-
Pizza na suchych drożdżach
-
Pizza Thermomix
-
Parówki w cieście drożdżowym
-
Chaczapuri adżarskie
-
Pierogi drożdżowe
-
Chaczapuri z mięsem
-
Rozczyn z drożdży
-
Pizza z krewetkami
-
Pierogi meksykańskie
-
Pizza wiejska
-
Paszteciki ze szpinakiem
-
Paszteciki drożdżowe z mięsem
-
Paszteciki drożdżowe z kapustą i grzybami
-
Gozleme
-
Ciasta drożdżowe na słono
Więcej informacji na temat cebularza
Cebularz jest kojarzony głównie z Lubelszczyzną, ale drożdżowy placek z cebulą i makiem występuje także w kuchni żydowskiej. Przepis na cebularze drożdżowe jest dosyć tani i łatwy, lecz wymaga trochę czasu. Domowe cebularze możesz zrobić z cebuli z makiem, z samej cebuli bez maku, a także w innych wersjach, na przykład cebularze z pieczarkami lub z dodatkiem sera.
Jak zrobić cebularz?
Zaczynamy od ciasta drożdżowego, ponieważ to ono wymaga najwięcej czasu. Najpierw rozrabiamy zaczyn z letniego mleka, drożdży, cukru i odrobiny mąki. Po wymieszaniu składników na zaczyn przykrywamy go i odstawiamy w ciepłe miejsce. W tym czasie mąkę z solą wsypujemy do dużej miski, w której potem będziemy gnieść ciasto (może to być zwykła duża miska lub miska od miksera). Do miski z mąką dodajemy wyrośnięty zaczyn i wyrabiamy, aż ciasto uzyska jednolitą konsystencję. Następnie dodajemy miękkie masło i dalej wyrabiamy, aby dokładnie połączyć masło z ciastem. Wyrobione ciasto przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce, na około 30 minut, do wyrośnięcia. W tym czasie możemy obrać cebulę, pokroić w kostkę i podsmażyć. Możesz dodać do cebuli mak lub inne dodatki. Gdy cebula się zeszkli, wyłączamy kuchenkę i zostawiamy ją, żeby trochę wystygła. Gdy ciasto wyrośnie, jeszcze raz je wyrabiamy, i dzielimy na równe części — ich wielkość zależy, od tego, jak duże chcesz mieć cebularze. Z ciasta drożdżowego formujemy kulki, które następnie rozwałkowujemy i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i delikatnie posmarowanej olejem. Pamiętaj, żeby zostawić trochę miejsca między plackami, ponieważ ciasto jeszcze urośnie. Roztrzepujemy jajko i smarujemy nim ciasto. Na każdy placek z ciasta układamy cebulę i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, na około 30 minut. Potem już tylko pieczemy nasze pyszne cebularze, w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza, przez około 20 minut, aż się zarumienią. W ten sposób mamy gotowe bardzo dobre, domowe cebularze, które z pewnością pokochają fani słonych wypieków z ciasta drożdżowego.
Alergeny w cebularzu
Lista alergenów dla cebularza przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
Wartości odżywcze cebularza
Cebularze mają wysoki indeks glikemiczny, który można trochę obniżyć używając mąki pełnoziarnistej zamiast zwykłej, białej.
Energia i białka
(115g)
Węglowodany
(115g)
Tłuszcze
(115g)
Witaminy
(115g)
Składniki mineralne
(115g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.