Bułki z mąki żytniej
- Mąka żytnia typ 2000 (400 g)
- Cukier (5 g)
- Sól (5 g)
- Drożdże świeże (15 g)
- Mleko 3,2% (150 ml)
- Sezam nasiona (10 g)
- Nasiona słonecznika (10 g)
Przepis na bułki z mąki żytniej krok po kroku
Do podgrzanego mleka dodaj drożdże, cukier oraz 2 łyżki mąki.
Odstaw do wyrośnięcia na ok.30 minut.
Gotowy zaczyn dodaj do mąki i soli.
Dolej ciepłą wodę i wyrób ciasto.
Gotowe ciasto odstaw do wyrośnięcia na około godzinę.
Po tym czasie z ciasta formuj bułki i układaj na blaszce do pieczenia.
Wierzch bułek posmaruj jajkiem i posyp ziarnami.
Piecz 20-30 minut w 180 st. C.
Ostudź.
Więcej informacji na temat bułek z mąki żytniej
Bułki z mąki żytniej to wspaniała opcja na domowe pieczywo, które zrobisz w kilka chwil. Są chrupiące, proste w przygotowaniu, a także niezwykle aromatyczne.
Przepis na bułki z mąki żytniej to doskonały pomysł na pyszne wypieki z mąki żytniej. To dobre rozwiązanie, jeśli nie przepadasz za pieczywem ze sklepów. Te bułki są smaczne, ale również dobre dla zdrowia. Te bułeczki idealnie sprawdzą się jako baza pysznych kanapek, gdyż ich smak jest naprawdę uniwersalny i pasuje do wszystkiego. To świetny wybór dla wszystkich miłośników pysznego pieczywa. Bułki robi się w piekarniku i wystarczy godzina, by móc cieszyć się ich wspaniałym smakiem. Ten sprawdzony przepis jest idealny również dla początkujących osób, które chcą stworzyć naprawdę wspaniały wypiek, który na pewno się uda i będzie smakował wyśmienicie.
Jeśli jak zrobić bułki z mąki żytniej, by były smaczne i dobre dla początkujących, to ten prosty przepis będzie idealnym wyborem. Najlepsze są zaraz po wyciągnięciu z piekarnika, kiedy są ciepłe i mocno chrupiące. Możesz kupić je w każdym sklepie, jednak zrobienie ich w domu zajmuje naprawdę tylko kilka chwil. Możesz więc mieć domowe świeże pieczywo bez wychodzenia do piekarni każdego ranka. Z tego przepisu dowiesz się jak się robi najlpesze bułki w piekarniku. Domowe bułeczki zachwycają smakiem i miękkością. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej mąki. W tym przepisie zaproponowana została mąka pełnoziarnista, która jest najzdrowszym wyborem dla wszystkich. Dobrze jest używać mąki pełnoziarnistej, gdyż wtedy dostarcza się znacznie więcej błonnika i witamin. Oczyszczona mąka nie jest źródłem wartościowych substancji prozdrowotnych, dlatego najlepiej jej unikać i zamieniać ją na opcję pełnowartościową. Mąka żytnia jest świetnym źródłem witamin z grupy B, które wpływają pozytywnie na cały organizm, a zwłaszcza na układ nerwowy. To również doskonała skarbnica minerałów – cynku, fosforu, magnezu, manganu, miedzi, potasu, selenu, sodu, wapnia i żelaza. Mąka żytnia dostarcza manganu, pierwiastka wchodzącego w skład wielu enzymów, odpowiedzialnych m.in. za metabolizm węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Zawarte w niej białka mają najwięcej korzystnych dla zdrowia albumin i globulin.
Alergeny w bułkach z mąki żytniej
Lista alergenów dla bułek z mąki żytniej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka żytnia typ 2000
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sezam nasiona
Wartości odżywcze bułek z mąki żytniej
To zdrowa opcja, która dostarczy cennych witamin i składników mineralnych.
Energia i białka
(149g)
Węglowodany
(149g)
Tłuszcze
(149g)
Witaminy
(149g)
Składniki mineralne
(149g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.