Bułki z mąki orkiszowej
- Mąka orkiszowa - 3 szklanki (600 g)
- Drożdże świeże - pół kostki (50 g)
- Cukier - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki stołowe (30 ml)
- Jajko (4 szt.)
- Słonecznik nasiona łuskane (200 g)
Przepis na bułki z mąki orkiszowej krok po kroku
Drożdże rozpuść w szklance ciepłej wody z cukrem.
Do miski przesiej mąkę orkiszową, dodaj do niej drożdże, jajka, sól i oliwę z oliwek.
Wyrób gładkie ciasto i odstaw do wyrośnięcia na 2 godziny.
Podziel ciasto na 10 równych kawałków, uformuj bułki.
Obtocz je w pestkach słonecznika.
Ułóż bułki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Roztrzep 1 jajko z wodą i posmaruj wierzch bułek.
Piecz w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku przez 20 minut.
Więcej informacji na temat bułek z mąki orkiszowej
Łatwe w przygotowaniu bułki z mąki orkiszowej to świetny pomysł na śniadanie w gronie rodziny. Pyszne domowe bułeczki możesz upiec bezpośrednio przed podaniem. Przepis na bułki z mąki orkiszowej jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je zrobić. Do zrobienia pysznych bułeczek potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka orkiszowa, jajka, drożdże, cukier, sól, pestki słonecznika, oliwa z oliwek.
Jak zrobić bułki z mąki orkiszowej? Drożdże rozpuść w szklance ciepłej wody z cukrem. Do miski przesiej mąkę orkiszową, dodaj do niej drożdże, jajka, sól i oliwę z oliwek. Wyrób gładkie ciasto i odstaw do wyrośnięcia na 2 godziny. Podziel ciasto na 10 równych kawałków, uformuj bułki. Obtocz je w pestkach słonecznika. Ułóż bułki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Roztrzep jajko z wodą i posmaruj wierzch bułek. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 20 minut.
Nasiona słonecznika zawierają bardzo duże ilości witaminy E zwanej witamina młodości. Odpowiada ona między innymi za dobry stan naszej skóry, włosów i paznokci. Jest bardzo silnym naturalnym antyutleniaczem. Pestki zawierają duże dawki fitosteroli, wspomagające obniżać zbyt wysoki poziom cholesterolu w krwi. Pestki słonecznika zawierają także bardzo dużą ilość białka roślinnego. Ponadto są dość wysoko kaloryczne, gdyż bogate są w tłuszcze, przede wszystkim jedno i wielonienasycone. Mąka orkiszowa użyta do przygotowania bułek zawiera wiele cennych składników mineralnych. Jest bogata w błonnik pokarmowy, który reguluje pracę jelit, zapobiega zaparciom, a także pomaga regulować poziom cukru we krwi. Mąka orkiszowa ma niski indeks glikemiczny, dlatego świetnie sprawdza się w diecie osób chorujących na cukrzycę. Mąka orkiszowa może śmiało zastępować mąkę pszenną w wielu słodkich i wytrawnych wypiekach.
Podsumowując bułki orkiszowe są dobre na śniadanie i na kolację. Szybkie do zrobienia bułki możesz upiec bezpośrednio przed podaniem. Ciasto na bułki możesz przechowywać w lodówce przez 48 godzin. Domowe bułki to także świetny dodatek do gulaszu lub duszonego w sosie mięsa.
Alergeny w bułkach z mąki orkiszowej
Lista alergenów dla bułek z mąki orkiszowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka orkiszowa
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze bułek z mąki orkiszowej
Bułki z mąki orkiszowej to doskonałe źródło błonnika pokarmowego. Domowe wypieki nie zawierają konserwantów oraz sztucznych dodatków do żywności. Bułki są niskokaloryczne i zawierają dobre kwasy tłuszczowe.
Energia i białka
(135g)
Węglowodany
(135g)
Tłuszcze
(135g)
Witaminy
(135g)
Składniki mineralne
(135g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.