Bogracz z kluskami
- Łopatka wieprzowa (1000 g)
- Boczek wędzony bez kości (150 g)
- Ziemniaki późne - 4 sztuki (300 g)
- Cebula - 1 sztuka (90 g)
- Papryka zielona - 1 sztuka (140 g)
- Papryka czerwona - 1 sztuka (230 g)
- Papryka żółta - 1 sztuka (200 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Przecier pomidorowy bez soli - 2 łyżki (30 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (30 ml)
- Mąka pszenna typ 550 (100 g)
Przepis na bogracz z kluskami krok po kroku
Mięso pokrój w kostkę. Włóż do miski, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Dopraw całość 2 łyżeczkami słodkiej papryki i łyżeczką ostrej papryki. Dodaj oliwę z oliwek i dokładnie wymieszaj. Odstaw na 15 minut.
W tym czasie papryki umyj, usuń z nich gniazdo nasienne i pokrój w kostkę.
Cebulę i ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Ziemniaki umieść w misce z zimną wodą.
Boczek pokrój w kostkę. Umieść w garnku o grubym dnie i chwilę podsmaż.
Dodaj mięso i obsmaż je z każdej stronie.
Następnie dodaj cebulę i smaż razem, aż cebula się zeszkli.
Wlej 1 litr wody (tak by zakryło mięso). Dodaj pół łyżeczki soli i łyżkę wędzonej papryki oraz przecier pomidorowy. Przykryj pokrywką i duś przez około godzinę.
W tym czasie przygotuj kluseczki. Wymieszaj mąkę z 60 ml wody i szczyptą soli. Zagniataj do uzyskania jednolitego ciasta. Na blacie oprószonym mąką uformuj ciasto w podłużną cienką kluskę. Pokrój na około 2 cm kluseczki. Ugotuj we wrzącej, osolonej wodzie przez 2-3 minuty od wypłynięcia.
Dodaj odcedzone ziemniaki do gulaszu. Uzupełnij poziom wody. Gotuj całość, aż ziemniaki zmiękną (około 20 minut).
Po tym czasie dodaj papryki i gotuj jeszcze 20 minut.
Ugotowane kluseczki dodaj do gulaszu. Gotuj razem jeszcze kilka minut i podawaj.
-
Gulasz wieprzowy
-
Galareta wieprzowa
-
Strogonow wieprzowy
-
Policzki wieprzowe
-
Ragout
-
Gulasz z szynki wieprzowej
-
Gulasz z łopatki
-
Gulasz z łopatki wieprzowej
-
Gulasz do placków po węgiersku
-
Gulasz wieprzowy tradycyjny
-
Karmuszka
-
Gulasz segedyński
-
Gulasz z serc wieprzowych
-
Gulasz z łopatki wieprzowej w sosie własnym
-
Gulasz Thermomix
-
Zupa gulaszowa po węgiersku
-
Gulasz z polędwicy wieprzowej
-
Gulasz strogonow
-
Gulasz wieprzowy
Więcej informacji na temat bogracza z kluskami
Aby wykonać przepis na bogracz z kluskami potrzebujesz łopatki wieprzowej, boczku wędzonego, pomidorów, ziemniaków, cebuli, trzech rodzajów papryki, a także przecieru pomidorowego. Kluseczki wykonasz tylko z mąki, wody i soli. Na samym początku przygotuj wszystkie składniki. Warzywa obierz i pokrój w kostkę. Mięso pokrój w kostkę i umieść w misce. Dodaj oliwę oraz przyprawy: słodką i ostrą paprykę, a także przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość wymieszaj i odstaw, by mięso chwilę się zamarynowało. Jeśli obrałeś już ziemniaki, to umieść je w misce z wodą by nie sczerniały. Na początku podsmaż boczek w garnku o grubym dnie. Dodaj przygotowane mięso i obsmaż je z każdej strony. Teraz dodaj cebulę i smaż razem jeszcze chwilę. Wlej wodę, tak by przykryła wszystkie składniki. Dodaj sól i wędzoną paprykę razem z przecierem pomidorowym. Duś całość przez około godzinę. W tym czasie przygotuj kluseczki. W misce wymieszaj mąkę z ciepłą wodą i solą. Zagniataj ciasto, aż zrobi się elastyczne. Z ciasta zrób niewielkie wałeczki i pokrój je na 2 cm kawałki. Ugotuj je w osolonej wodzie. Po godzinie dodaj do gulaszu ziemniaki i gotuj 15-20 minut aż zmiękną. Teraz dodaj papryki i gotuj kolejne 20 minut. Po tym czasie dodaj ugotowane kluseczki i gotuj razem jeszcze chwilę. Takie danie zachwyci każdego, kto lubi sycące, lekko ostre, mięsne dania. W zależności od dostępności można wykorzystać 3 kolory papryk lub tylko czerwoną.
Bogracz to inna nazwa na żeliwny kociołek, w którym gotuje się dania nad ogniem. Tą nazwą można również określić gulasz węgierski przygotowany z warzywami i mięsem. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić bogracz z kluskami na obiad, to również możesz wykonać go na ognisku. Tak przygotowana zupa gulaszowa to dobry pomysł na smaczny posiłek.
Pyszny smak bograczu wynika z obecności łopatki wieprzowej i warzyw. Do jego wykonania możecie również użyć innych części z tuszy wieprzowej. Z każdym rodzajem mięsa będzie inny w odbiorze, ale równie smaczny.
Alergeny w bograczu z kluskami
Lista alergenów dla bogracza z kluskami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
Wartości odżywcze bogracza z kluskami
Dania z mięsem wieprzowym powinno spożywać się do dwóch razy w tygodniu, ponieważ wieprzowina należy do mięs tłustych.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.