Boczniaki smażone
- Boczniaki (400 g)
- Masło klarowane (100 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (30 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
- Chleb żytni razowy - 4 średnie kromki (200 g)
Przepis na boczniaki smażone krok po kroku
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w drobną kostkę.
Pokrój boczniaki w paski.
Posiekaj papryczkę chilli, koper i natkę pietruszki.
Na patelni rozgrzej masło klarowane i zeszklij cebulę i czosnek.
Dodaj boczniaki, papryczkę chilli i smaż przez 4-5 minut.
Na koniec dopraw solą i pieprzem oraz majerankiem, dodaj koper i natkę pietruszki, wymieszaj.
Podawaj z kromką żytniego chleba.
Więcej informacji na temat boczniaków smażonych
Boczniaki smażone to doskonała propozycja na pyszne wegetariańskie danie obiadowe. Dobre grzyby z cebulą można także podać jako dodatek do dania głównego. Przepis na boczniaki smażone jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia tego dania potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: boczniaki, cebula, masło klarowane, koper, natka pietruszki, papryczka chilli, czosnek, sól, pieprz, majeranek, chleb żytni.
Jak zrobić boczniaki smażone? Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w drobną kostkę. Pokrój boczniaki w paski. Posiekaj papryczkę chilli, koper i natkę pietruszki. Na patelni rozgrzej masło klarowane i zeszklij cebulę i czosnek. Dodaj boczniaki, papryczkę chilli i smaż przez 4-5 minut. Na koniec dopraw solą i pieprzem oraz majerankiem, dodaj koper i natkę pietruszki, wymieszaj. Podawaj z kromką żytniego chleba.
Natka pietruszki jest bardzo popularną łatwo dostępną przez cały rok przyprawą. Pietruszka jest dobrym źródłem witaminy C, która wspomaga naszą odporność i wzmacnia naczynia krwionośne. Jest źródłem witamin z grupy B oraz witaminy A i K. Zawiera także minerały takie jak: żelazo, cynk, miedź i wapń. Witamina K jest witaminą, która występuje w roślinach, jak również jest syntetyzowana przez nasze bakterie w jelicie cienkim. Chleb żytni jest źródłem błonnika pokarmowego. Chleb żytni produkowany jest z razowej mąki, która zawiera całe ziarno. Chleb żytni zawiera witaminy z grupy B oraz witaminę E. Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowych przemian energii w naszym organizmie. Witamina E z kolei jest silnym przeciwutleniaczem, zwana jest witaminą młodości nie bez powodu, wpływa ona na dobry stan naszych włosów, skóry i paznokci. Boczniaki są grzybami zawierającymi jednonienasycone kwasy tłuszczowe, niewielką ilość białka oraz składniki mineralne takie jak witaminy z grupy B, oraz witamina C.
Podsumowując wiesz już jak smażyć boczniaki możesz więc przygotować danie na szybką przekąskę do pracy. Wegetariańskie danie świetnie sprawdzi się na obiad. Grzyby są niskokaloryczne i zawierają wiele cennych składników mineralnych.
Alergeny w boczniakach smażonych
Lista alergenów dla boczniaków smażonych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chleb żytni razowy
Wartości odżywcze boczniaków smażonych
Boczniaki smażone to bardzo zdrowe wegetariańskie danie. Zawiera ono bardzo dużo składników mineralnych. Danie można wzbogacić w dodatek mięsa będzie ono zawierało większą ilość białka.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.