Bulion warzywny
- Marchewka - 2 sztuki (160 g)
- Pietruszka - 2 sztuki (160 g)
- Natka pietruszki - 0,5 pęczka (20 g)
- Seler korzeniowy (120 g)
- Por - 1 sztuka (140 g)
- Cebula - 1 sztuka (105 g)
- Oliwa z oliwek - 1,5 łyżki (15 ml)
Przepis na bulion warzywny krok po kroku
Warzywa umyj, obierz i dowolnie pokrój.
Wrzuć warzywa do garnka razem z oliwą i przyprawami (3 liści laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego, 1 łyżeczka kurkumy, imbiru, pieprzu, papryki słodkiej i ostrej oraz soli) i zalej 2 litrami wody.
Gotuj na wolnym ogniu około godziny.
Więcej informacji na temat bulionu warzywnego
Domowy bulion warzywny to nie tylko pyszna zupa, ale także dodatek do wielu dań. Przygotujesz go w bardzo prosty sposób, bez kostki rosołowej.
Do jego przygotowania potrzebujesz: marchwi, selera, pietruszki — zarówno korzenia, jak i natki, pora, cebuli, oliwy z oliwek i przypraw.
Omawianie jak ugotować bulion warzywny, zaczynamy od oczyszczenia warzyw. Obieramy i dokładnie myjemy warzywa. Kroimy je na kawałki. Zależnie czy chcesz jeść bulion z warzywami, czy wykorzystać sam płyn, to możesz rozdrobnić warzywa bardziej lub mniej. Gdy chcesz wykorzystać później sam bulion, bez warzyw, to łatwiej będzie je oddzielić od płynu, jeżeli będą w większych kawałkach. Pokrojone warzywa zalewamy wodą. Dodajemy oliwę, przyprawy i dokładnie mieszamy. Głównym aspektem tego, jak zrobić dobry bulion jarzynowy, jest przyprawienie i gotowanie. Staram się dodawać do zupy dużo przypraw, które nie tylko podkręcają smak, ale także są bardzo zdrowe. Podstawą jest oczywiście liść laurowy i ziele angielskie. Do tego dochodzi imbir i papryka, które rozgrzewają i dodają pikanterii. Dla ładnego żółtego koloru zupy wsypuje kurkumę oraz świeżo mielony pieprz, który znacznie zwiększa przyswajanie kurkuminy. Potem już tylko do smaku trochę soli i bulion jest przyprawiony. Kolejna kwestia to, to jak i ile gotować. Gotujemy jak rosół, czyli na wolnym ogniu i długo. Długo, czyli co najmniej godzinę, ale jeżeli masz czas może być jeszcze dłużej. Po ugotowaniu bulionu możesz zostawić go jeszcze na 15 minut, zanim zaczniesz jeść. Jak widzisz, przepis na bulion warzywny jest bardzo prosty.
Taki bulion jest bardzo aromatyczny i może być bazą do innych zup, pasztetu, różnych duszonych potraw, risotta itp. Możesz go też przelać do słoików i zawekować. Pamiętaj, że słoiki muszą być czyste i wyparzone, a bulion wrzący. Po nalaniu bulionu zakręcamy słoiki, odwracamy je dnem do góry i zostawiamy w tej pozycji, aż zupełnie wystygną.
Warzywa z bulionu, też można zużyć. Można je zmielić i zrobić z nich na przykład warzywny pasztet z soczewicą lub po prostu pastę do pieczywa.
Alergeny w bulionie warzywnym
Lista alergenów dla bulionu warzywnego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze bulionu warzywnego
Bulion warzywny jest wegański, bezglutenowy oraz ma niski indeks glikemiczny.
Energia i białka
(450g)
Węglowodany
(450g)
Tłuszcze
(450g)
Witaminy
(450g)
Składniki mineralne
(450g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.