Carpaccio z kaczki
- Piersi z kaczki bez skóry - 1 sztuka (200 g)
- Ser parmezan (50 g)
- Rukola - 2 garście (50 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżki (20 ml)
- Miód - 1,5 łyżki (30 g)
- Musztarda francuska - 1 łyżka (20 g)
- Ocet balsamiczny (5 ml)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Sól (1 g)
- Tymianek suszony (1 g)
Przepis na carpaccio z kaczki krok po kroku
Mięso z piersi kaczki natrzyj solą, tymiankiem, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, oliwą i octem balsamicznym.
Włóż mięso do zamrażarki na minimum godzinę, a najlepiej na całą noc.
W tym czasie przygotuj sos. Wymieszaj: oliwę, tymianek, ocet balsamiczny, miód, musztardę.
Mięso po wyjęciu z zamrażarki pokrój na bardzo cienkie plasterki.
Ułóż na talerzu plastry mięsa.
Posyp parmezanem i rukolą.
Całość polej dressingiem.
Więcej informacji na temat carpaccio z kaczki
Carpaccio to popularne, smaczne danie kuchni włoskiej, przygotowywane najczęściej z surowej, bardzo schłodzonej polędwicy wołowej. Obecnie można je także przygotować z cielęciny, łososia lub tuńczyka. Tym razem postanowiłam przygotować je z piersi z kaczki. Delikatna mięso z kaczki to także znakomity składnik carpaccio. Carpaccio świetnie sprawdzi się jako smaczna przystawka na wyjątkowe okazje. Najlepiej smakuje w towarzystwie grzanek lub opiekanej bagietki.
Bardzo ważny jest tutaj dressing na bazie miodu, który idealnie podbija smak.
Przygotowanie tego dania nie jest trudne, jedynie trochę czasochłonne ze względu na czas marynowania mięsa.
Jak zrobić dobre carpaccio z kaczki? Mam nadzieję, że spodoba Ci się ten pomysł na to danie.
Poniżej przedstawiam prosty przepis na najlepsze carpaccio z drobiu.
Pierś z kaczki należy natrzeć solą gruboziarnistą, pieprzem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Przyprawiamy dodatkowo tymiankiem. Następnie skrapiamy oliwą i octem balsamicznym. Wstawiamy na całą noc do zamrażarki. Po wyjęciu mięsa należy jej pokroić na bardzo cienkie plasterki.
Przygotowujemy jeszcze sos, w skład którego wchodzi musztarda francuska, oliwa, sok z cytryny, sól i miód. Mieszamy wszystkie składniki i odkładamy do lodówki.
Na talerzu układamy najpierw pierś z kaczki, następnie posypujemy startym parmezanem. Na wierzchu układamy rukolę. Całość polewamy octem balsamicznym oraz przygotowanym wcześniej sosem miodowym.
Potrawa jest niskokaloryczna, idealna dla osób dbających o sylwetkę. Natomiast danie jest bogate w wapń za sprawą parmezanu oraz antyoksydanty, dzięki obecności rukoli. Ponadto, mięso z piersi kaczki dostarcza sporych ilości żelaza, witamin z grupy B oraz białka.
Wersji carpaccio z kaczką jest bardzo wiele. Można dodatkowo dodać awokado, orzechy, suszone pomidory, oliwki czy pomidorki koktajlowe. Ja postawiłam tym razem na klasykę i minimalizm.
Obecnie istnieją również wegetariańskie wersje carpaccio. Najpopularniejszą jest chyba carpaccio z cienko pokrojonych buraków, z dodatkiem sera feta i orzechów włoskich. Z owocowych wersji, bardzo popularne jest carpaccio z gruszką.
Alergeny w carpaccio z kaczki
Lista alergenów dla Carpaccio z kaczki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda francuska
W przepisie na Carpaccio z kaczki nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód
Wartości odżywcze carpaccio z kaczki
Smaczna i zdrowa przystawka.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.