Bułka drożdżowa z kruszonką
- Mąka pszenna typ 500 (400 g)
- Masło (45 g)
- Mleko 2% (125 ml)
- Drożdże świeże (20 g)
- Cukier (70 g)
- Jajko (1 szt.)
- Żółtko jajka (1 szt.)
Przepis na bułkę drożdżową z kruszonką krok po kroku
W garnku roztop 30 g masła i wystudź je.
Jajko, mleko i drożdże powinny mieć temperaturę pokojową.
W misce umieść pokruszone drożdże. Zalej je ciepłym mlekiem i dodaj 15 g cukru oraz 15 g mąki. Wymieszaj i odstaw w ciepłe miejsce pod przykryciem na 15 minut.
Jajko ubij mikserem z 40 g cukru, aż powstanie puszysta masa.
W dużej misce umieść 345 g mąki, dodaj roztopione masło, jajko ubite z cukrem, aromat waniliowy, szczyptę soli.
Dodaj zaczyn i zacznij miksować mikserem ciasto, aż stanie się gładkie — minimum 5 minut.
Ciasto przykryj ściereczką i odstaw ponownie w ciepłe miejsce na 60 minut do rośnięcia.
15 g masła, 15 g cukru oraz 40 g mąki zagnieć na kruszonkę. Wstaw do lodówki.
Gdy ciasto urośnie, do blaszki włóż papier do pieczenia.
Ciasto zagnieć przez minutę i wyłóż je do blaszki. Rozprowadź równomiernie.
Posmaruj ciasto rozbełtanym żółtkiem i posyp kruszonką.
Blaszkę z ciastem ponownie przykryj ściereczką i pozostaw na 10 minut.
Nastaw piekarnik na 200 st. C.
Po 10 minutach wstaw bułkę do nagrzanego piekarnika i piecz przez 30 minut.
-
Bułki cynamonowe
-
Jagodzianki
-
Bułeczki bao
-
Drożdżówki z rabarbarem
-
Bułki z jagodami
-
Drożdżówki z serem
-
Drożdżówki z makiem
-
Bułki śniadaniowe
-
Bułki drożdżowe z dżemem
-
Ślimaczki cynamonowe
-
Cynamonki
-
Parowańce
-
Domowe bułki
-
Ślimaki cynamonowe
-
Drożdżówka ze śliwkami
-
Bułeczki drożdżowe z kruszonką
-
Domowe bułeczki
-
Bułki z budyniem
-
Bułki drożdżowe
Więcej informacji na temat bułki drożdżowej z kruszonką
Miękka, puszysta i smaczna bułka drożdżowa z chrupiącą, maślaną kruszonką to świetny pomysł na deser. Znakomicie sprawdzi się dla dzieci, nie tylko na śniadania. Drożdżówka z kruszonką na pewno przypomni Ci babcine wypieki. Jest to prosty przepis, który warto zrobić dla dziecka. Przepis na bułkę drożdżową z kruszonką jest wyśmienity. Na śniadanie w słodkiej odsłonie będzie jak znalazł. Sprawdź, jak zrobić bułkę drożdżową z kruszonką. Jest dobra do zabrania na wycieczkę albo do szkoły. Uważaj, bo bułka drożdżowa z kruszonką może zniknąć, zanim zdąży ostygnąć.
Drożdżówka z kruszonką to podłużne, pyszne ciasto drożdżowe pieczone w formie na keks. Jest posypane chrupiącą, maślaną kruszonką. Upieczona bułka jest dobra sama w sobie. Smaczny dodatek to szklanka zimnego mleka. Drożdżówka będzie pyszna w połączeniu z kremem czekoladowym. Smaczna jest także posmarowana miękkim masłem oraz dżemem owocowym albo miodem.
Pyszna propozycja na śniadanie dla dzieci? Bułka drożdżowa z kruszonką poleca się. Jak zrobić bułkę drożdżową z kruszonką? Jest prostym przepisem, ale nie najszybszym. Najważniejsze jest, by do przepisu na bułkę drożdżową z kruszonką mieć jajko, drożdże oraz mleko w temperaturze pokojowej. Wyjmij je z lodówki na dobre dwie godziny przed rozpoczęciem przygotowań. W kruszonce masło ma być zimne. Masło na ciasto drożdżowe roztop i ostudź je. Przygotuj zaczyn – w tym celu połącz drożdże, cukier oraz mąkę w misce. Zaczyn trzeba wymieszać drewnianą łyżką (mogą pozostać grudki) i pozostawić do wyrośnięcia. By zaczyn lepiej urósł, przykryj miskę ściereczką i zapewnij ciepło w pomieszczeniu. Podczas wyrastania rozczynu ubij jajka z cukrem. Masa powinna być puszysta. Do dużej miski wsyp mąkę, cukier z jajkiem, dodaj masło, aromat waniliowy, szczyptę soli i zaczyn. Wszystko miksuj dokładnie mikserem przez około 5 minut. Przepis na bułkę drożdżową z kruszonką możesz też zrobić bez miksera. Wyrób wtedy ciasto dłoniami. Ciasto powinno ponownie wyrastać przez godzinę. Czas na kruszonkę – połącz dłoniami cukier, zimne masło oraz mąkę. Kruszonka powinna być sypka. Wstaw ją do lodówki, żeby się chłodziła. Ciasto, które urosło, należy wyrobić przez minutę i włożyć je do blaszki wyłożonej papierem, a następnie posmarować żółtkiem i posypać kruszonką. Nastaw piekarnik. Przez 10 minut ciasto powinno jeszcze odstać w cieple. Wstaw drożdżówkę do nagrzanego piekarnika i upiecz. Jak zrobisz bułkę drożdżową z kruszonką, posyp ją cukrem pudrem. Jak widać, jest to prosty przepis na domowy wypiek.
Alergeny w bułce drożdżowej z kruszonką
Lista alergenów dla bułki drożdżowej z kruszonką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze bułki drożdżowej z kruszonką
Jest to przepis wysokokaloryczny. Składa się w głównej mierze z węglowodanów i tłuszczu. Jest lekkostrawna. To dobry przepis na zdrowsze ciasto drożdżowe niż to, które kupuje się w sklepach.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.