Bułki z jagodami
- Mleko 3,2% - w temperaturze pokojowej (120 ml)
- Cukier drobny (30 g)
- Drożdże świeże (20 g)
- Mąka pszenna typ 500 (245 g)
- Masło - w temperaturze pokojowej (20 g)
- Żółtko jajka - w temperaturze pokojowej (2 szt.)
- Jagody (100 g)
Przepis na bułki z jagodami krok po kroku
Mleko delikatnie podgrzej.
W dużej misce umieść pokruszone drożdże, cukier, mleko i dużą łyżkę mąki. Dokładnie wszystko wymieszaj.
Miskę z rozczynem przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 20 minut.
Masło rozpuść. Do drugiej miski wsyp pozostałą mąkę.
Do mąki dodaj masło i żółtka. Następnie wlej wyrośnięty rozczyn. Całość wymieszaj.
Ciasto wyrabiaj aż będzie jednolite i wciąż lepkie.
Miskę z ciastem przykryj ściereczką i zostaw w ciepłym miejscu na 30-40 minut.
Wyrośnięte ciasto przełóż na blat posypany mąką. Rozciągnij je w kształt wałka. Podziel na 5 części.
Każdą część chwilę wyrabiaj i uformuj w kulkę.
Każdą kulkę odłóż na posypany mąką blat, przykryj ściereczką i zostaw na 10 minut.
Jagody umyj i osusz.
Każdą kulkę lekko spłaszcz i na środek wyłóż po około łyżce jagód. Zlep ciasto (podobnie jak pierogi). Obróć bułki i nadaj im lekko podłużnego kształtu.
Bułki z jagodami układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryj ściereczką i odstaw na 20 minut do wyrośnięcia.
W tym czasie nagrzej piekarnik do 170 st. C (pieczenie góra/dół).
Piecz bułki około 25 minut, aż się zarumienią.
Po upieczeniu przełóż na kratkę do wystygnięcia.
Przed podaniem posyp cukrem pudrem.
-
Bułki cynamonowe
-
Jagodzianki
-
Bułeczki bao
-
Drożdżówki z rabarbarem
-
Drożdżówki z serem
-
Drożdżówki z makiem
-
Bułki śniadaniowe
-
Bułki drożdżowe z dżemem
-
Ślimaczki cynamonowe
-
Cynamonki
-
Parowańce
-
Domowe bułki
-
Ślimaki cynamonowe
-
Drożdżówka ze śliwkami
-
Bułeczki drożdżowe z kruszonką
-
Domowe bułeczki
-
Bułki z budyniem
-
Bułki drożdżowe z jabłkami
-
Bułki drożdżowe
Więcej informacji na temat bułek z jagodami
Bułki z jagodami, czyli tradycyjne, puszyste jagodzianki to wypiek, który koniecznie powinieneś spróbować. Są niezwykle smacznym pomysłem na śniadanie lub podwieczorek.
Przepis na bułki z jagodami wymaga niestety chwili cierpliwości ze względu na czas potrzebny do wyrastania. To jednak zapewnia, że bułeczki drożdżowe będą niezwykle puszyste.
Na początku wykonaj zaczyn z cukru, mleka, mąki i drożdży. Po dokładnym wymieszaniu powinien on chwilę wyrastać. Ostrzegam, że znacznie zwiększy on swoją objętość, dlatego przygotuj go w dużej misce. Pamiętaj również o odpowiedniej temperaturze mleka, która ma duże znaczenie dla pracy drożdży. Gdy zaczyn rośnie, rozpuść masło i je ostudź. W dużej misce wymieszaj mąkę z masłem, żółtkami i gotowym rozczynem. Ciasto chwilę zagniataj, by było jednolite. Może się wciąż lepić. Ponownie zostaw do wyrośnięcia pod przykryciem. Wyrośnięte ciasto przełóż na blat i uformuj w wałek. Następnie podziel go na części, a każdą z nich uformuj w kulkę. Je również zostaw do wyrośnięcia na kilka minut. W kolejnym kroku każdą z nich rozpłaszcz i umieść na środku jagody leśne. Możesz wykorzystać mrożone jagody i dodać do nich odrobinę cukru, dzięki czemu będą słodsze. Uformuj bułeczki, zlepiając brzegi i już po raz ostatni odstaw do wyrośnięcia. Te pyszne bułeczki pieką się około 25 minut, do momentu aż będą rumiane. Teraz wystarczy je ostudzić na kratce, posypać cukrem pudrem i podawać jako II śniadanie dla dzieci. Chociaż domyślam się, że dorośli będą nimi równie zachwyceni. Nic dziwnego te bułki są naprawdę dobre. Skoro już wiesz, jak zrobić bułki z jagodami to nie czekaj ani chwili.
Jagody to małe, ciemnofioletowe, okrągłe owoce. Rosną głównie w lasach i są niezwykle smaczne. Oprócz tego mają wiele wartości odżywczych. Doceniane są przede wszystkim za ich właściwości lecznice w przypadku biegunki. Sok z owoców jagody zawiera dużą ilość garbników, które neutralizują szkodliwe działanie produktów, które wywołały biegunkę. Tym samym, zwalniając pracę jelit. Jagody doceniane są również za dużą zawartość witaminy A, która ma pozytywne działanie na wzrok – zmniejszając ryzyko zaćmy.
Alergeny w bułkach z jagodami
Lista alergenów dla bułek z jagodami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze bułek z jagodami
Jagody doceniane są przede wszystkim za ich właściwości lecznice w przypadku biegunki.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.