Bułeczki pizzowe
- Mąka pszenna typ 550 - 2 szklanki (280 g)
- Drożdże suche - 1 opakowanie (7 g)
- Cukier - szczypta (3 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (24 ml)
- Pieczarki (250 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (300 g)
- Ser Mozzarella - 1 kulka (125 g)
Przepis na bułeczki pizzowe krok po kroku
Do miski przesyp mąkę, zrób wgłębienie i wsyp do niego drożdże, szczyptę cukru, sporą szczyptę soli i oliwę.
Stopniowo dolewaj niepełną szklankę (około 200 ml) ciepłej wody i wyrabiaj ciasto.
Gdy ciasto się już połączy wyłóż je na blat lub stolnicę i wyrabiaj około 5 minut.
Odstaw w ciepłe miejsce do podwojenia objętości, na około 1 godzinę.
Pieczarki drobno pokrój i odstaw.
Mozzarellę odsącz z zalewy i zetrzyj na tarce.
Przecier pomidorowy połącz ze szczyptą oregano, bazylii, soli i pieprzu.
Posmaruj przecierem pomidorowym, posyp pieczarkami i serem mozzarella.
Zwiń w ślimaka.
Pokrój w 1 cm plasterki, której układaj na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia w odległości 2-3 cm.
Piecz 15 minut w 200 stopniach z włączoną funkcją grzałki góra dół.
-
Lawasz
-
Rolada szpinakowa
-
Churros
-
Ciasto dyniowe
-
Rogaliki drożdżowe
-
Bajaderki
-
Mochi
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Corn dog
-
Pieguski
-
Chlebek ziołowy
-
Ciasto francuskie na słono
-
Pączki serowe
-
Babeczki waniliowe
-
Chlebek ziołowy Thermomix
-
Cannoli
-
Sernikobrownie z truskawkami
-
Tamale
-
Przekąski na Halloween
Więcej informacji na temat bułeczek pizzowych
Pojawienie się pierwszej pizzy we Włoszech datuje się na około 500 rok, swoją nazwę zyskała w 997 roku. Była najpierw daniem biednych neapolitańczyków, na uwagę wyższych sfer musiała długo czekać. Jednak największą popularność w Europie zyskała w momencie pojawienia się pomidorów i dodania do niej sosu. Margherita to najstarszy, nazwany rodzaj pizzy. Raffaele Esposito był pierwszym założycielem pizzerii, które były znane w całym mieście ze swojego wyjątkowego smaku. Skuszona opiniami, pizzerię odwiedziła królowa Małgorzata Sabaudzka. Raffaele przygotował na królowej wyjątkową pizzę w kolorach patriotycznych. Przygotowana była z sosem pomidorowy, serem mozzarella oraz świeżą bazylią co miało symbolizować kolory flagi włoskiej. Tak właśnie, w XIX wieku powstała pierwsza, znana nam do dziś pizza. Pizza neapolitańska została certyfikowanym wyrobem tradycyjnym w 2010 roku a w grudniu 2018 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Co musi mieć pizza aby była nazwa neapolitańska? Tradycyjnie ciasto robi się jedynie z mąki typu 00, drożdży, soli i wody. Wyrabiane jest jedynie ręcznie i pozostawiane na minimum 8 godzin do wyrośnięcia. Porcję ciasta rozciąga się ręcznie tak aby pozostawić napuchnięte brzegi, na grubość maksymalnie 3 mm. Tradycyjnie ma średnicę 30-35 cm oraz pieczona jest w piecu opalanym drewnem w temperaturze 450-550 stopni przez 60-90 sekund. Po upieczeniu brzegi osiągają wysokość do 2 cm a środek ma 3-4 mm grubości.
Bułeczki pizzowe jest nowoczesna wariacja na temat tradycyjnego dania. Bułeczki pizzowe z nadzieniem są inspirowane tradycyjnym, włoskim calzone. Możesz je przygotować z masłem czosnkowym lub sosem pomidorowym i innymi dodatkami. Ciasto na bułeczki pizzowe jest klasycznym, drożdżowym ciastem, jest puszyste w środku i chrupiące z zewnątrz. Przepis na bułeczki pizzowe jest prosty w wykonaniu, wymaga jedynie poświęcenia mu odrobiny czasu.
Zawijane bułeczki pizzowe są świetnym pomysłem jako imprezowa przekąska, kolacja lub przekąska do szkoły lub do pracy.
Alergeny w bułeczkach pizzowych
Lista alergenów dla bułeczek pizzowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Mozzarella
Wartości odżywcze bułeczek pizzowych
Danie idealne jako imprezowa przystawka lub kolacja dla większej ilości ludzi.
Energia i białka
(90g)
Węglowodany
(90g)
Tłuszcze
(90g)
Witaminy
(90g)
Składniki mineralne
(90g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.