Bryzol wieprzowy
- Łopatka wieprzowa (500 g)
- Jajko (1 szt.)
- Olej rzepakowy (40 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 łyżki, do obtoczenia (20 g)
- Cebula (400 g)
- Masło klarowane (30 g)
Przepis na bryzol wieprzowy krok po kroku
Mięso umyj i osusz.
Bardzo drobno posiekaj nożem mięso (struktura mięsa mielonego). Jeżeli chcesz - użyj mięsa mielonego.
Dodaj do mięsa 1/2 łyżeczki soli, 1/3 łyżeczki pieprzu oraz jajko.
Bardzo dobrze wymieszaj wszystko ze sobą i odstaw na bok.
Masło dodaj na patelnię i rozgrzej.
Obraną i umytą cebulę przekrój na pół i pokrój w piórka.
Wyłóż cebulę oraz 1/2 łyżeczki soli na rozgrzane masło. Wszystko duś do miękkości pod przykryciem.
Na patelni rozgrzej porcję oleju.
Na talerz wsyp mąkę.
Mięso podziel na 8 równych części.
Porcje mięsa uformuj w bardzo cienkiego kotleta (około 1 cm szerokości). Kotlety mają być duże, ale cienkie.
Kotlet oprósz mąką z obu stron.
Smaż kotlety kilka minut minuty z każdej strony na rozgrzanym oleju. Mają być złociste.
Na talerz wyłóż cebulkę, a na nią ułóż kotleta.
Podawaj z ulubionymi dodatkami.
Więcej informacji na temat bryzolu wieprzowego
Pyszny bryzol wieprzowy to dobry pomysł na najlepsze danie na obiad. Z cebulką duszoną na maśle i ulubionymi dodatkami jest idealnym sposobem na coś smacznego. Przepis na bryzol wieprzowy to między innymi siekane mięso wieprzowe. Właśnie dzięki dobrej jakości mięsa, bryzol wieprzowy to najlepszy pomysł na naprawdę znakomity posiłek. Nie wiesz, jak zrobić bryzol wieprzowy? To bardzo proste. Sprawdź ten przepis – zrobisz dodatek do obiadu szybko i bez problemu. Podawaj z ziemniakami i buraczkami zasmażanymi.
Bryzol wieprzowy jest to bardzo cienki, pyszny kotlet z siekanego mięsa wieprzowego. Podaje się go razem z cebulą. To najlepszy kotlet, który był przygotowywany na obiad za czasów PRL. Wykonanie jest proste i szybkie. Taki obiad dla całej rodziny będzie fajną propozycją.
Jest zasadnicza różnica pomiędzy zwykłym kotletem mielonym a bryzolem. Bryzol jest cieniutki, a kotlet zaś bardziej okrągły i grubszy. Do bryzolu nie dodaje się bułki tartej. Także nie obtacza się go w niej. Zamiast tego, do obtoczenia używa się mąki pszennej, a do mięsa nie dodaje się żadnego „zagęszczacza”. Jeżeli znasz tylko tradycyjne kotlety mielone, poznaj przepis na bryzol wieprzowy. To nieco inna forma dobrze znanych kotletów mielonych. Warto spróbować czegoś innego.
Jak zrobić bryzol wieprzowy? Najpierw przygotuj siekane mięso wieprzowe. Wystarczy, że bardzo drobno posiekasz nożem umyte i wysuszone mięso. Konsystencja ma przypominać mięso mielone. Następnie wymieszaj je z jajkiem i przyprawami. Przygotuj cebulę – pokrój ją i uduś na maśle. Uformuj z mięsa bardzo cienkie, okrągłe kotlety. Smaż je na oleju do zarumienienia.
Sposób podania: bryzol wieprzowy z cebulką należy położyć na talerzu. Najlepiej najpierw cebulkę, a na to kotlet. Możesz też położyć cebulkę obok lub na kotlecie. Jak zrobisz bryzol wieprzowy, można podać go z kaszą i ryżem. Dobrze sprawdzi się też dodatek w postaci ogórka kiszonego. Brzmi pysznie? Zrób ten dobry zestaw obiadowy i ciesz się smakiem.
Do przepisu na bryzol wieprzowy najlepszy rodzaj mięsa, oprócz łopatki, to szynka i karkówka. Dobrym pomysłem na bryzol wieprzowy jest też wymieszanie dwóch rodzajów mięsa, na przykład szynki i łopatki.
*Jeżeli zależy Ci na czasie, możesz kupić od razu zmielone mięso wieprzowe lub zmielić je maszynką. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu, ponieważ siekanie mięsa wymaga chwili.
*Ilość przypraw jest indywidualną sprawą. Jeżeli trzeba, dodaj ich więcej. Można też wzbogacić przepis o inne przyprawy, między innymi o słodką i wędzoną paprykę.
Alergeny w bryzolu wieprzowym
Lista alergenów dla bryzolu wieprzowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
Wartości odżywcze bryzolu wieprzowego
W celu otrzymania przepisu bez glutenu mąkę pszenną zastąp na przykład specjalnym miksem mąk bezglutenowych. Może być też użyta m.in. mąka ryżowa lub kukurydziana.
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.