Boczek dojrzewający
- Boczek wieprzowy bez kości (500 g)
- Cukier - 4 łyżki (40 g)
- Sól - 6 łyżek (60 g)
Przepis na boczek dojrzewający krok po kroku
Plastry boczku umyj, osusz papierowym ręcznikiem i dokładnie obtocz w cukrze. Ułóż w keksówce i odstaw do lodówki na 24 h, co kilka godzin obracając na drugą stronę.
Po 24 h wylej płyn z keksówki, opłucz boczek z cukru, osusz i obtocz w soli. Ponownie wstaw do losówki na 24 h, co kilka godzin obracając na drugą stronę.
Po 24 h opłucz boczek z soli, osusz i obtocz w mieszance przypraw. Ponownie włóż do lodówki na 24 h.
Po tym czasie owiń boczek gazą, dokładnie zawiń i przez 7-14 dni przechowuj w suchym, przewiewnym miejscu.
-
Pancetta
-
Łazanki
-
Sałatka ziemniaczana
-
Pieczony boczek
-
Boczek pieczony
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem i boczkiem
-
Szaszłyki z piekarnika
-
Prażuchy
-
Tarta ze szparagami w boczku z serem feta
-
Szałot
-
Wiosenna zupa z botwiny z ziemniakami i jajkiem
-
Zupa kapuśniak
-
Żurek śląski
-
Śliwki w boczku
-
Bucatini
-
Kugel
-
Biała kiełbasa
-
Dania z boczkiem
Więcej informacji na temat boczku dojrzewającego
Boczek dojrzewający, czyli tradycyjna włoska pancetta to świetna propozycja dla wszystkich miłośników mięs. Suszony boczek to świetny dodatek do kanapek, sałatek, makaronów z sosem, domowej pizzy. Boczek długo dojrzewający idealnie sprawdzi się również jako element deski wędlin i serów, którą możesz zaserwować podczas imprez i spotkań w gronie rodziny, czy przyjaciół. Świetnie komponuje się z rukolą, oliwkami i prawdziwą oliwą z oliwek - w takiej formie często podawana jest jako przystawka w najlepszych restauracjach. Przepis na boczek dojrzewający jest bardzo prosty. Jego przygotowanie składa się z kilku etapów - najpierw surowy boczek marynujemy w cukrze, następnie w soli, a na końcu w mieszance przypraw. Każdy z tych etapów powinien trwać minimum 24 godzin. Zapewnia to nie tylko odpowiedni smak i aromat, ale również, co bardzo ważne, boczek marynowany w soli ma większą trwałość mikrobiologiczną. Bardzo ważny jest odpowiedni dodatek przypraw, dzięki którym boczek wędzony dojrzewający będzie miał odpowiedni smak i aromat. Świetnie sprawdza się mieszanka czosnku granulowanego, z majerankiem i kolendrą, możesz jednak śmiało eksperymentować. Jeśli na co dzień preferujesz ostre, pikantne, wyraziste smaki, możesz dodać więcej czosnku, ostrą mieloną paprykę lub papryczki chilli. Najważniejszym etapem przygotowania boczku dojrzewającego jest jego suszenie. Tradycyjnie odbywa się to w specjalnych wędzarniach i suszarniach do mięs, jednak najważniejsze jest to, aby mięso znajdowało się w suchym, przewiewnym miejscu. Możesz więc suszyć je w kuchni przy oknie lub w garażu, czy piwnicy, jeśli masz pewność, że nie dostanie się tam wilgoć. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pyszny domowy boczek wędzony, nasz przepis będzie dla ciebie świetną inspiracją i wskazówką.
Alergeny w boczku dojrzewającym
Lista alergenów dla boczku dojrzewającego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na boczek dojrzewający
Wartości odżywcze boczku dojrzewającego
Ze względu na dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz soli duże ilości wędzonego boczku nie są wskazane zwłaszcza osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.