Boczniaki po kaszubsku
- Boczniaki (500 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
- Cebula (200 g)
- Śliwki suszone (30 g)
- Koncentrat pomidorowy - 3 łyżki (40 g)
- Ocet balsamiczny - 3 łyżki (30 ml)
- Sos sojowy - 2 łyżki (20 ml)
- Ogórki kiszone - 2 sztuki (100 g)
- Olej lniany - 3 łyżki (30 ml)
Przepis na boczniaki po kaszubsku krok po kroku
Boczniaki pokrój w grube plasterki.
Na patelni podgrzej olej i połóż na nim boczniaki. Po dwóch minutach zamieszaj i smaż, aż będą złote. Następnie przełóż boczniaki na ręcznik papierowy, by odciekły z tłuszczu.
Cebulę obierz i pokrój piórka, a suszone śliwki w paseczki.
Na patelni rozgrzej łyżkę oleju. Podsmaż na nim przez minutę cebulę ze śliwkami.
Po tym czasie dodaj na patelnie 2 goździki, 2 ziarna ziela angielskiego, liść laurowy, łyżeczkę ostrej papryki, łyżeczkę soli i solidną szczyptę pieprzu. Smaż razem przez kolejne 2 minuty.
Teraz dodaj koncentrat, ocet, sos sojowy, łyżeczkę gorczycy, 1/4 łyżeczki cynamonu, 1/2 łyżeczki majeranku, 1/2 szklanki wody i duś przez minutę.
Dodaj boczniaki i smaż kolejne 4 minuty.
Przełóż do plastikowego pojemnika i odstaw chwilę do przestygnięcia.
Ogórki pokrój w kostkę i wymieszaj z olejem lnianym. Dodaj do ostudzonych boczniaków i dokładnie wymieszaj. Odstaw do lodówki na kilka godzin.
W razie potrzeby dopraw octem lub solą.
- Marynowane grzybki
- Grzyby w occie
- Rydze marynowane
- Tradycyjne grzyby marynowane
- Opieńki marynowane
- Kurki marynowane
- Marynata do grzybów
- Grzybki w zalewie octowej
- Marynowane pieczarki
- Marynowane prawdziwki
- Podgrzybki marynowane
- Kanie marynowane
- Maślaki w occie
- Maślaki marynowane
- Rydze kiszone
- Grzyby marynowane na słodko
- Grzyby po kaszubsku
- Kurki w occie
- Grzyby marynowane
Więcej informacji na temat boczniaków po kaszubsku
Boczniaki po kaszubsku możesz zjeść od razu lub włożyć do słoików. Te pyszne boczniaki to świetny pomysł na smaczne, wegetariańskie danie na przystawkę.
Ten prosty przepis na boczniaki po kaszubsku w zalewie wykonasz w kilka chwil. Koniecznie poznaj nasze wskazówki jak zrobić boczniaki po kaszubsku.
Boczniaki to duże, jadalne grzyby. Poznać je można po szaro-białej barwie kapeluszy przywodzących na myśl ostrygi. Popularne są w kuchni azjatyckiej, a pochodzą z Azji Syberyjskiej. Występuję kilka rodzajów boczniaków. Rozróżniamy odmianę perłową, ostrygowatą czy królewską. Pomimo że wydaje się, iż grzyby nie zawierają wartości odżywczych. To w przypadku właśnie boczniaków- nic bardziej mylnego.
Te niezwykłe grzybki cenione są za swój mięsisty smak, dlatego często stosowane są jako wege zamiennik mięsa. Są dobre w smaku, niskokaloryczne, jednocześnie dostarczając znaczną ilość białka i węglowodanów. Zawierają niewiele cukru prostego, przez co ich indeks glikemiczny wynosi 15. Dodatkowo filiżanka boczniaków (86 g) zawiera aż 2 g błonnika. Znaleźć można również w nich wiele witamin, fosfor, potas, cynk, żelazo i magnez. Wszystkie te składniki mają pozytywny wpływ na pracę mózgu, układu sercowo-naczyniowego czy układu immunologicznego.
Co najbardziej zaskakujące, w badaniach in vitro wykazano, że boczniaki są w stanie zatrzymać wzrost i rozprzestrzenianie się komórek raka okrężnicy i raka piersi. W podobnych badaniach wykazano, że mogą pomagać w terapii nowotworu jelita grubego czy białaczki.
Ze względu na to, że grzyby należą do produktów alergizujących warto zwracać uwagę na to kto je spożywa. Dodatkowo w większości zawierają dużo puryn, dlatego nie są polecane dla osób chorujących na dnę moczanową- mogą nasilić jej objawy.
Mam nadzieję, że nasze wskazówki jak zrobić boczniaki po kaszubsku okazały się pomocne i wypróbujecie nasz przepis. Nawet najprostsza potrawa może nieść wiele korzyści zdrowotnych.
Alergeny w boczniakach po kaszubsku
Lista alergenów dla boczniaków po kaszubsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- gorczyca
Wartości odżywcze boczniaków po kaszubsku
Filiżanka boczniaków (86 g) zawiera aż 2 g błonnika. Znaleźć można również w nich wiele witamin, fosfor, potas, cynk, żelazo i magnez.
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.