Brokuły z piekarnika
- Brokuły - 1 sztuka (500 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
Przepis na brokuły z piekarnika krok po kroku
Brokuła umyj, osusz. Odetnij łodygę i podziel na małe różyczki.
Przełóż brokuła do miseczki, wlej oliwę i oprósz solą oraz pieprzem. Możesz dodać również czosnek granulowany. Wymieszaj, aż różyczki będą pokryte oliwą i przyprawami.
Przełóż brokuła na blachę do pieczenia.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 st. C.
Piecz brokuła przez 20-25 minut. Po kwadransie przemieszaj brokuła.
-
Sałatka z brokułem
-
Sałatka z brokułami i jajkiem
-
Sałatka z brokułem i fetą
-
Sałatki z brokułami i kurczakiem
-
Sałatka z brokułem i kurczakiem
-
Sałatka z brokułem i jajkiem
-
Sałatka brokułowa z jajkiem
-
Sałatka z brokułami i kurczakiem
-
Sałatka z brokułów i makaronu
-
Sałatka makaronowa z brokułem
-
Sałatka z brokułem i słonecznikiem
-
Sałatka warstwowa z brokułem
-
Sałatka z brokułem i jajkiem pomidorem warstwowa
-
Sałatka z brokułem i boczkiem
-
Sałatka z brokułami i jajkiem i słonecznikiem
-
Sałatka z brokułami jajkiem i pomidorem
-
Sałatka z tortellini i brokułem
-
Sałatka brokułowa z sosem czosnkowym
-
Sałatki z brokułami
Więcej informacji na temat brokułów z piekarnika
Ten prosty przepis na brokuły z piekarnika to świetny pomysł na dodatek do obiadu, a także szybką, niskokaloryczną przekąskę.
Brokuła umyj, osusz. Odetnij łodygę i podziel na małe różyczki. Przełóż brokuła do miseczki, wlej oliwę i oprósz solą oraz pieprzem. Możesz dodać również czosnek granulowany. Wymieszaj, aż różyczki będą pokryte oliwą i przyprawami. Przełóż brokuła na blachę do pieczenia. Wstaw do piekarnika, którego temperatura wynosi 200 st. C. Ile czasu piec brokuła, by był najsmaczniejszy? Wystarczy tylko 20-25 minut. Po kwadransie przemieszaj brokuła, by równomiernie się zarumienił. Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić brokuły z piekarnika. Takie pieczone warzywa są nie tylko smaczne, ale również bogate w wartości odżywcze.
Brokuły to warzywo, które spotkać można w sklepach przez cały rok. Znaleźć można również różne jego rodzaje. Wyglądem przypomina małe drzewo. Różyczki- najczęściej spożywana część brokuła, to tak naprawdę nierozwinięte kwiaty, które nie zdążyły zakwitnąć. Brokuły są szczególnie doceniane za występowanie w nich kaempferolu, czyli przeciwutleniacza działającego przeciwzapalnie. Są również bogatym źródłem witaminy K i A. Ze względu na swoją niską kaloryczność i bogactwo błonnika często wykorzystywany jest w dietach redukcyjnych. Brokuły można jeść również na surowo, ale najczęściej w polskiej kuchni są one gotowane. W przypadku długiego gotowania dochodzi do utraty wartości odżywczych, dlatego najlepiej jest je ugotować na parze lub upiec w piekarniku. Odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza przynajmniej 400 g warzyw dziennie, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób m.in. choroby nowotworowej lub chorób układu sercowego. Wynika to z tego, że warzywa są niezwykle bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Żaden suplement nie zapewni tego, co odpowiednio zbilansowana dieta bogata w warzywa.
Jeśli chcesz, by te dobre brokuły były jeszcze smaczniejsze, to możesz podać je z sosem jogurtowym z dodatkiem koperku lub czosnku. W ten sposób wzbogacisz je o dodatkowe wartości odżywcze.
Alergeny w brokułach z piekarnika
Lista alergenów dla brokułów z piekarnika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na brokuły z piekarnika
Wartości odżywcze brokułów z piekarnika
Brokuły są szczególnie doceniane za występowanie w nich kaempferolu, czyli przeciwutleniacza działającego przeciwzapalnie. Są również bogatym źródłem witaminy K i A.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.