Boczek po chińsku
- Boczek surowy (1500 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Cukier - 1 płaska łyżka stołowa (10 g)
- Papryczka chili czerwona świeża (5 g)
- Miód (40 g)
- Cukier trzcinowy - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Sos sojowy (30 ml)
Przepis na boczek po chińsku krok po kroku
W garnku zagotuj wodę z dodatkiem 6 plastrów imbiru, obranym jednym czosnkiem, 1 łyżką octu ryżowego, 1 łyżką soli oraz z cukrem.
Do gotującej się wody włóż boczek i gotuj go przez około 60 minut.
Ugotowany boczek wyciągnij z garnka i pozostaw go do wystudzenia.
Wystudzony boczek pokrój w grubą kostkę.
Papryczkę chilli umyj i posiekaj w drobną kostkę.
Na głębokiej patelni rozgrzej olej. Następnie dodaj do niego połamaną trawę cytrynową, pozostały czosnek przeciśnięty przez praskę, posiekaną papryczkę chilli oraz kawałek imbiru startego na tarce. Składniki dokładnie wymieszaj i smaż przez minutę.
Następnie na patelnię dodaj miód, cukier trzcinowy, sos sojowy oraz 3 łyżki wody. Składniki ponownie wymieszaj i gotuj przez minutę.
Na patelnię dodaj boczek pokrojony w kostkę i smaż przez około 10 minut.
Dobrze przygotowany boczek powinien pokryć się dość gęstą i złocistą glazurą.
Gotowy boczek podawaj z ryżem ugotowanym na sypko.
-
Szaszłyk na grill
-
Szaszłyki na grilla
-
Souvlaki
-
Szaszłyki z kurczaka
-
Karkówka z grilla
-
Kiełbasa z grilla
-
Grillowany stek z kalafiora z serem i ketchupem oraz pieczonym pieczywem
-
Warzywa na grilla
-
Cukinia z grilla
-
Pieczarki z grilla
-
Pstrag z grilla
-
Żeberka z grilla
-
Szparagi z grilla
-
Kaszanka z grilla
-
Krewetki z grilla
-
Bakłażan z grilla
-
Skrzydełka z grilla
-
Schab z grilla
-
Dania z grilla
Więcej informacji na temat boczku po chińsku
Boczek po chińsku smażony na patelni to doskonały pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Boczek można przygotować również w piekarniku – pieczony boczek będzie bardziej soczysty oraz będzie zawierał mniejszą ilość kalorii. Przepis na boczek po chińsku jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty: boczek surowy, czosnek, cukier, papryczka chilli, miód, cukier trzcinowy, sos sojowy, sól, ocet ryżowy, imbir oraz trawa cytrynowa.
A jak zrobić boczek po chińsku? Do gotującej się wody z przyprawami włóż boczek i gotuj go przez około 60 minut. Gotowany boczek wyciągnij z garnka i pozostaw go do wystudzenia. Wystudzony boczek pokrój w grubą kostkę. Na głębokiej patelni rozgrzej olej. Następnie dodaj do niego połamaną trawę cytrynową, pozostały czosnek przeciśnięty przez praskę, posiekaną papryczkę chilli oraz kawałek imbiru startego na tarce. Składniki dokładnie wymieszaj i smaż przez minutę. Następnie na patelnię dodaj miód, cukier trzcinowy, sos sojowy oraz 3 łyżki wody. Składniki ponownie wymieszaj i gotuj przez minutę. Na patelnię dodaj boczek pokrojony w kostkę i smaż przez około 10 minut. Dobrze przygotowany boczek powinien pokryć się dość gęstą i złocistą glazurą.
Boczek wieprzowy jest mięsem o dużej zawartości tłuszczu. Zawiera również łatwo przyswajalne białko zwierzęce. Jest źródłem wapnia, magnezu i fosforu. Wapń jest bardzo ważnym minerałem odpowiadającym za prawidłową budowę kości i zębów. Magnez natomiast odgrywa ważną rolę w prawidłowym skurczu mięśni. Wybierając boczek, staraj się wybierać ten z większą zawartością mięsa.
Podsumowując boczek po chińsku to doskonała propozycja na danie obiadowe. Boczek w glazurze warto podać z dodatkiem ugotowanego ryżu. Potrawę przed podaniem warto posypać posiekanym szczypiorkiem. Boczek po chińsku jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty niezbędne do przygotowania potrawy dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w boczku po chińsku
Lista alergenów dla boczku po chińsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
Wartości odżywcze boczku po chińsku
Boczek po chińsku to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe. Boczek smażony jest daniem ciężkostrawny, dlatego nie powinien być spożywany przez osoby zmagające się z problemami ze strony przewodu pokarmowego.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.