Boczniaki z grilla
- Boczniaki - 1 opakowanie (200 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (45 ml)
- Musztarda - 1 duża łyżka (20 g)
- Ocet balsamiczny - 1duża łyżka (15 ml)
Przepis na boczniaki z grilla krok po kroku
Boczniaki dobrze opłucz i delikatnie osusz ręcznikiem papierowym.
Pokrój grzyby na małe paseczki.
W dużej misce połącz razem oliwę z oliwek, musztardę i ocet balsamiczny. Dodaj drobno posiekaną natkę pietruszki, zioła prowansalskie, czosnek, chili i dopraw pieprzem oraz solą. Skrop odrobiną soku z cytryny. Wymieszaj wszystko razem dokładnie.
Grzyby przełóż do miski z marynatą i wymieszaj, tak by wszystkie grzyby były zanurzone. Zawiń miskę folią spożywczą i odstaw do lodówki na minimum 30 minut.
Boczniaki grilluj na rozgrzanym grillu, po około 3 minutach przełóż na drugą stronę. Pozostałą w misce marynatę możesz rozsmarowywać po grzybach małym pędzelkiem. Grilluj przez kolejne 3 minuty, kiedy grzyby będą miękkie ściągnij z rusztu.
Więcej informacji na temat boczniaków z grilla
Boczniaki z grilla to pyszna i aromatyczna potrawa, która zachwyci wszystkich miłośników grzybów. Dzięki wspaniałej marynacie boczniaki smakują naprawdę wybornie i przypadną do gustu każdemu amatorowi nowoczesnej kuchni.
Przepis na boczniaki z grilla jest bardzo łatwy, a danie prezentuje się bardzo efektownie. To danie charakteryzuje się wspaniałą kompozycją smakową, a to za sprawą połączenia ostrej papryczki chili, świeżej natki pietruszki z wyrazistą musztardą. Do przygotowania tej potrawy najlepiej skorzystać z grilla elektrycznego, jednak można również użyć patelni grillowej.
Boczniaki świetnie sprawdzą się jako zamiennik mięsa w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Ze względu na stosunkowo wysoką zawartość białka mogą być dodatkiem do pełnowartościowego posiłku roślinnego. Ze względu na swój niepowtarzalny smak i zapach mają wielu zwolenników. Bardzo dobrze wchłaniają smak marynaty, dlatego kompozycja ziół czosnku pozostanie z nimi nawet pomimo obróbki termicznej. Grzyby te dość szybko miękną, dzięki czemu nie trzeba długo trzymać ich na ruszcie, co sprawia, że zachowują wszystkie składniki odżywcze i mineralne. Są świetnym źródłem witamin z grupy B, a także witaminy C i co bardzo ważne D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Grzyby te zawierają również substancję dobroczynną o nazwie ergotioneina, która odpowiedzialna jest za spowolnienie procesów starzenia w organizmie, a także chroni przed nowotworami. Mają również ochronny wpływ na układ krwionośny i nerwowy. Zmniejszają stężenie złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu są świetną propozycją dla osób w grupie ryzyka chorób serca, a także tych borykających się z nadciśnieniem.
Boczniaki grillowane świetnie komponują się z ciepłymi grzankami i lekką sałatką ze świeżych warzyw. Idealnie sprawdzą się jako potrawa na przyjęcia lub spotkania w gronie najbliższych. Stanowią cudowną ozdobę imprezowego stołu. Na pewno posmakują wszystkim miłośnikom diety roślinnej, a także tym którzy uwielbiają nowoczesną kuchnię.
Alergeny w boczniakach z grilla
Lista alergenów dla boczniaków z grilla przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
Wartości odżywcze boczniaków z grilla
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.