Bryzol wołowy
- Masło klarowane - 2 łyżki (30 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (350 g)
- Pieczarki (250 g)
- Łopatka wołowa (600 g)
- Jajko (1 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 łyżki (do obtoczenia) (20 g)
- Olej rzepakowy - 6 łyżek, do smażenia (48 ml)
Przepis na bryzol wołowy krok po kroku
Mięso umyj, osusz i bardzo drobno posiekaj (opcjonalnie użyj mięsa zmielonego przez maszynkę). Ma wyjść konsystencja mięsa mielonego.
Do mięsa dodaj jajko, pół łyżeczki soli oraz 1/4 łyżeczki pieprzu (opcjonalnie ilości wg uznania).
Wszystko dobrze wymieszaj, aż masa będzie dobrze ze sobą połączona.
Rozgrzej olej na patelni (podziel na części - kotlety będą duże, więc będą smażone w kilku partiach).
Masę mięsną podziel na 10 równych części. Zrób kulki.
Papier do pieczenia podsyp mąką i następnie połóż na nim kulkę z mięsa.
Posyp kulkę mięsną mąką także od góry i następnie rozpłaszcz ją na bardzo cienki, równy, okrągły kotlet. Kotlet powinien być gruby na maksymalnie 1 cm. Zrób tak z resztą mięsa.
Na bardzo rozgrzaną patelnię przełóż kotlet (w zależności od wielkości patelni smaż odpowiednią ilość kotletów).
Smaż po maksymalnie 1 minucie z każdej strony na wysokiej mocy palnika.
Usmażone kotlety odłóż na bok i przygotuj warzywa. By kotlety nie przestygły, możesz je przykryć talerzem, bądź podgrzać w piekarniku.
Na dużej patelni rozgrzej masło.
Obraną i umytą cebulę oraz umyte pieczarki pokrój (cebulę w piórka, pieczarki w pół plastry) duś z połową łyżeczki soli do miękkości (około 10 minut) pod przykryciem.
Gotowe kotlety najlepiej smakują z ziemniakami. Obok ziemniaków wyłóż cebulę z pieczarkami, a na niej połóż kotlety.
Dobre będą też ogórki kiszone.
Więcej informacji na temat bryzolu wołowego
Cienki, soczysty kotlet mielony z siekanej wołowiny (bryzol wołowy) podany z cebulką oraz pieczarkami, a do tego ziemniaki – skusisz się na ten zestaw na obiad? Taki smaczny pomysł na pyszne danie jest znany już z czasów PRL. Przepis na bryzol wołowy to proste składniki i szybkie przygotowanie. Ten dobry obiad musisz koniecznie poznać, jeśli jeszcze go nie znasz. Zobacz, jak zrobić bryzol wołowy – pyszny kotlet z siekanej wołowiny jest znakomitym pomysłem na przygotowanie czegoś smacznego do obiadu.
Bryzol wołowy jest to mięso siekane wołowe w formie bardzo cienkiego kotleta mielonego. Tradycyjnie podaje się go w towarzystwie duszonej na maśle cebuli oraz pieczarek. By pomysł na pyszny zestaw na obiad był idealny pod każdym względem, dodaje się do niego także ziemniaki. Mogą one być w formie puree, najlepiej z masełkiem i koperkiem. Dobry dodatek do obiadu z bryzolem to ogórek kiszony.
Przepis na bryzol wołowy robi się w prosty sposób i nie zajmuje dużo czasu. Taki smaczny kotlet z wołowiny najlepszy jest z dobrej jakości mięsa. Dobry będzie z takich części mięsa jak: łopatka, ligawa lub pręga.
Bryzol wołowy różni się od tradycyjnego kotleta mielonego tym, że nie dodaje się do masy mięsnej bułki tartej, a także nie obtacza się bryzola w niej. Zamiast bułki tartej do obtoczenia używa się mąki. Ponadto bryzol jest o wiele cieńszy niż kotlet mielony. Poza tym większych różnic nie ma.
Jak zrobić bryzol wołowy z cebulką i pieczarkami? Najlepsza do przepisu na bryzol wołowy jest siekana wołowina (kupiona w kawałku i siekana ręcznie nożem). By było szybciej, mięso można kupić od razu mielone. Do posiekanego wołowego mięsa dodaj jajko oraz przyprawy i bardzo dobrze wymieszaj. Podziel masę na równej wielkości porcje i następnie zrób cieniutkie kotlety. Najlepszy będzie do tego papier do pieczenia (na papierze z mąką umieść kulkę mięsa, posyp znów mąką i rozpłaszcz dłonią). Papier do pieczenia zapobiegnie przyklejeniu się mięsa do deski czy blatu. Bryzol wołowy powinien być duży, cienki, a przy tym równy i okrągły. Na bardzo dobrze rozgrzanej patelni z olejem smaż bryzol wołowy. Wystarczy smażyć maksymalnie 1 minutę z każdej strony. Siekana wołowina nie powinna być poddawana zbyt długiej obróbce termicznej. Usmażone kotlety odłóż i przygotuj warzywa. Pokrój je i uduś z przyprawami na maśle.
Jak zrobisz bryzol wołowy, na talerz wyłóż najpierw duszone pieczarki z cebulą, a następnie na nich połóż kotlet. Dodaj do tego pysznego obiadu to, co lubisz najbardziej i delektuj się smakiem.
Alergeny w bryzolu wołowym
Lista alergenów dla bryzolu wołowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze bryzolu wołowego
Jeżeli chcesz otrzymać potrawę bezglutenową, zamiast mąki pszennej, wykorzystaj wersję bezglutenową (na przykład specjalną mieszankę).
Energia i białka
(270g)
Węglowodany
(270g)
Tłuszcze
(270g)
Witaminy
(270g)
Składniki mineralne
(270g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.