Brukselka na parze
- Brukselka (300 g)
Przepis na brukselka na parze krok po kroku
Brukselkę dokładnie wyczyść i obierz pierwsze liście.
Każdą brukselkę przekrój nożem na czubku w kształcie litery x.
W dużym garnku zagotuj 1 l wody.
Włóż na wierzch naczynie do parowania i przełóż do niego brukselki.
Brukselki gotuj przez 10 minut.
-
Chipsy z jarmużu
-
Sałatka z kurczakiem
-
Pasta z awokado
-
Sałatka na grilla
-
Filet z kurczaka
-
Koreczki
-
Pomidory z mozzarellą
-
Szaszłyki na grilla
-
Kapusta wigilijna
-
Chlebek bananowy fit
-
Mizeria
-
Tapenada
-
Bataty z piekarnika
-
Koktajl z jarmużem
-
Sałatka z kurczaka wędzonego
-
Pieczone buraki
-
Ciastka czekoladowe
-
Sałatka z pomidorów
-
Dietetyczne przekąski
Więcej informacji na temat brukselki na parze
Brukselka na parze to najlepszy sposób na przygotowanie tego warzywa. Dzięki tej krótkiej obróbce termicznej zachowuje ona większość swoich drogocennych właściwości, dlatego właśnie w takiej formie powinna gościć najczęściej na stole. Ze względu na odpowiednie przygotowanie jest jędrna, zachowuje swój kolor, ale również jest wolna od swojej goryczki. Będzie uniwersalnym dodatkiem dla wielu różnych dań głównych.
Przepis na brukselkę na parze jest bardzo prosty, dlatego spokojnie poradzą sobie z nim nawet początkujące osoby. Całość gwarantuje najlepszą i najsmaczniejszą, ale również najzdrowszą formę tego warzywa, która podana na ciepło jest po prostu do pokochania. Ten przepis udowadnia, że brukselka nie musi łączyć się ze smutnymi, negatywnymi skojarzeniami. Może zachwycać smakiem, a przy okazji wpływać pozytywnie na samopoczucie i zdrowie. Warto więc sięgnąć po ten przepis i wypróbować tego na własnej skórze, gdyż to warzywo kryje w sobie wiele cennych substancji. Brukselka jest wspaniałym źródłem witaminy C, która niszczy wolne rodniki, a także chroni przed przedwczesnym starzeniem organizmu. Oprócz tego dostarcza także witaminę K, która dba o regulację procesów krzepnięcia. Brukselka tak jak inne warzywa kapustne zawiera w sobie sulforafan, potężny antyoksydant, który chroni przed nowotworami, a także zmniejsza niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Pozwala również redukować stan zapalny w całym organizmie. To również naprawdę dobre źródło wapnia, który będzie istotny w zachowaniu zdrowego układu kostnego. Obfituje także w kwas foliowy, który pozytywnie wpływa na układ nerwowy, ale również immunologiczny. Niezwykle korzystne jest też gotowanie na parze, które pozwala na zachowanie większości z tych cennych związków.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić brukselkę na parze i ile czasu trzeba ją gotować, ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Tak przyrządzona jest niebywale zdrowa, to dobra opcja do obiadu dla każdego, kto szuka naprawdę zdrowych posiłków. Ten pomysł na brukselkę pozwoli ci przyrządzić ją w najlepszy sposób.
Alergeny w brukselka na parze
Lista alergenów dla brukselki na parze przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na brukselka na parze
Wartości odżywcze brukselki na parze
To bardzo zdrowa opcja, pełna wielu witamin.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.