Cebula karmelizowana
- Cebula - 3 sztuki (300 g)
- Cukier - 2 łyżki (24 g)
- Ocet balsamiczny - 1 łyżka (10 ml)
- Masło klarowane - 2 łyżki (30 g)
- Sól - 1/3 łyżeczki (2 g)
Przepis na cebulę karmelizowaną krok po kroku
Cebulę obierz i pokrój w piórka.
Na patelni rozgrzej masło i wrzuć cebulkę. Pomieszaj i dodaj sól. Przysmażaj do momentu, aż cebulka będzie miękka. Cały czas mieszaj.
Do miękkiej cebulki dodaj ocet balsamiczny. Smaż do momentu, aż nadmiar płynu odparuje. Często mieszaj.
Dodaj cukier i przysmażaj jeszcze ok. 3-4 min.
Gotową cebulkę przełóż do miseczki.
Więcej informacji na temat cebuli karmelizowanej
Cebula karmelizowana jest prosta do przygotowania, a możną ją wykorzysta jako dodatek do różnych potraw. Taką cebulkę można zjeść z kromką chleba lub bułką. Jeżeli lubisz cebulę, koniecznie wypróbuj ten przepis!
Jak zrobić karmelizowaną cebulę? Przede wszystkim należy przygotować cebulę. Można ją pokroić w kostkę, plasterki lub piórka. Na patelni trzeba dobrze rozgrzać masło, a potem dodać pokrojoną cebulkę. Po wymieszaniu można dosypać soli, aby cebulka szybciej zmiękła, a potem trzeba ją smażyć do momentu, aż ta będzie naprawdę miękka. Najlepiej nie odchodzić od patelni i cały czas mieszać, bo cebulka może się szybko przypalić.
Gdy cebulka będzie już miękka, można dodać ocet. Cukier dodaje się, gdy nadmiar płynu odparuje. Po kilku minutach można przełożyć skarmelizowaną cebulkę do miseczki. Dobra będzie zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Ten przepis na karmelizowaną cebulę możesz dopasować do swojego gustu smakowego. Możesz ją przygotować zarówno z octem balsamicznym, jak i bez octu, choć warto wiedzieć, że zazwyczaj jest on dodawany. Możesz zdecydować się na czerwony ocet winny. Karmelizowana cebulka będzie też dobra z winem, choć ocet jest częściej spotykanym wyborem.
Odpowiednia będzie zarówno czerwona cebula, jak i biała. Możesz też wymieszać obie te cebule. Cebulę karmelizowaną można przygotować z miodem, cukrem białym lub cukrem brązowym. Zamiast masła możesz zdecydować się na oliwę z oliwek lub olej rzepakowy. Możesz też dodać więcej oleju balsamicznego. Na koniec możesz dodać do smaku soli i pieprzu. Warto wypróbować różne kombinacje, aby sprawdzić, które połączenie najlepiej smakuje.
Taka cebulka pasuje do różnych potraw. Można ją dodać do mięsa (smażonego, pieczonego, grillowanego) lub warzyw (głównie tych grillowanych), ale można też zjeść ją ze świeżym pieczywem. Karmelizowana cebulka jest prosta do zrobienia, ale należy pamiętać o tym, aby cały czas ją mieszać i nie dochodzić od patelni. Na ten przepis może pokusić się ten, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z gotowaniem.
Alergeny w cebuli karmelizowanej
Lista alergenów dla cebuli karmelizowanej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
Wartości odżywcze cebuli karmelizowanej
Energia i białka
(80g)
Węglowodany
(80g)
Tłuszcze
(80g)
Witaminy
(80g)
Składniki mineralne
(80g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.