Brownie z fasoli
- Fasola konserwowa - 2 puszki (480 g)
- Banan - 2 sztuki (240 g)
- Jajko (6 szt.)
- Kakao 16% (proszek) - 3 łyżki (30 g)
- Mąka ryżowa - 4 łyżki (60 g)
- Miód - 4 łyżki (100 g)
- Proszek do pieczenia - 2 łyżeczki (8 g)
- Czekolada mleczna - 1 tabliczka (100 g)
- Czekolada gorzka - 2 tabliczki (200 g)
- Mleko 2% - 1/4 szklanki (60 ml)
Przepis na brownie z fasoli krok po kroku
Nagrzej piekarnik na 180 st. C. Blaszkę wysmaruj masłem i wyłóż papierem do pieczenia z każdej strony.
Fasolę bardzo dokładnie wypłucz z zalewy pod wodą na sicie.
Białka oddziel od żółtek i odstaw na chwilę do lodówki.
Zblenduj bardzo dokładnie: banana, fasolę, kakao, żółtka, miód, mąkę, proszek do pieczenia oraz 2 łyżeczki cukru waniliowego.
Zetrzyj jedną tabliczkę gorzkiej czekolady na tarce, używając dużych oczek.
Dodaj czekoladę do masy i wymieszaj.
Białka wyjmij z lodówki i dodaj szczyptę soli. Ubij na sztywną pianę i następnie dodaj do masy, dokładnie i delikatnie zamieszaj całość.
Masę wylej do blaszki. Wstaw ciasto do piekarnika i piecz około godzinę.
Przygotuj polewę. Pozostałą czekoladę połam, dodaj mleko i podgrzej tylko do rozpuszczenia i połączenia składników. Masa ma być gładka, bez grudek.
Polej polewą ciasto po wierzchu i zostaw do zastygnięcia.
-
Fit brownie z fasoli
-
Brownie z fasoli i banana
-
Brownie z fasoli daktyli i banana
-
Brownie z białej fasoli
-
Brownie z fasoli bez jajek
-
Brownie z fasoli bez cukru
-
Fit brownie z fasoli z malinami
-
Brownie z fasoli Thermomix
-
Brownie z czarnej fasoli
-
Wegańskie brownie z fasoli
-
Brownie z czerwonej fasoli
-
Brownie z fasoli
Więcej informacji na temat brownie z fasoli
Świetne ciasto czekoladowe zrobione z fasoli to genialny sposób na ciasto z niskim indeksem glikemicznym. Jest mięciutkie, bardzo smaczne i z pyszną polewą czekoladową. Przepis jest bardzo prosty, przygotowanie zajmuje niewiele czasu. Jest to przepis godny polecenia, ponieważ naprawdę nie czuć smaku fasoli. Konsystencja ciasta jest bardzo fajna, zawiera w środku kawałki czekolady. Wszystko polane jest czekoladą. Jest to ciasto mocno czekoladowe – smaczne i proste. Idealne do kawy z przyjaciółką czy na deser po obiedzie.
Robiąc bronie z czerwonej fasoli, istotne jest to, by bardzo dokładnie zblendować wszystkie składniki. Masa powinna być idealnie gładka. Jeżeli w cieście będą grudki z fasoli, ciasto mogłoby się rozpadać. Blendowanie może trwać nawet około 5 minut. Ważną kwestią jest to, by polewę zrobić dopiero w momencie, gdy ciasto będzie zimne. Wtedy polewa będzie mogła się związać. Nakładanie polewy czekoladowej na ciepłe ciasto groziłoby rozpłynięciem się po całym cieście. Czekolada mogłaby nie zastygnąć.
To ciasto jest znakomitym sposobem na wzbogacenie swojego menu o korzystne dla zdrowia białka pochodzenia roślinnego. Przez to nie tylko zwiększa się ilość białka w przepisie, ale też ciasto daje duże uczucie sytości, poprzez zawarty w fasoli błonnik. Jeśli chciałbyś jeszcze bardziej ograniczyć podaż cukru, polecam do przepisu użyć czekolady, która nie jest słodzona cukrem. Obecnie można kupić czekolady, które jako zamiennik cukru mają między innymi maltitol. Mąkę bez problemu wymienić można na inny rodzaj. Pełnoziarnista o typie minimum 1850, żytnia, graham lub inna ulubiona mąka sprawdzi się dobrze. Przy mące o wysokim typie należy mieć na uwadze to, że ciasto może być nieco „cięższe”. Użycie mąki pełnoziarnistej wzbogaca potrawę o błonnik. Poza tym jest w niej spora ilość witamin i składników mineralnych, których nie ma w mąkach wysoko oczyszczonych.
Nasiona roślin strączkowych nie są zalecane osobom, które cierpią na bóle brzucha czy wzdęcia po ich spożyciu.
Alergeny w brownie z fasoli
Lista alergenów dla brownie z fasoli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Czekolada mleczna
- Mleko 2%
Wartości odżywcze brownie z fasoli
Przepis na ciasto czekoladowe z fasoli zawiera cukier (w czekoladzie), więc jeśli jesteś osobą ograniczającą jego ilość w diecie, to powinieneś skorzystać z zamienników. Ciasto nie zawiera glutenu, ponieważ mąka ryżowa jest bezglutenowa.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.