Brukselka z boczkiem
- Brukselka (300 g)
- Boczek wędzony bez kości (100 g)
- Sos sojowy - 2 łyżki (30 ml)
- Syrop klonowy - 1 łyżka (25 g)
Przepis na brukselkę z boczkiem krok po kroku
Brukselkę dokładnie wyczyść i obierz pierwsze liście. Każdą brukselkę przekrój nożem na czubku w kształcie litery x.
W dużym garnku zagotuj 1 l wody. Włóż na wierzch naczynie do parowania i przełóż do niego brukselki.
Brukselki gotuj przez 10 minut.
Na rozgrzanej patelni podsmaż pokrojony w kostkę boczek, gdy tłuszcz się z niego wytopi, dodaj brukselki. Smaż przez 6 minut.
W miseczce zmieszaj sos sojowy i syrop klonowy. Sos wlej do brukselek, gotuj kolejne 3 minuty.
-
Sałatka gyros
-
Sałatka jarzynowa
-
Sałatka z tuńczykiem
-
Sałatka z winogronem i kurczakiem
-
Sałatka z kurczakiem
-
Sałatka cezar
-
Sałatka z makaronem
-
Sałatka z zupek chińskich
-
Sałatka na grilla
-
Sałatka z burakiem
-
Sałatka z porem
-
Sałatka z cukinii
-
Sałatka z brokułem
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Sałatka ziemniaczana
-
Sałatka z selera naciowego
-
Sałatka warzywna
-
Sałatka z rukoli
-
Sałatki
Więcej informacji na temat brukselki z boczkiem
Brukselka z boczkiem to świetna opcja dla wszystkich, którzy kochają ciekawe pomysły na zdrowe dania. Brukselka z dodatkiem boczku, otoczona pysznym lekko słodkawym sosem, staje się niezwykle aromatyczna, tak że ciężko jest przejść obok niej obojętnie. To świetny patent na przemycenie tego warzywa do swojej diety w sposób łatwy i naprawdę smaczny.
Przepis na brukselkę z boczkiem jest naprawdę łatwy i pozwala na przygotowanie dania niezwykle prostego, a przy okazji smacznego i zdrowego. Choć dodaje się do niego boczku, to ze względu na spory udział brukselki nie trzeba się tym nadmiernie martwić. Brukselka jest warzywem o wysokim potencjale antyoksydacyjnym, więc wspaniale sprawdzi się właśnie jako dodatek do przetworzonego czerwonego mięsa. Tak jak inne warzywa kapustne zawiera w sobie sulforafan, potężny antyoksydant, który chroni przed nowotworami, a także zmniejsza niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Pozwala również redukować stan zapalny w całym organizmie. Jednak ta mała kapustka nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Razem ze szpinakiem raczej zajmuje pierwsze miejsca na listach najmniej lubianych warzyw. Warto to zmienić, a z pomocą może przyjść właśnie ten przepis. Gdyż została ona w nim połączona z innymi składnikami, tak, że tworzy naprawdę wspaniałą opcję. Brukselka obfituje w kwas foliowy, który pozytywnie wpływa na układ nerwowy, ale również immunologiczny. To również naprawdę dobre źródło wapnia, który będzie istotny w zachowaniu zdrowego układu kostnego. Oprócz tego dostarcza także witaminę K, która dba o regulację procesów krzepnięcia. Brukselka jest również wspaniałym źródłem witaminy C, która niszczy wolne rodniki, a także chroni przed przedwczesnym starzeniem organizmu. Wspaniale sprawdzi się na obiad, ale również na kolację.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić brukselkę z boczkiem, to ten prosty przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Powstaje z niego naprawdę dobra potrawa. Boczek wędzony w parze z brukselką tworzą razem niezwykle smakowite połączenie, które wzmocnione jest również przez dodatek ciekawego sosu. To pomysł na naprawdę wspaniałe danie, w którym główną rolę gra dobra, gotowana brukselka. Choć całość jest szybka, to jednak smakuje wybornie.
Alergeny w brukselce z boczkiem
Lista alergenów dla brukselki z boczkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
Wartości odżywcze brukselki z boczkiem
To zdrowa opcja, jednak ze względu na dodatek przetworzonego czerwonego mięsa nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(228g)
Węglowodany
(228g)
Tłuszcze
(228g)
Witaminy
(228g)
Składniki mineralne
(228g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.