Boczek rolowany
- Boczek surowy (1500 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Śliwki suszone - 1 garść (70 g)
Przepis na boczek rolowany krok po kroku
Boczek dokładnie umyj i oczyść, usuń drobne chrząstki, jeśli występują.
Natrzyj boczek przyprawami.
Cebulę pokrój w plastry, czosnek rozgnieć przez praskę, a śliwki pokrój drobno.
Ułóż wszystko na jednej stronę boczku i mocno zawiń
Ciasno zawiń boczek za pomocą nitki lub sznurka.
Zawiń boczek w folię i odłóż do lodówki na całą noc.
Przełóż boczek do rękawa do pieczenia i upiecz w piekarniku przez godzinę w 180 st. C.
Więcej informacji na temat boczku rolowanego
Boczek rolowany jako idealna propozycja domowej wędliny do kanapek lub pomysł na rodzinny obiad. Przepis na boczek rolowany jest prosty, ale wymaga nieco cierpliwości.
Będziesz potrzebować boczek bez kości, cebulę, czosnek i śliwki suszone.
Pamiętaj, że warto dodawać takie warzywa jak cebula i czosnek do wielu dań obojętnie czy są one na ciepło, czy na zimno. Warzywa te mają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, co pozwoli zachować nam odporność, szczególnie teraz w okresie jesienno – zimowym.
Zatem, jak zrobić boczek rolowany?
W pierwszej kolejności boczek dokładnie umyj i oczyść, usuń drobne chrząstki, jeśli występują. Następnie natrzyj boczek przyprawami.
Cebulę pokrój w plastry, czosnek rozgnieć przez praskę, a śliwki pokrój drobno. Ułóż wszystko na jednej stronę boczku i mocno zawiń. Najlepiej jest związać mocno roladę za pomocą sznurka lub nitki, wtedy nic ze środka nam nie wypadnie.
Zawiń boczek w folię i odłóż do lodówki na całą noc. Przełóż boczek do rękawa do pieczenia i upiecz w piekarniku przez godzinę w 180 stopniach. Po tym czasie nasz pyszny, domowy boczek jest gotowy do spożycia. Będzie to idealny pomysł na obiad, ale też na domową wędlinę, wystarczy, że pokroisz boczek w cienkie paski.
Warto stawiać na domowe wędliny, ponieważ unikamy spożywania niepotrzebnych i szkodliwych dodatków do żywności, nadmiaru soli, barwników i konserwantów. W warunkach domowych mamy pewność, jak mięso zostało przygotowane, natomiast te kupne wersje bardzo często mają nie najlepszy skład, nie wiemy także, jak długo dana wędlina leży w ladzie sklepowej. Dlatego bardzo zachęcam do samodzielnego przygotowania wędlin i mięs, szczególnie, teraz gdy wiesz, jak zrobić rolowany boczek, wykorzystaj mój sprawdzony przepis i przekonaj się, że jest najlepszy. W podobny sposób możesz też przygotować schab, który będzie zdecydowanie bardziej chudy, wystarczy, że nadziejesz do suszonymi śliwkami i upieczesz w podobny sposób. Przygotuj dowolną wersję i zdecyduj, która jest najlepsza.
Nie pozostało mi nic innego jak życzyć Ci smacznego!
Alergeny w boczku rolowanym
Lista alergenów dla boczku rolowanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na boczek rolowany
Wartości odżywcze boczku rolowanego
Do nadziania boczku możesz użyć dowolnych produktów.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.