Bogracz
- Łopatka wieprzowa (600 g)
- Papryka czerwona - 1 sztuka (220 g)
- Papryka żółta - 1 sztuka (220 g)
- Pomidory w puszce - 1 puszka pomidorów krojonych bez skórki (400 g)
- Koncentrat pomidorowy - 2 łyżki (50 g)
- Ziemniaki średnie - 4 sztuki (300 g)
- Marchewka - 2 średnie marchewki (140 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (80 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Smalec - 2 łyżki (24 g)
- Bulion warzywny - 4 szklanki (1000 ml)
Przepis na bogracz krok po kroku
Mięso pokrój w grubą kostkę.
Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Ziemniaki, marchewkę i pietruszkę obierz, opłucz i pokrój w kostkę.
Papryki opłucz, osusz i pozbądź się gniazd nasiennych. Papryki pokrój w kostkę.
W dużym garnku rozgrzej smalec. Dodaj cebulę i podsmażaj ją przez ok. 4-5 min. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i wymieszaj. Po 1 min dorzuć do garnka mięso. Smaż ok. 10 min. Dodaj 1 łyżeczkę soli i wymieszaj. Do garnka wrzuć paprykę, marchewkę i pietruszkę. Całość zalej bulionem, dodaj 2 liście laurowe, 3 ziarenka ziela angielskiego, 5 ziarenek pieprzu. Gotuj na małym ogniu przez ok. 30 min.
Następnie dodaj ziemniaki i całość gotuj ok. 20 min.
Dodaj pomidory z puszki, przecier pomidorowy, 1 łyżkę papryki słodkiej, 1 łyżkę papryki wędzonej, 1 łyżeczkę papryki ostrej, 1/2 łyżeczki pieprzu, 1 łyżeczkę kminku. Wymieszaj i gotuj ostatnie 10 min.
Więcej informacji na temat bogracza
Bogracz to bardzo dobre danie, które składa się z mięsa i dużej ilości warzyw i przypraw. Nazwa tej potrawy pochodzi od naczynia, w którym przygotowywana jest zupa gulaszowa. Jest to kociołek, w którym można ugotować zupę bezpośrednio nad ogniskiem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować tę potrawę w domowej kuchni. Jest to proste, jednogarnkowe danie, które na pewno przypadnie do gustu miłośnikom mięsnych potraw.
Jak zrobić dobry bogracz? Przede wszystkim warto zacząć od odpowiedniego przygotowania poszczególnych składników. Gdy już wszystko będzie umyte, obrane i pokrojone, przygotowanie tej potrawy pójdzie znacznie sprawniej. Wybrane składniki należy podsmażyć. Nie trzeba tego robić na osobnej patelni, ponieważ całość robi się w dużym garnku. Kolejny etap przygotowania tego dania to gotowanie. Pamiętaj o tym, że obrane, opłukane i pokrojone w kostkę ziemniaki należy zalać zimną wodą, bo w przeciwnym razie zrobią się czarne.
Jak ugotować domowy bogracz? Przy mięsie wieprzowym całość warto gotować ok. 60 minut. Warto jednak pamiętać o tym, aby krojone pomidory z puszki (bez skórki) oraz przecier pomidorowy dodać dopiero na ostatnie 10 minut gotowania. Pomidory zakwaszą potrawę, więc jeśli wrzuci się je wcześniej, mięso i ziemniaki będą musiały się dłużej gotować.
Ten przepis na dobry bogracz zakłada wieprzowinę, ale możesz zdecydować się także na wołowinę. Śmiało można zmodyfikować ten przepis. Jeżeli lubisz ostre potrawy, możesz dodać pokrojoną papryczkę chili. Odpowiednim dodatkiem będzie zielona papryka. Do podsmażonej cebuli możesz podać pokrojone w plasterki pieczarki. Pyszny jest również bogracz tradycyjny z kluseczkami lanymi. Smalec możesz zamienić na słoninę lub olej.
Domowy bogracz to prosty przepis na sycący obiad. W zależności od wybranych dodatków potrawa może być mniej lub bardziej pikantna. W wersji łagodniejszej bogracz nadaje się dla dzieci. Tradycyjny bogracz po węgiersku podaje się z kluskami. Smaczny będzie zarówno bogracz wołowy, jak i wieprzowy.
Alergeny w bograczu
Lista alergenów dla bogracza przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze bogracza
Energia i białka
(370g)
Węglowodany
(370g)
Tłuszcze
(370g)
Witaminy
(370g)
Składniki mineralne
(370g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.