Caponata
- Bakłażan - 2 sztuki (500 g)
- Oliwa z oliwek (50 ml)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Seler naciowy (50 g)
- Ocet winny (25 ml)
- Pomidor (600 g)
- Kapary (25 g)
- Oliwki zielone marynowane konserwowe (50 g)
Przepis na caponatę krok po kroku
Bakłażana pokrój na plastry, obsyp go solą i pozostaw na kilka minut. Gdy na bakłażanie pojawią się krople wody wytrzyj je ręcznikiem papierowym a warzywo pokrój w kostkę.
Cebulę obierz i pokrój w kostkę, selera umyj i pokrój w plasterki. Pomidory sparz wrzątkiem, obierz je ze skórki i pokrój w kostkę.
Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy, następnie podsmaż na niej bakłażana przez około 10 minut, mieszając od czasu do czasu. Następnie bakłażana przełóż do miseczki.
Na tą samą patelnię wlej pozostały olej, zeszklij na nim cebulę, następnie dodaj do niej selera i smaż aż warzywa zmiękną.
Do cebuli i selera dodaj ocet, podgotuj chwilę, aby ocet wyparował.
Następnie dodaj pomidory i przyprawy, całość duś pod przykryciem przez około 10 minut.
Na koniec dodaj kapary i oliwki, składniki wymieszaj. Następnie dodaj podsmażonego bakłażana i wymieszaj.
Danie podawaj na ciepło lub na zimno.
Więcej informacji na temat caponaty
Caponata z bakłażanem jest to warzywny gulasz podawany jako sycylijskie danie. Warzywne caponata jest dniem bezmięsnym, dlatego idealnie sprawdzi się dla osób które są na diecie wegańskiej, wegetariańskiej, bezglutenowej i na diecie o niskim indeksie glikemicznym. Przepis na caponatę jest szybki w przygotowaniu i prosty w wykonaniu, dlatego nie potrzebujesz dużych umiejętności kulinarnych i wolnego czasu. Produkty potrzebne do wykonania przepisu to bakłażan, oliwa z oliwek, cebula, seler, ocet, pomidor, kapary, oliwki, sól, pieprz i bazylia.
Jak przygotować sycylijską caponate? Bakłażana pokrój w plastry, posyp go solą i pozostaw na kilka minut. Gdy na bakłażanie pojawią się kropelki wody wytrzyj je i bakłażana pokrój w kostkę. Cebulę pokrój w kostkę, a selera pokrój w plasterki. Pomidory sparz wrzątkiem i obierz ze skórki, po czym pokrój w kostkę. Na rozgrzanej patelni podsmaż bakłażana. Usmażonego bakłażana odłóż do miseczki. Na tej samej patelni usmaż cebulę i seler do momentu aż warzywa zmiękną. Do warzyw na patelni dodaj ocet i poczekaj do momentu jego wyparowania. Następnie dodaj pomidory i duś pod przykryciem przez 10 minut. Na koniec dodaj kapary, oliwki i bakłażana, wszystko dokładnie wymieszaj. Danie można podawać na ciepło lub na zimno. Gulasz warzywny świetnie sprawdzi się z dodatkiem ugorowanej kaszy lub ryżu.
Bakłażan jest warzywem niskokalorycznym, dlatego idealnie sprawdzi się w diecie osób odchudzających się. Dodatkowo jest dobrym źródłem potasu, wapnia, magnezu czy błonnika. Bakłażan znany jest również pod nazwą oberżyny. Warzywo to posiada właściwości detoksykacyjne, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego czy jego spożywanie wspomaga obniżenie poziomu cholesterolu.
Podsumowując warzywna caponata jest daniem na bazie bakłażana i pomidora. Ten warzywny posiłek sprawdzi się idealnie jako lekki niskokaloryczny obiad dla osób, które są aktualnie na diecie. Caponatę możemy zabrać ze sobą do pracy w wygodnej formie pakując danie do lunchbox’a.
Alergeny w caponacie
Lista alergenów dla caponaty przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler naciowy
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
Wartości odżywcze caponaty
Bakłażan jest warzywem niskokalorycznym, dlatego idealnie sprawdzi się w diecie osób odchudzających się. Dodatkowo jest dobrym źródłem potasu, wapnia, magnezu czy błonnika. Bakłażan znany jest również pod nazwą oberżyny. Warzywo to posiada właściwości detoksykacyjne, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego czy jego spożywanie wspomaga obniżenie poziomu cholesterolu.
Energia i białka
(325g)
Węglowodany
(325g)
Tłuszcze
(325g)
Witaminy
(325g)
Składniki mineralne
(325g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.