Bułka poznańska
- Mąka pszenna typ 500 (450 g)
- Drożdże suche (7 g)
- Masło (30 g)
- Cukier (2 g)
Przepis na bułkę poznańską krok po kroku
Masło roztop w mikrofali lub rondelku i ostudź. Możesz też użyć takiej samej ilości oleju/oliwy.
Do miski wlej 300 ml ciepłej, ale nie gorącej wody. Dodaj drożdże i cukier. Wymieszaj.
Dodaj mąkę i sól. Ciasto wyrób rękami przez co najmniej 5-7 minut, by było elastyczne i zwarte. Jeśli jest zbyt klejące, możesz podsypać więcej mąki.
Miskę z ciastem przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw do wyrastania na godzinę, najlepiej w ciepłym miejscu.
Po tym czasie podziel ciasto na 6 równych kawałków (może być też 8, jeśli wolisz małe bułki) i uformuj z nich kulki.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż na niej bułeczki. Zostaw spore odstępy, by bułki mogły urosnąć i odstaw na kolejne 15 minut.
Każdą bułkę natnij na środku. Bułki piecz w piekarniku nagrzanym do 250 st. C przez 12 minut, do rumianego koloru.
Więcej informacji na temat bułki poznańskiej
Bułka poznańska to prawdziwa gratka dla prawdziwych miłośników prostych wypieków. To pieczywo idealnie sprawdzi się na śniadanie czy kolacje - prosto z piekarnika.
Przepis na bułkę poznańską sprawdzi się jeśli jesteś fanem domowych wypieków. Bułeczki są puszyste i bardzo smaczne. To zasługa długiego wyrastania i użycia odpowiedniej mąki. Najlepsza jest ta poznańska - czyli mąką pszenna typu 500. Pszenna bułka poznańska z charakterystycznym głębokim przedziałkiem to klasyk pieczywa śniadaniowego. Duża, miękka i puszysta bułka z wyjątkowo chrupiącą, podsypaną mąką skórką. Nie musisz wcale kupować jej z piekarni czy sklepu. Z łatwością przygotujesz ją samodzielnie w domu. Do wykonania tego przepisu potrzebujesz tylko prostych składników: mąki, drożdży, masła i odrobiny cukru. Wiele osób obawia się dodatku tego ostatniego do pieczywa. W końcu zależy nam na tym, by cukier dodany stanowił jak najmniejszą część naszej diety. Nie ma się jednak co obawiać. Cukier w tym przepisie stanowi pożywkę dla drożdży. Potrzebny jest po to, by mogły rosnąć i by pieczywo było puszyste. Nie trzeba się obawiać tak niewielkiej ilości tego składnika.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić bułkę poznańską, by była pyszna i domowa, a przy okazji dobra również dla początkujących, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Te bułeczki upieczesz w piekarniku w mgnieniu oka. W sam raz na pyszne śniadanie czy kolację dla całej rodziny. W przepisie znajdziesz sposób wykonania bułek w najprostszej wersji, czyli z drożdżami. Jednak jeśli wolisz, możesz zrobić je również na zakwasie.
Podstawą w przepisie jest mąką pszenna 500 - jest to mąka bez dodatku otrąb, przez co zawiera niewiele błonnika. Wciąż może być super opcją, również w zdrowej diecie, jednak warto połączyć ją z produktami, które tego błonnika dostarczają - owocami, warzywami, pestkami i nasionami. Dzięki temu dieta będzie zbalansowana i zbilansowana. Choć białe pieczywo uważane jest za tuczące, wcale tak nie jest! To ilość spożywanych kalorii stanowi o tym, czy będziemy przybierać na masie.
Alergeny w bułce poznańskiej
Lista alergenów dla bułki poznańskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze bułki poznańskiej
To opcja zdrowa, jednak nie zawiera zbyt dużo błonnika. Jeśli wybierasz ją na co dzień, pamiętaj o dodaniu produktów bogatych w ten składnik.
Energia i białka
(82g)
Węglowodany
(82g)
Tłuszcze
(82g)
Witaminy
(82g)
Składniki mineralne
(82g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.